Internetowe biuro rachunkowo – księgowe

Wiele osób marzy o tym, aby mieć własną firmę. Uważają, że dzięki temu będą mieć szansę na interesującego zajęcie oraz odniesienie sukcesu finansowego. Ciekawym pomysłem na biznes jest założenie własnego biura rachunkowego, które będzie pełniło usługi za pomocą Internetu.

Jednak tego typu świadczenia są regulowane przez prawo, co oznacza, że aby założyć przedsiębiorstwo trzeba albo posiadać certyfikat wydawany przez Ministerstwo Finansów, albo zatrudnić osobę, która posiada taki dokument.

Własne biuro świadczące usługi księgowe za pomocą sieci mogą również posiadać osoby, które są doradcami podatkowymi albo mają wpis do rejestru biegłych rewidentów. Bez tego typu kwalifikacji, zakazane jest zarabianie na usługach finansowych – bez znaczenia, czy są to świadczenia stacjonarne, czy wirtualne. Co prawda aktualnie trwają pracę nad deregulacją zawodu księgowego, która ma pozwolić na prowadzenie biura bez certyfikatu, ale odpowiednie rozporządzenie nie weszło jeszcze w życie. Osoby zainteresowane szczegółami, w jaki sposób otworzyć własną działalność księgową powinny sięgnąć do ustawy o rachunkowości.

Jest wiele zalet prowadzenia tego typu biznesu. Po pierwsze, jeśli usługi mają być świadczone przez Internet, oznacza to, że można wiele zaoszczędzić – nie trzeba wynajmować biura, a na początku działalność można prowadzić samodzielnie (pod warunkiem, że ma się do tego kwalifikacje). Biuro może mieć siedzibę nawet w domu, jeśli tylko panują w nim odpowiednie warunki.

Na początku powinno wystarczyć 25-35 tysięcy złotych. Należy kupić legalne programy księgowe, na ogół każdy z nich kosztuje kilkaset złotych. Warto także zadbać o profesjonalną stronę internetową i system, który pozwoli na obsługę klientów za pomocą sieci – to koszt minimum kilku tysięcy złotych. Firmy decydują się na korzystanie z usług wirtualnego biura rachunkowego, bo chcą mieć ciągły dostęp do swoich rachunków, faktur, dokumentów. Musimy im to zapewnić. Na sam koniec warto zadbać o rozreklamowanie się i odpowiednie pozycjonowanie strony. Nie warto oszczędzać na stronie internetowej i reklamie – w końcu dzięki temu, będziemy zyskiwać i obsługiwać klientów.

Oczywiście tego typu biznes wiąże się też z wieloma wadami. Branża usług finansowych jest specyficzna i nie zawsze liczy się reklama, bardziej doceniane jest polecenie i tzw. poczta pantoflowa. Oznacza to, że na początku możemy mieć problem ze znalezieniem klientów.

Kłopotliwy może się też okazać fakt, że biuro rachunkowe musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Ma ona nas ochronić przed wypłatą odszkodowania, jeśli dojdzie do pomyłki. Będziemy zmuszeni do wykupienia polisy o wartości przynajmniej kilku tysięcy euro, jeszcze przed rozpoczęciem działalności.

Jak widać prowadzenie wirtualnego biura księgowego jest dość ryzykowne. Nie wiadomo, czy uda nam się znaleźć klientów, którzy będą zainteresowani współpracą z nami. W większości przypadków przez pierwszy rok, trudno jest mówić o realnych dochodach z takiej działalności. Jest to raczej czas rozruchu i szukania klientów.

Można się w takim razie zastanowić, ile potrzebujemy kontrahentów, aby biznes się opłacił? Od klientów pobiera się różne opłaty w zależności od tego, jakich świadczeń wymagają. Przykładowo usługi księgowe dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą to koszt rzędu ok. 200-300 zł miesięcznie. Nieco więcej można zarobić w przypadku prowadzenia księgowości małych firm – wtedy miesięczne koszty będą się kształtowały na poziomie od kilkuset złotych do około 2 tysięcy.

Najbardziej opłacalne jest znalezienie dużej firmy, która będzie zlecała prowadzenie całej swojej księgowości. Wtedy można liczyć, że koszty obsługi przyniosą nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście nie jest łatwo pozyskać dużego klienta. Oznacza to, że aby prowadzenie własnego biura rachunkowego opłacało się należy pozyskać przynajmniej kilka małych firm oraz kilkanaście jednoosobowych działalności. Dopiero wtedy można liczyć na realne dochody.