Biznesplan: Kwiaciarnia

IV. Udział własny oraz już wykonane prace

Posiadam przede wszystkim doświadczenie w pracy w tym zawodzie. Doskonale wiem, jak sprostać wymaganiom klientów, potrafię także tworzyć różnego rodzaju bukiety orz wiązanki zgodnie z ich wymogami. Z racji pracy w kwiaciarni posiadam także kontakty z hodowcami kwiatów, którzy działają w najbliższej okolicy i są w stanie bez przeszkód dostarczać świeże kwiaty według mojego zapotrzebowania. Ponadto nawiązałam kontakty z hurtowniami zajmującymi się sprzedażą produktów niezbędnych do wykonywania bukietów czy wiązanek, takimi jak wstążki czy podobne do nich elementy.

Mam zamiar także wprowadzić możliwość zakupu przez klientów różnorodnych niewielkich artykułów, takich jak na przykład ozdobne figurki czy ciekawe gadżety, które mogą być idealnym prezentem na każdą okazję. Dzisiaj coraz więcej osób preferuje wiązanki ze sztucznych kwiatów. Oczywiście mam zamiar udostępnić im możliwość ich wykonania, jak też zakupu wysokiej jakości sztucznych roślin. W niektórych zakładach pracy bowiem nie można ustawiać żywych roślin ze względu na obowiązujące przepisy. Dlatego sztuczne są jedynym sposobem na to, aby do wnętrz wprowadzić nieco zieleni. Oczywiście moim klientom służę pomocą w doborze odpowiednich rodzajów roślin, zarówno żywych jak też sztucznych.

V. Szanse powodzenia przedsięwzięcia

Według przeprowadzonej przeze mnie analizy rynku przedsięwzięcie ma bardzo duże szanse powodzenia. W mieście działają bowiem dwie kwiaciarnie, jednak jedna jest zlokalizowana dość daleko od centrum miasta, druga zaś jest otwarta dość krótko. Planuję otwierać kwiaciarnię w godzinach 10. 00 – 19. 00. Ponadto zamierzam posiadać własną stronę internetową, przy pomocy której klienci mogliby zamawiać bukiety lub wiązanki, wskazując dzień, w którym będą chcieli je odebrać z kwiaciarni. To z pewnością będzie niezwykle wygodne rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych. Wiele osób bowiem nie ma czasu na zamawianie kwiatów lub przypominają sobie o tym zbyt późno, jak kwiaciarnia jest już zamknięta.

Ponadto mam zamiar umożliwić klientom oddawanie własnych kwiatów pod opiekę, na przykład w czasie urlopu. Mogą wtedy wyjechać na urlop ze spokojem, gdyż wiedzą, że ich rośliny są pod dobrą opieką. Ponadto będę dbać o to, aby kwiaty były zawsze świeże, w związku z tym dostawy kwiatów będą się odbywały częściej, aby klienci mogli liczyć na ich odpowiednią jakość. Oczywiście w sprzedaży będą także kwiaty doniczkowe i niezbędne do ich pielęgnacji akcesoria. Zamierzam prowadzić sprzedaż doniczek, ziemi do kwiatów oraz nawozów. Klienci zawsze będą mogli liczyć na porad dotyczące pielęgnacji roślin oraz tego w którym momencie najkorzystniej je przesadzać.

VI. Korzyści dla lokalnego rynku

Ze względu na dość długie godziny otwarcia, konieczne będzie zatrudnienie przynajmniej jednego pracownika. To z pewnością będzie korzystne dla osób poszukujących pracy na tym terenie. W dalszych planach mam zamiar wprowadzenie takich usług, jak dostarczanie kwiatów na życzenie klienta pod skazany adres oraz wykonywanie u klienta usług takich jak przesadzanie kwiatów oraz kompleksowa pielęgnacja roślin. Wtedy ilość osób zatrudnionych znacznie się zwiększy. Myślę, że tego typu usługi spotkają się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Otwarcie kwiaciarni da także mieszkańcom dostęp do profesjonalnie świadczonych usług tego typu, których obecnie jest brak w najbliższej okolicy.