Biznesplan: Salon Fryzjerski

Biznesplan salonu fryzjerskiego. Sporządzony dla Powiatowego Urzędu Pracy.

Spis treści:
I. Wstęp
II. Opis działalności
III. Ocena sytuacji na rynku (przedstawienie obecnej sytuacji, analiza potrzeb klientów)
IV. Szanse powodzenie przedsięwzięcia
V. Analiza wydatków (niezbędne koszty, źródła ich finansowania, poczynione na działalność nakłady)

I.
Wstęp
Zamierzam otworzyć salon fryzjerski, świadczący usługi w bardzo różnorodnym zakresie. Powodem takiej decyzji jest przede wszystkim fakt, iż posiadam odpowiednie do prowadzenia takiej właśnie działalności wykształcenie, ukończyłam bowiem szkołę policealną w zawodzie fryzjer, poza tym posiadam dość spore doświadczenie, pracowałam bowiem w ciągu ostatnich lat w kilku prestiżowych salonach fryzjerskich.

Dbam także o to, aby być na bieżąco z najnowszymi trendami w tej dziedzinie, mogę przedstawić świadectwa ukończenia bardzo wielu specjalistycznych kursów, niezwykle przydatnych w tej właśnie branży. Poczyniłam analizy rynku oraz oceniłam szanse powodzenia prowadzonej przeze mnie działalności, dlatego wiem, iż pomysł ten jest w sanie przynieść niezwykle wiele korzyści nie tylko mi, lecz także miejscowości.
Jednakże aby go zrealizować potrzebują dotacji w wysokości 15 tysięcy złotych, która pomoże mi zrealizować mój cel. Kwota ta jest niezbędna do przygotowania lokalu do prowadzenia takiej właśnie działalności oraz zakup niezbędnego do jego wyposażenia sprzętu.

II.
Opis działalności
Zamierzam otworzyć salon fryzjerski, który będzie świadczył usługi fryzjerskie dla każdej grupy klientów, zarówno dla kobiet, jak też mężczyzn i dzieci. Zapotrzebowanie na takie usługi w miejscowości jest duże, działa bowiem jedynie jeden salon fryzjerski, świadczący jednak usługi tylko i wyłącznie dla pań. Ponadto otwarty jest przez 5 dni w tygodniu, do godziny 17. 00, przez co wiele klientek nie ma po prostu możliwości skorzystania z usług fryzjerskich.

Ukończyłam szkołę policealną w zawodzie fryzjer, od czasu jej ukończenia cały czas podnoszę swoje kwalifikacje poprzez kończenie różnorodnych kursów. Dlatego jestem w stanie świadczyć usługi fryzjerskie także dla mężczyzn oraz dzieci. Zamierzam przede wszystkim dbać o to, aby salon był otwarty dość długo, nawet do godziny 20. 00, ponadto także w soboty. Mam także zamiar świadczyć usługi czesania klientek w domu, co jest obecnie dość poszukiwane na przykład przez osoby szykujące się do ślubu.
Moja rodzina posiada lokal, znajdujący się przy głównej ulicy miejscowości, wymagający jednak remontu i jego przystosowania do prowadzenia takiej właśnie działalności. Jest to dużym plusem, ponieważ nie będę zmuszona do ponoszenia kosztów związanych z najmem lokalu, a jedynie koszty eksploatacyjne, co znacznie zmniejsza koszty prowadzenia działalności.

III.
Ocena sytuacji na rynku
Klienci potrzebują możliwości skorzystania z usług fryzjerskich w szerokim zakresie, szczególnie chodzi o to, aby zapewnić im dostęp do możliwości korzystania z takich usług świadczonych przy pomocy najnowszych technologii.

Z racji wieloletniej pracy w salonach fryzjerskich posiadam dość rozległe kontakty, i jestem w stanie zapewnić zarówno odpowiedniej jakości kosmetyki, jak też sprzęt, który przyświadczeniu takich usług jest niezbędny. Firmy zajmujące się jego dystrybucją wyraziły zgodę na jego dzierżawę, co znacznie ogranicza koszty początkowe otwarcia działalności gospodarczej. Zamiarem moim jest także świadczenie usług w domu klienta takich usług poszukują osoby w sytuacjach takich, gdy na przykład szykują się do ślubu wtedy możliwość zamówienia usługi czesania w domu na pewno jest dla nich niezwykle wygodne.

Ponadto w mojej miejscowości mieszka dość dużo starszych osób, które nie zawsze są w stanie dostać się samodzielnie do fryzjera, jednak z wielką chęcią regularnie korzystałyby z jego usług. umożliwienie im dostępu do nich poprzez zamawianie fryzjera do domu na pewno jest dobrym rozwiązaniem. Na pewno także bardzo ważne jest to, że jestem w stanie świadczyć usługi fryzjerskie dla dzieci, dlatego też zamierzam wyposażyć salon w niezbędny do tego celu sprzęt. Planuję także stworzenie kącika zabaw dla dzieci, dzięki czemu mamy nie będą miały problemu z odwiedzeniem salonu fryzjerskiego, będą bowiem mogły zabrać ze sobą dzieci, które podczas czesania ich mamy będą miały się gdzie pobawić.

IV.
Szanse powodzenie przedsięwzięcia
Ze względu na bardzo duże doświadczenie w branży doskonale wiem, jak spełnić wymagania i oczekiwania klientów. Dlatego mam nadzieje, że wiele osób, które skorzystają z usług mojego salonu zostanie jego stałymi klientami. Mam zamiar wprowadzić dla nich system atrakcyjnych zniżek oraz rabatów, co z pewnością przyciągnie uwagę wielu osób. Położenie lokalu przy głównej ulicy miejscowości, praktycznie w samym jej centrum z pewnością jest dużym plusem, gdyż dzięki temu każdy klient bez problemu będzie mógł do niego trafić. Jednakże zamierzam także reklamować swoją działalność poprzez roznoszenie ulotek czy też reklamę w lokalnej prasie praz na portalach internetowych związanych z miastem.

Aby zapewnić klientom jak najwyższą jakość usług, zamierzam korzystać jedynie ze sprawdzonych we wcześniejszej pracy kosmetyków renomowanych firm, co sprawia, że klient może być pewny w stu procentach tego, że efekt końcowy spełni jego wymagani i oczekiwania. Zamierzam także umożliwić klientom zakup środków do pielęgnacji włosów, których będę używać salonie, dzięki czemu w swoim domu będą mogli zadbać o to, aby ich włosy cały czas wyglądały pięknie. Ponadto nie zamierzam rezygnować z podnoszenia swoich kwalifikacji, sprawi to, że będę w stanie świadczyć swoje usługi na jak najwyższym poziomie. Na rynku bowiem wciąż pojawiają się nie tylko nowe kosmetyki do włosów, ale także opracowywane są nowe techniki strzyżenia włosów czy wprowadzane są nowe sprzęty, dzięki którym można dbać o włosy czy też je czesać.

V.
Analiza wydatków
Aby rozpocząć działalność w zakresie świadczenie usług fryzjerskich koniczne jest w mim przypadku przede wszystkim odpowiednie przystosowanie i wyposażenie lokalu. Konieczne jest przede wszystkim wykonanie remontu, co oszacowane zostało na kwotę około 7 tysięcy złotych. Podobna suma jest potrzebna na zakup niezbędnego wyposażenia. Posiadam zapewnienia z firm zajmujących się dystrybucją specjalistycznego sprzętu, iż w przypadku pozytywnej decyzji dotyczącej przyznania dotacji firmy umożliwią mi dzierżawę sprzętu, bez konieczności jego zakupu, co znacznie obniży koszty związane z otwarciem działalności, ale na pewno pozwoli na świadczenie usług na niezwykle wysokim poziomie. Kontaktowałam się także z firmami zajmującymi się dystrybucją specjalistycznych środków do pielęgnacji włosów, które zaoferowały, iż bez kłopotu mogę u nich składać zamówienia drogą telefoniczną lub przy pomocy Internetu, a zamówione artykuły będą do mnie dostarczane kurierem. To rozwiązuje problem dostaw niezbędnych kosmetyków.

Ze swojej strony wnoszę oszczędności w wysokości 5 tysięcy złotych, oraz dość rozległe kontakty z branży, które na pewno przydadzą się podczas prowadzenia salonu. Ponadto wiele osób, z którymi rozmawiałam w celu oszacowania obecnej sytuacji na rynku wyraziło zainteresowanie i zapewniały mnie, iż z chęcią skorzystają z usług mojego salonu fryzjerskiego, można więc śmiało powiedzieć, iż mam już dość spore grono zainteresowanych klientów.

Lokal w którym mam zamiar prowadzić działalność jest własnością mojej rodziny, dlatego też nie ma ryzyka, iż po krótkim czasie będę musiała go opuścić. Minimalizuje to także koszty związane z jego utrzymaniem, ponieważ nie będę ponosić żadnych opłat z tytułu najmu.

Z czasem mam zamiar zatrudnić pracownika, z pewnością przede wszystkim będę szukać osoby z najbliższej okolicy, dlatego też moja działalność na pewno może przynieść korzyści społeczności. Ponadto zamierzam ustalić ceny świadczonych usług na takim poziomie, aby każdy bez kłopotu mógł z nich skorzystać.
Dlatego też proszę o pozytywne rozpatrzenie mojego podania i przyznanie dotacji we wnioskowanej wysokości, gdyż tylko wtedy będę mogła zrealizować swoje plany.