Biznes plan: Warsztat mechaniczny

SPIS TREŚCI:
1) Określenie planowanej inwestycji
2) Lokalizacja i jej zalety
3) Wydatki na przystosowanie lokalu
4) Wydatki na zakup wyposażenia
5) Wkład własny i doświadczenie do prowadzenia takiej działalności
6) Korzyści z działalności dla rynku lokalnego

1) Określenie planowanej inwestycji

Zamierzam otworzyć warsztat samochodowy, zajmujący się wykonywaniem bardzo szerokiego zakresu usług dla klientów. Inwestycja ta z pewnością ma niezwykle duże szanse powodzenia, ponieważ samochodów na naszych drogach przybywa w niezwykle szybkim tempie. Każde auto wymaga napraw i okresowych przeglądów, jak wymiany oleju czy innych płynów. Wprawdzie w okolicy jest kilka podobnych miejsc, jednak rosnąca ilość aut powoduje, iż często tworzą się kolejki, co z kolei zniechęca wielu klientów.

Moim zamiarem jest stworzenie warsztatu przyjaznego klientom i dbającego przede wszystkim o ich potrzeby. Dlatego zamierzam wprowadzić kilka innowacji, które z pewnością pozwolą na to, aby klienci znacznie chętniej korzystali z moich usług.

2) Lokalizacja i jej zalety

Na potrzeby planowanej działalności udało mi się znaleźć miejsce położone na obrzeżach miasta. Jest to lokal w którym była prowadzona tego typu działalność, jednak od wielu lat stoi nie użytkowany. Jednakże posiada wiele niezbędnych w takiej działalności instalacji, jak kanały najazdowe czy też podnośniki dla samochodów. Dlatego też nie ma konieczności przeprowadzania zbyt wielu prac remontowych, związanych z przystosowaniem lokalu doi potrzeb prowadzenia tego typu działalności. Być może lokal jest nieco oddalony od centrum miasta, jednak na pewno jego doskonałym atutem jest to, iż posiada niezwykle duży teren, który umożliwia bezproblemowe parkowanie zainteresowanym usługami klientom, jak też parkowanie aut już naprawionych.

3) Wydatki na przystosowanie lokalu

Lokal jest już w bardzo dużej części przystosowany do prowadzenia tego typu działalności. Konieczne jednak są do wykonania prace takie jak podłączenia urządzeń oraz wykonanie nowych gniazdek elektrycznych. Konieczne jest także odświeżenie całego warsztatu, wykonanie nowego szyldu oraz wymianę sprzętów w łazience. Niezbędne jest także wydzielenie części pracowniczej, co wiąże się z koniecznością zakupu szafek i wielu koniecznych w takim miejscu przedmiotów. Jednak remont lokalu to koszt około 3 tysięcy złotych, który mogę pokryć samodzielnie.

4) Wydatki na zakup wyposażenia

W warsztacie samochodowym wyposażenie jest najważniejsze, gdyż bez odpowiedniego i sprawnego sprzętu mechanik zamiast naprawić usterkę może przypadkowo ją zepsuć jeszcze bardziej. Do takich sprzętów można zaliczyć przede wszystkim urządzenia warsztatowe. Jest ich naprawdę wiele do wyboru.

Są to na pewno wózki oraz regały narzędziowe, wszelkiego rodzaju podnośniki do aut, podstawki pod samochód, wózki warsztatowe, belki do silników, myjki warsztatowe, piaskarki różnego rodzaju czyli kabinowe oraz przenośne.

Do kolejnej grupy można zaliczyć narzędzia diagnostyczne. Narzędziami tego typu są zestawy kluczy oraz nasadek różnej wielkości, zestawy służące do kontrolowania ilości paliwa, wszelkie urządzenia odkażające, różne testery np. do akumulatora, pomp oraz ciśnienia czy też sprawdzania szczelności, stetoskop, próbnik, lampy stroboskopowe, czytniki kodów błędów, podręczna podglądarka światłowodowa oraz pirometr. Są to jedne z główniejszych i najpotrzebniejszych rzeczy w warsztacie.

Kolejna grupa to narzędzia specjalistyczne. Należą do nich na pewno narzędzia do silnika czyli szczypce, blokady, klucze i wszelkie narzędzia pomagające w pracy przy usuwaniu uszkodzeń pomp. Specjalistyczne narzędzia do zawieszenia to przyrządy na przykład do regulacji kół, komplety kluczy oraz nasadek oraz tester płynu hamulcowego. Czyli wszystkie rzeczy do pracy przy kołach i zawieszeniu.

Kolejną grupą są narzędzia ręczne, których nie da się zazwyczaj zastąpić narzędziami elektrycznymi. Narzędzia ręczne to również klucze i nasadki wymieniane już wcześniej. Ale też szczypce tak zwane MORS, szczypce nastawne, bity, klucze krzyżowe, przegub kulowy.

Następną grupą są narzędzia blacharskie, jak sama nazwa wskazuje są to narzędzia służące do naprawy karoserii. Do nich należy na pewno klamra blacharska, rozpierak hydrauliczny, ściągacz blacharski, spawarka, komplet młotków blacharskich.

Następna grupa to narzędzia pneumatyczne. Jest to na pewno przewód pneumatyczny, wszelkiej wielkości klucze udarowe oraz komplety nasadek udarowych. Kolejnymi grupami są różnego rodzaju blokady rozrządu oraz ściągacze do łożysk i wszelkie narzędzia do rozrządu a także bardzo pomocne przy pracy lusterka inspekcyjne teleskopowe, leżanki warsztatowe oraz chwytak magnetyczny. Istnieje też możliwość wyposażenia warsztatu w najnowsze maszyny służące na przykład do diagnostyki, wulkanizacji, geometrii kół, analizy spalin, przetaczarki tarcz hamulcowych aż po profesjonalne elektryczne podnośniki do samochodów. Są one bardzo kosztowne i znajdują swoje miejsce w najnowszych warsztatach, stacjach kontroli pojazdów oraz autoryzowanych serwisach samochodowych.