Biznesplan: Sklep Odzieżowy

IV. Koszty otwarcia działalności

Do kosztów otwarcia planowanej działalności na pewno trzeba zaliczyć przede wszystkim koszty remontu. Według wyliczeń firmy zajmującej się ich wykonywaniem wyniosą one około 4 tysięcy złotych.

Kolejną kwestia jest zakup odpowiedniego wyposażenia. Decydując się na używane wyposażenie, całkowity koszt powinien wynieść nie więcej niż 10 tysięcy złotych, przy czy bierzemy tutaj pod uwagę zakup wszystkich mebli i stojaków, łącznie z ladą sprzedażową, wieszakami czy też wykonanie przymierzalni i jej właściwym wyposażeniem. W lokalu znajduje się niewielki magazyn, który także powinien zostać wyposażony w kilka regałów. Ich zakup również wchodzi w koszty zakupu wyposażenia. Jeżeli nie będzie możliwości kupna używanego wyposażenia, koszt wzrośnie do sumy około 14 tysięcy złotych. Preferuję jednak zakup używanych mebli, przede wszystkim ze względu na niższy koszt, jedynie elementy, których nie będzie można znaleźć, jak wieszaki czy też stojaki na biżuterię jestem w stanie chce kupić jako nowe produkty.

Oczywiście sklep musi być odpowiednio zaopatrzony. Z racji pracy w kilku sklepach z odzieżą posiadam doświadczenie i doskonale wiem, gdzie szukać hurtowni oferujących najkorzystniejsze ceny oraz jak podejmować współpracę z wieloma firmami odzieżowymi. Obecnie przeprowadziłam rozmowy z przedstawicielami kilku firm, które zaoferowały możliwość uzyskania na początku towaru w tak zwany komis. Płatność za dostarczone ubrania następowałaby po pewnym czasie, po ich sprzedaży. Firmy także oferują możliwość odbioru niesprzedanych ubrań lub też udzielenie na nich sporego rabatu, dzięki czemu będę mogła obniżyć ich ceny także dla zainteresowanych klientów.
Posiadam oszczędności w kwocie 6 tysięcy złotych, które w całości jestem w stanie przeznaczyć na koszty rozpoczęcia działalności. Na pozostałe wydatki chciałabym uzyskać dotację.

V. Szanse powodzenia

W mieście istnieje wprawdzie sporo sklepów z odzieżą, jednak zazwyczaj mają one dość mocno ograniczony asortyment. Zajmują się wyłącznie sprzedażą odzieży damskiej lub męskiej czy też dziecięcej. Ponadto dość często prezentują klientom jedynie jedną markę ubrań, czasem dość kosztowną, co powoduje, że nie każdego stać na dokonanie zakupów. Bywa także że klienci w asortymencie nie mogą znaleźć poszukiwanych przez siebie przedmiotów. Wtedy muszą biegać po mieście aby znaleźć to czego poszukują. Dlatego w swoim sklepie mam zamiar oferować klientom zróżnicowany asortyment, także jak chodzi o kwestie ich cen, aby dzięki temu każdy mógł znaleźć dla siebie coś jak najbardziej właściwego.

Istotne są także godziny otwarcia sklepu. Większość tego typu miejsc otwierane jest o godzinie 10. 00 i zamykane są o 17. 00. Te godziny bardzo często są zbyt krótkie, wiele osób bowiem w tym czasie pracuje i nie mają możliwości zrobienia zakupów w spokoju. Dlatego planuję aby mój sklep był otwarty od godziny 9. 00 do 19. 00, a w soboty od 9. 00 do 15. 00. Chcę w ten sposób umożliwić większej liczbie osób zrobienie zakupów w spokoju. W okresach przedświątecznych zamierzam otwierać sklep także w niedzielę, aby umożliwić wszystkim zainteresowanym zrobienie zakupów.
Pociąga to za sobą konieczność zatrudnienia pracowników, co na pewno jest bardzo korzystne dla społeczności dzięki temu bowiem przynajmniej dwie osoby znajdą u mnie pracę.
Mam zamiar także organizować akcje promocyjne, takie jak sezonowe obniżki, dzięki którym na pewno uda mi się zainteresować ofertą mojego sklepu znacznie więcej osób. Stałym klientom, chcę zaproponować specjalne karty rabatowe, dzięki którym będą mogli robić zakupy znacznie taniej.