Biznesplan: Kawiarnia

Biznesplan kawiarni, sporządzony dla Powiatowego Urzędu Pracy.

Spis treści:
1. Wstęp
2. Opis przedsięwzięcia
3. Zestawienie kosztów związanych z otwarciem
4. Charakterystyka rynku
5. Wkład własny
6. Ocena powodzenia na rynku

1. Wstęp

Niniejszy biznesplan sporządzono na potrzeby Powiatowego Urzędu Pracy, w celu uzyskania dotacji na otwarcie działalności gospodarczej. Wszystkie związane z rozpoczęciem działalności szczegóły zostały dokładnie przemyślane zostały także wykonane niezbędna badania rynku oraz analizy pokazujące niezbędne potrzeby oraz to, jakie prace muszą zostać wykonane.

Celem działalności jest otwarcie kawiarni, zapotrzebowanie bowiem na profesjonalnie prowadzony punkt tego typu jest niezwykle duże. Jednakże na pewno nie bezie to możliwe bez uzyskania dotacji, gdyż nie posiadam odpowiednich wolnych środków finansowych w tak dużej wysokości, aby samodzielnie sfinansować wszystkie niezbędne do wykonania prace oraz dokonać zakupów.

Aby móc bez kłopotów otworzyć działalność potrzebuje dotacji w wysokości 20 tysięcy złotych, które to pieniądze wraz z moimi oszczędnościami na pewno pomogą mi zrealizować moje marzenie.

W kolejnych częściach biznesplanu przedstawiam wszelkie czynniki, które mają wpływ na otwarcie działalności, wymagania, niezbędne do wykonania prace oraz starannie przygotowaną ocenę ryzyka przedsięwzięcia oraz szanse jego powodzenia.

2. Opis przedsięwzięcia

Działalność ma polegać na prowadzeniu kawiarni, która ma spełniać oczekiwania wszystkich osób które będą chciały to miejsce odwiedzić, bez względu na wiek czy upodobania. Będzie to możliwe dzięki odpowiednim wybraniu lokalu w którym będzie prowadzona kawiarnia oraz odpowiednim jego wystroju,. Ważne jest także to, aby odpowiednio dostosować ofertę do wymagań odwiedzających to miejsce osób.

Jest to możliwe dzięki temu iż udało mi się wyszukać odpowiedni lokal. Niedaleko centrum miasta znajduje się należący do urzędu miasta budynek, w którym kiedyś już była prowadzona działalność tego typu. Jest to bardzo dobra wiadomość, gdyż oszczędza to przede wszystkim bardzo wiele prac budowlanych aby przystosować go do prowadzenia tego typu działalności, konieczne jest jedynie wykonanie prac polegających na odświeżeniu wnętrz oraz zakup niezbędnego wyposażenia. Wprawdzie konieczna jest także wymiana kilku elementów wyposażenia lokalu, jednak i tak koszt takich prac jest znikomy w porównaniu z tym, ile trzeba byłoby zapłacić za prace remontowe. Niezwykle duża powierzchnia lokalu oraz jego dość interesujący układ pozwalają na stworzenie niezwykle ciekawego wnętrza przy jak najmniejszym nakładzie prac finansowych.

Dlatego też można zapewnić miejsce dla osób o różnych gustach czy upodobaniach. Jest to bardzo dobre, ponieważ dzięki temu miejsce będą odwiedzać osoby w różnych wieku, co znacznie zwiększy popularność miejsca i z pewnością przełoży się na wyższe zyski. Ze swojej strony już poczyniłam kroki, które mają mi zapewnić możliwość wynajęcia lokalu, urząd miasta zobowiązał się umową przedwstępną do wynajęcia mi tego miejsca w przypadku, gdy otrzymam dotację z PUP.

Ponadto umowa ma być zawarta na okres nie krótszy niż 5 lat, co daje mi pewność, że będą mogła bez przeszkód prowadzić działalność. Prace związane z remontem lokalu i związanego z nim wyposażenia, jak na przykład wyposażenie łazienek, zostaną rozliczone w czynszu jako prace związane z lokalem. Lokal jest ogrzewany z miejskiej sieci ciepłowniczej, jednak duża powierzchnia lokalu będzie generować dość wysokie koszty zimą. Dlatego też czynsz w miesiącach zimowych będzie znacznie niższy, natomiast w okresie letnim będę płacić więcej, aby koszty ogrzewania nie były dla mnie zbyt dużym obciążeniem.

3. Zestawienie kosztów związanych z otwarciem

Rozpoczęcie działalności kawiarni wymaga inwestycji związanych przede wszystkim z wyposażeniem lokalu w niezbędne meble oraz sprzęt. Konieczne jest zakupienie nowego wyposażenia kuchni, co jest kosztem około 15 tysięcy złotych, gdyż wszystkie urządzenia muszą być bez względnie wymienione. W tym koszcie zawierają się także niezbędne do wymiany w lokalu elementy takie jak na przykład umywalki czy muszle klozetowe w łazienkach oraz koszt odświeżenia lokalu. Ponadto należy zakupić meble takie jak stoliki czy krzesła, których w interesującym, lokalu niestety nie ma. Ponadto po wykonaniu projektu aranżacji wnętrza stwierdziłam, iż dobrze będzie dokupić jeszcze kilka specjalnie przystosowanych do tego typu lokali kanap które zostaną ustawione w części rozrywkowej. Koszt zakupu takiego wyposażenia według wyliczeń oscyluje około 8 tysięcy złotych.

Aby zapewnić odwiedzającym lokal osobom rozrywkę w kosztach znalazł się także zakup stołu bilardowego oraz gier takich jak darty oraz stół do gry w piłkarzyki. Ponieważ te gry będą grami płatnymi, spowoduje to, iż będę z tego tytułu osiągać dodatkowe zyski.

4. Charakterystyka rynku

Miasto rozwija się coraz bardziej dynamicznie, jednak brak jest miejsc, w których można byłoby spotkać się ze znajomymi. Wprawdzie istnieją dwie pizzerie, jednak te nastawione są bardziej na sprzedaż dostarczaniem do domu, jest w nich niezwykle mało miejsca, znajduje się w nich tylko kilka małych stolików i przede wszystkim nie ma żadnych rozrywek. Poza tym nie oferują one nic dla osób w nieco starszym wieku, których nie interesuje pizza, natomiast z chęcią posiedziałyby ze znajomymi przy dobrej kawie i smacznym cieście. Takie osoby preferują także inny rodzaj muzyki, tak popularne młodzieżowe rytmy raczej im się nie podobają. Dlatego mam zamiar urządzić lokal tak, aby każdy znalazł w nim odpowiednie dla siebie menu orz miejsce urządzone tak, aby sprostało jego oczekiwaniom. W okresie letnim można w mieście spotkać wielu turystów, dlatego myślę że z chęcią także odwiedzą oni dopasowaną do ich potrzeb kawiarnię.

5. Wkład własny

Ze swojej strony mogę zainwestować posiadane oszczędności w kwocie 15 tysięcy złotych, co w połączeniu z kwotą dotacji na pewno pozwoli na wykonanie wszelkich prac związanych z remontem i wyposażeniem lokalu. Ponadto ukończyłam szkołę gastronomiczną, co na pewno pozwoli mi na oferowanie klientom smacznego menu, które na pewno przyciągnie ich zainteresowanie. Ponadto z racji pracy w kilku miejscach tego typu mam wiele kontaktów z przedstawicielami firm, zajmującymi się nie tylko dostarczaniem odpowiedniego sprzętu do takich miejsc, ale także zaopatrywaniem ich w niezbędne produkty spożywcze. Zrobiłam także rozeznanie rynku i doskonale wiem, gdzie bez żadnych kłopotów można kupić najlepsze produkty do tego, aby z nich wykonać wiele potraw czy deserów. W okolicy działa także kilka znanych w szerokiej okolicy firm zajmujących się pieczeniem ciast, które to miałyby dostarczać je do mojej kawiarni. Ceny jakie zostały mi zaoferowane są bardzo atrakcyjne, co powoduje, że dzięki temu moje zyski na pewno będą znacznie wyższe.

6. Ocena powodzenia na rynku

Ze względu na brak lokali tego typu moja kawiarnia ma bardzo duże szanse powodzenia. Poza tym mam zamiar wprowadzać różnorodne promocje oraz organizować imprezy typu wieczory tematyczne, podczas których zainteresowane osoby mogłyby bawić przy muzyce na przykład z lat 70-tych czy osiemdziesiątych. Na pewno takie imprezy jak Halloween czy Walentynki byłyby organizowane i dużo wcześniej reklamowane. Mam zamiar także umożliwiać zainteresowanym osobom możliwość rezerwacji stolików czy też nawet wynajem lokalu na takie imprezy jak wesela czy podobne. Oczywiście oferuję usługi w postaci przygotowania posiłków na takie imprezy, jeżeli ktoś sobie tego zażyczy.

Ponieważ prowadzenie takiej działalności samodzielnie jest niemożliwe, na pewno przewiduję zatrudnienie przynajmniej kilku osób. To także bardzo dobre dla rozwoju miasta, gdyż oferując zatrudnienie zainteresowanym osobom sprawiam że nie będą one figurowały w statystykach biura pracy jako osoby bezrobotne. Dlatego myślę, że przyznanie mi dotacji w kwocie, jakie potrzebuję jest dobrą inwestycją, która zwróci się w krótkim czasie, ponadto będę w stanie oferować zatrudnienie innym osobom przyczyniając się do rozwoju lokalnego rynku.