Egzekucja komornicza z zasiłku dla bezrobotnych

Osoby bezrobotne bardzo często zapożyczają się, aby móc godnie żyć. Jeśli kredyt nie jest spłacany w terminie, bank lub instytucja pozabankowa, która pożyczyła pieniądze, może zdecydować się na wszczęcie egzekucji komorniczej. Osoba bezrobotna ma większe prawa obrony przed komornikiem, niż osoba pracująca.

Po pierwsze, osoba w stosunku, do której toczy się postępowanie egzekucyjne, jest o tym informowana w formie pisemnej. Jeśli dana osoba nie ma oficjalnego źródła dochodów, nie ma możliwości zajęcia wynagrodzenia.

Zadaniem komornika w takim przypadku będzie ustalenie, czy osoba posiada fundusze na kontach bankowych. Czasem możliwa jest egzekucja zwroty pieniędzy, które są zdeponowane na formie na koncie w urzędzie skarbowym – jako nadpłata podatku.
Jeśli bezrobotny posiada dobra materialne – takie jak nieruchomości lub samochód, zajęciu mogą podlegać także sprzęty, które znajdują się w domu – szczególnie nowe.

Egzekucja zasiłku dla bezrobotnych jest możliwe do kwoty, która jest zależna od rodzaju toczonego się postępowania.

W przypadku alimentów komornik może zająć nawet sześćdziesiąt procent zasiłku, a gdy postępowanie jest związane ze zobowiązaniami bankowymi, ten procent jest niższy. Generalnie rzecz biorąc, komornik ma prawo zająć wszystkie opodatkowane dochody.

Można uniknąć komornika, jeśli postępowanie jeszcze się nie toczy. Gdy nie masz pieniędzy na przykład na spłacanie zobowiązań, staraj się wpłacać choć małe kwoty – będzie to okoliczność łagodząca. Można też porozumieć się z firmą, w której jesteśmy zadłużeni i rozłożyć spłaty na mniejsze raty w dłuższym okresie. Skuteczną metodą, aby ustrzec swoje pieniądze na kontach bankowych przed egzekucją jest ich zlikwidowanie.

Jeśli postępowanie komornicze doprowadziło do zajęcia majątku, możesz się od niego odwoływać. Masz także prawo wglądu do akt. Na podstawie tytułu egzekucyjnego możesz złożyć przed sądem wniosek odwoławczy. Warto współpracować z komornikiem i nie utrudniać mu pracy – z tego powodu może zostać na ciebie nałożona grzywna.