Wniosek o dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, masz szansę na łatwiejsze rozpoczęcie swojej działalności gospodarczej, dzięki pieniądzom z Urzędu Pracy. Jeśli spełnisz wszystkie warunki, zyskasz nawet dwadzieścia tysięcy złotych dofinansowania. Wszystko, czego potrzebujesz, to wiedza jak prawidłowo złożyć wniosek o dofinansowanie.

Po pierwsze, wniosek będzie rozpatrzony tylko wtedy, gdy jesteś osobą bezrobotną i nie podejmowałeś wcześniej środków na działalność gospodarczą w formie dofinansowania z innych środków.

Duże szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku mają osoby, które aktywnie uczestniczą w szkoleniach organizowanych przez Urząd Pracy. Co więcej, szkolenie da nam podstawy do prowadzenia własnego interesu, a także pomoże w wypełnieniu wniosku. Niestety, są pewne ograniczenia co do tego, na co można przeznaczyć pieniądze, które uzyskamy. Może to być na przykład wyposażenie stanowiska pracy, kupno towaru lub surowców, koszty związane z marketingiem (reklama), koszt energii oraz koszty związane z funkcjonowaniem strony internetowej. Za te pieniądze nie można kupić auta ani przeprowadzać szkoleń.

Drugą sprawą jest wypełnienie wniosku. Terminy, w których można składać wnioski są zwykle umieszczane na tablicach informacyjnych. Wniosek rozpatrywany jest w ciągu miesiąca od złożenia. Niestety, wniosek należy opracować samodzielnie. Nie różni się wiele od biznesplanu, gdyż musisz opisać w nim, jaki rodzaj działalności zamierzasz prowadzić. Warto przedstawić swoją znajomość rynku, firm, z którymi będziesz współpracować, oraz firm konkurencyjnych. Bardzo ważne jest przedstawienie swojego biznesu w realny sposób. Wtedy twój wniosek staje się wiarygodniejszy. Liczy się także przedstawienie danych dotyczących firmy w postaci liczbowej.

Na pozytywne rozpatrzenie wniosku wpływa pozytywnie wiele kwestii. Jeśli masz doświadczenie w prowadzeniu działalności danego typu (na przykład byłeś pracownikiem w tej branży i straciłeś pracę), szanse rosną. Liczy się także prawidłowe przedstawienie tego, w jaki sposób chcemy dysponować pieniędzmi z Urzędu Pracy. Ważny jest także sam rodzaj twojego biznesu, premiowane są te, które dają szanse na zatrudnienie kolejnych pracowników.

Warto pamiętać o tym, że niektóre Urzędy Pracy mogą wyłożyć wnioskowaną kwotę, dopiero gdy pieniądze wydamy z własnej kieszeni i przestawimy dokumentację. Co więcej, możesz liczyć się z koniecznością znalezienia poręczyciela, który zagwarantuje, że pieniądze zostaną wydane w sposób, jaki był opisany na wniosku składanym do Urzędu Pracy.