Biznesplan: Sklep Odzieżowy


Spis treści:
I. Wstęp
II. Opis działalności
1. Lokalizacja
2. Asortyment
III. Konieczne prace do wykonania
IV. Koszty otwarcia działalności
V. Szanse powodzenia przedsięwzięcia

I. Wstęp

Przedmiotem planowanej działalności jest otworzenie sklepu odzieżowego. W dzisiejszych czasach moda i odpowiednie ubrania są bardzo ważnym dla wszystkich czynnikiem, dlatego takie właśnie sklepy są bardzo potrzebne. Jednakże aby zainteresować klientów, konieczne jest przedstawienie im przede wszystkim odpowiedniej oferty zróżnicowanej jak chodzi o wybór ubrań oraz ich ceny.

II. Opis działalności

1. Lokalizacja
Na miejsce prowadzenia działalności został wybrany lokal znajdujący się w centrum miasta, na parterze budynku, w którym znajdują się wyłącznie lokale usługowe. Właściciel ze względu na dość długi okres, przez jaki lokal stal nieużytkowany, zgodził się go wynająć taniej. Ponadto trzeba w nim wykonać prace remontowe, gdyż poprzedni najemca pozostawił go w niezbyt dobrym stanie, które mają zostać rozliczone w czynszu. Duże witryny wystawowe to niewątpliwy jego plus, a ponieważ jest to lokal narożny, są dobrze widoczne z kilku stron. Daje to możliwość o wiele lepszego wyeksponowania sprzedawanych towarów oraz przede wszystkim umieszczenia w sklepie znacznie większej ich ilości.

2. Asortyment
Ze względu na bardzo dużą powierzchnię sprzedażową lokalu, ma on bowiem ponad 150 metrów kwadratowych, jest możliwość oferowania klientom odzieży męskiej, damskiej oraz dziecięcej. Ponadto istotne jest także zapewnienie odpowiednich produktów, począwszy od tych znanych na rynku marek, zaliczanych jednak do dość drogich, po tańsze ubrania, które równie chętnie są kupowane.

III. Niezbędne prace do wykonania

Aby móc otworzyć sklep odzieżowy trzeba go najpierw odpowiednio wyposażyć. Niezwykle ważne są same ubrania, buty czy też inne dodatki, jednak te wszystkie rzeczy trzeba na czymś postawić, a więc na samym początku trzeba pomyśleć nad kupnem takich przedmiotów, na których te ubrania i inne dodatki mogłyby się znajdować. Podczas wyposażania sklepu w stojaki, szafki oraz półki należy przede wszystkim myśleć o tym, aby ustawiać je tak, żeby za bardzo nie zagracać tej przestrzeni sklepu. Wszystko musi być ustawione w taki sposób, aby było widoczne dla klienta. To techniczne wyposażenie musi być wprost niewidzialne dla klienta, dlatego należy wybierać bardzo delikatne wieszaki czy też półki.

Ogólnie rzecz biorąc takie sklepy trzeba w większości wyposażać w stojaki, ponieważ znacznie lepiej wszystko wygląda na wieszaku niż jakby było poskładane na półkach. Oprócz tego ludzie, którzy oglądają ubrania na półkach łatwo robią na nich bałagan, przez co w sklepie tworzy się ogólny chaos. Na półkach znacznie lepiej wyglądają buty, które również bardzo często pojawiają się w takich sklepach. W sklepach z odzieżą, głównie damską bardzo często spotyka się też biżuterię, jako doskonały dodatek do całego stroju. Na taką biżuterię również trzeba znaleźć odpowiednie miejsce. Najlepiej jest, kiedy ona znajduje się tuż przy ladzie sklepowej albo na środku sklepu, aby kobiety szybko mogły po nią sięgnąć. Takie wyposażenie sklepu powinno być projektowane na wymiar, aby każdy kącik był odpowiednio zagospodarowany. Ważne są odpowiednie odstępy między tymi wieszakami, aby klienci mogli sobie w przyszłości swobodnie przeglądać wszystkie ubrania. Najlepiej jest, kiedy w takim sklepie znajdują się jednolite wieszaki, ponieważ one dobrze wkomponowują się w całość sklepu. Powinny to być delikatne wieszaki, ewentualnie inne dla odzieży damskiej, a inne dla odzieży męskiej.

Na wyposażenie sklepu składają się również koszyki do samoobsługi, lustra obserwacyjne oraz też drążek do ściągania wieszaków. W sklepach odzieżowych ważne jest też to, aby były manekiny. Powinny one znajdować się w jakiś widocznych miejscach i na nich powinny się znajdować ubrania, ponieważ wiadomo, że każdy rodzaj ubrania znacznie lepiej prezentuje się na manekinie niż na wieszaku.
Wyposażenie można kupić jako używane w niezwykle dobrym stanie, jednak za znacznie mniejsza sumę niż nowe. Na bieżąco przeglądam tego typu oferty i wiem, że bez kłopotu do mojego sklepu takie właśnie wyposażenie mogę zakupić.
Ponadto konieczne jest wykonanie remontu lokalu. Poprzedni najemca większość umeblowania miał montowane do ścian, niezbędne więc jest ich odnowienie, ze szczególnym uwzględnieniem powstałych po wierceniach otworów w ścianach.