Biznesplan: Sklep zoologiczny

SPIS TREŚCI:
1) Określenie inwestycji
2) Lokalizacja i jej atuty
3) Konieczne prace do przeprowadzenia
4) Wkład własny
5) Korzyści z inwestycji dla rynku lokalnego

1) Określenie inwestycji

Planowaną inwestycją jest sklep zoologiczny, oferujący produkty dla bardzo szerokiej gamy klientów. Obecnie coraz większa ilość osób posiada w domy bardzo różnorodne zwierzęta, i wszyscy właściciele chcą, aby ich pupile czuli się jak najlepiej. Dlatego dbają o ich potrzeby, zapewniając im odpowiednie warunki bytowe, karmę i inne, niezbędne dla nich przedmioty. Nie tylko koty i psy są zwierzętami, które można spotkać w naszych domach. Coraz częściej hodujemy także rybki, ptaki czy na przykład płazy lub gady. Dlatego też dobrze zaopatrzony sklep zoologiczny jest niemalże niezbędny w wielu miastach.

Sklep musi być profesjonalnie wyposażony gdyż ma pod swoją opieką zwierzątka takie jak króliki, chomiki, świnki morskie, myszki a także papugi oraz ryby i inne gady i płazy. Ssaki potrzebują specjalnych klatek właśnie dla nich przeznaczonych. Taka klatka musi zawierać pojemniczki na jedzenie i picie oraz różne dodatkowe zabawki.

W sklepie zoologicznym musi być odpowiednia temperatura, nie może być ani zbyt niska ani zbyt wysoka. Niezbędne są również terraria i akwaria. W tej kwestii bardzo ważne jest ich oświetlenie. Dzięki oświetleniu znajdującym się w terrarium jest utrzymywana odpowiednia temperatura powietrza w nim panującego. Natomiast oświetlenie w akwarium musi być na tyle nieszkodliwe i niezbyt mocne aby rośliny, które w nich rosną nie zwiędły. Oprócz tego do każdego akwarium musi być doprowadzona woda oraz założony filtr powietrza. Takich akwariów czy klatek dla zwierząt jest wiele w sklepie zoologicznym z uwagi na sporą liczbę podopiecznych, dlatego też konieczne jest odpowiednie ich usytuowanie i doprowadzenie niezbędnych mediów.

Konieczna jest także na pewno lodówka, które będzie służyć między innymi do przechowywania przynęt wędkarskich czy też niezbędnej karmy dla trzymanych w sklepie zwierząt. Oczywiście niezbędną rzeczą w sklepie są także półki we właściwej ilości. Dobrym pomysłem jest też zaopatrzenie się w regały metalowe, bardzo przydatne do wystawiania na nich wielu przedmiotów. Regały posiadają różne kształty oraz różne wielkości, w większości dostosowane są do całości wyposażenia sklepu. Ważną częścią sklepu jest lada znajdująca się przy kasie oraz bramki wejściowe i wyjściowe.

2) Lokalizacja i jej atuty

Pod planowany sklep udało mi się znaleźć ciekawie położony lokal, znajdujący się przy jednej z głównych ulic. Nie jest to centrum, jednakże położenie jest bardo atrakcyjne a na uwagę zasługuje z pewnością fakt, iż do lokalu przynależy dość spory parking, na który bez większych problemów można wjechać z kilku stron. Ponadto lokal nie jest jednym pomieszczeniem, ogólnie są tam trzy sporych rozmiarów pomieszczenia, w których bez problemu można urządzić nie tylko salę sprzedażową, lecz także bez problemu zaplecze i miejsce na magazyn.

W dalszej przyszłości planuję także wynajmować część zaplecza na przykład osobom świadczącym usługi pielęgnacji psów, takie jak strzyżenie. Myślę iż takie połączenie może korzystnie wpłynąć na obie działalności. Lokal wymaga wprawdzie remontu, jednak jego właściciel zgodził się, iż koszty takie jak wymiana okien i drzwi lub podłogi będą rozliczone w kosztach wynajmu lokalu. Oczywiście mamy podpisaną umowę przedwstępną, która określa warunki wynajmu w przypadku uzyskania dotacji.

3) Konieczne prace do przeprowadzenia

Prace remontowe w lokalu niestety wymagają sporego wkładu finansowego. Stara i nieco podniszczona drewniane podłoga musi być zastąpiona nowoczesną i przede wszystkim równą powierzchnią. Tak samo wymiany wymagają okna i drzwi które nie tylko niezbyt dobrze się prezentują, ale także są nieszczelne, co sprawia problemy podczas chłodniejszych dni. Utrzymanie temperatury jest bowiem bardzo istotne, przede wszystkim ze względu na dobre samopoczucie zwierząt, które mają tam być trzymane i sprzedawane.

Należy jeszcze wykonać szereg prac związanych z przystosowaniem lokalu do obecności w nim zwierząt oraz ustawienia takich elementów jak akwaria. Przede wszystkim należy stworzyć odpowiednie podłączenia energii elektrycznej oraz oświetlenia, dzięki czemu będzie można bez problemu podłączyć wszystkie niezbędne urządzenia.