Biznesplan: Gabinet stomatologiczny

Przykładowy biznesplan dla osób planujących otworzyć własny gabinet stomatologiczny.

Spis treści
I. Opis planowanej działalności
II. Lokalizacja i stan lokalu
III. Niezbędne wyposażenie
IV. Niezbędne prace do wykonania oraz ich koszty
V. Poczynione kroki oraz wkład własny
VI. Korzyści płynące z otwarcia działalności

I. Opis działalności

Planowaną działalnością jest gabinet stomatologiczny. Obecnie na rynku jest niezwykle duże zapotrzebowanie na tego typu usługi, piękny uśmiech bowiem coraz częściej jest istotny dla wielu osób. A w wielu gabinetach terminy przyjęć, zwłaszcza gdy mowa o wizytach refundowanych przez NFZ są niezwykle długie. W mieście działa kilka gabinetów stomatologicznych, jednak pomimo tego okres oczekiwania na wizytę krócej niż miesiąc jest praktycznie niemożliwy, także jak chodzi o wizyty prywatne są to dość odległe terminy. Otwierając gabinet mam nadzieję zapełnić lukę i sprawi ć, aby terminy przyjęć były nieco bardziej przystępne. Przede wszystkim posiadam niezbędne wykształcenie oraz doświadczenie, którego nabyłam w trakcie kilkuletniej pracy w stomatologii.

II. Lokalizacja i stan lokalu

Na potrzeby przyszłej działalności udało mi się znaleźć lokal usytuowany niedaleko centrum miasta, jednakże położony na lekkim uboczu i posiadający dość spory parking, dzięki czemu klienci bez problemu mogą podjechać do gabinetu. Także dojście pieszo nie jest problemem, wystarczy jedynie 5 minut spaceru od centrum, aby bez problemu znaleźć się w gabinecie. W lokalu znajdują się 3 pomieszczenia oraz toaleta. W jednym planuję otworzyć gabinet, drugie przeznaczyć na poczekalnię. Trzecie pomieszczenie spełniałoby rolę pomieszczenia socjalnego dla obsługi. Pomieszczenia są w dobrym stanie wizualnym, jednakże konieczne będzie doprowadzenie wody do lokalu przeznaczonego na gabinet. Ponadto pomieszczenia wymagają jedynie odświeżenia. Koszt wykonania niezbędnych prac remontowych oscyluje wokół kwoty 3 tysięcy złotych.

II. Niezbędne wyposażenie i kroki do otwarcia działalności

Aby otworzyć gabinet stomatologiczny trzeba najpierw wyposażyć go w odpowiedni sprzęt. Otwarcie takiego gabinetu wiąże się z załatwieniem wielu formalności. Na początku trzeba uzyskać prawo do lokalu, założyć działalność gospodarczą, uzyskać zgodę na założenie u Ministra Zdrowia, a także podpisać różnego rodzaju dokumenty wyrażające zgodę na przykład na utylizację odpadów medycznych. Przed rozpoczęciem wyposażania tego wnętrza, warto znaleźć sobie doświadczoną osobę, która zna się na tego typu czynnościach. Istnieje wiele szczegółów, dotyczących ustawienia sprzętu oraz jego kupna. Ważne jest też to, aby wyposażyć ten gabinet w taki sposób, aby mogły go odwiedzać również osoby niepełnosprawne.

W gabinecie powinna być przede wszystkim ułożona podłoga antypoślizgowa, aby niepełnosprawny z łatwością mógł się po niej poruszać, jednakże istniejące pokrycie podłogi w zupełności sprosta tym wymaganiom. Bardzo ważnym momentem przy wyposażaniu wnętrza gabinetu stomatologicznego jest kupno mebli. Powinny być one wykonane z solidnych oraz zmywalnych materiałów, aby w razie potrzeby szybko można było je umyć. Bardzo korzystne jest to, kiedy meble do takiego gabinetu umiejscowione są na nóżkach, kółkach lub są podwieszane. Dzięki temu całościowa powierzchnia podłogi będzie dostępna i możliwe będzie utrzymanie jej w czystości przez cały czas. Czystość podłogi oraz mebli jest jednym z podstawowych wyznaczników sanepidowskich, dlatego trzeba o to szczególnie dbać.

Dosyć ważną kwestią jest również kupno kasy fiskalnej do takiego gabinetu. To urządzenie powinno znajdować się na biurku stomatologa, czyli w miejscu jak najbardziej widocznym. Wszelkie sprzęty stomatologiczne, znajdujące się na wyposażeniu sklepu powinny być bardzo masywne, aby służyły dentyście przez kilka, a nawet i kilkanaście lat, dlatego ich kupno musi być dobrze przemyślane. Podstawowym elementem wyposażenia gabinetu stomatologicznego jest unit. Pod tą nazwą kryje się zestaw, do którego zalicza się fotel dla pacjenta, spluwaczkę, lampę bezcieniową zabiegową, narzędzia do obróbki zębów, ssaki chirurgiczne, sterownik nożny, asystor, konsolę lekarską, a także urządzenia peryferyjne. Najważniejszą funkcją unitu jest wygoda pracy lekarza oraz wygoda pacjenta. Dentysta musi mieć swobodny dostęp do wszystkich narzędzi, a pacjent musi się czuć komfortowo w takim otoczeniu, dlatego warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie fotela. Wielu dentystów decyduje się na kupno używanego unitu. Jest to dosyć korzystne rozwiązanie, głównie ze względów finansowych, jednak trzeba zwrócić uwagę, czy jest on jeszcze na gwarancji oraz czy można go w razie problemów serwisować, ponieważ w innym przypadku koszty mogą okazać się jeszcze większe niż kupilibyśmy nowy unit.

Na wyposażeniu gabinetu stomatologicznego powinno się znaleźć wiele innych narzędzi, które umożliwią solidne wykonanie prac przy pacjencie. Do takich narzędzi zalicza się na przykład szczypczyki, lusterko, nakładacze, zagłębnik stomatologiczny, a także lampę polimeryzacyjną. Te narzędzia powinny być nowe i zawsze czyste, dlatego nie warto kupować na portalach ze sprzętem używanym. Ogółem wyposażenie gabinetu stomatologicznego może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest to jednak inwestycja na przyszłość, dlatego warto zdecydować się na kupno całego kompletu. Wiele z tych urządzeń można jednak zakupić na rynku wtórnym, jako używane., wtedy ich koszt znacznie się zmniejsza, kompleksowe wyposażenie gabinetu można mieć już za mniej więcej 30 tysięcy złotych. Fakt, że urządzenia są używane w niczym nie umniejsza ich użyteczności i możliwości wykonywania na nich zabiegów.