Biznes plan: Warsztat mechaniczny

Jak widać jest tego naprawdę sporo. Dlatego początkowo nie planuję wprowadzać usług takich jak na przykład wulkanizacyjne, ponieważ konieczny do ich świadczenia sprzęt jest bardzo drogi. Jednakże z biegiem czasu zamierzam także w tej kwestii rozpocząć świadczenie usług. Część koniecznego wyposażenia znajduje się w lokalu, jednak sporo wymaga dokupienia. Wykonany przeze mnie kosztorys niezbędnych zakupów opiewa na sumę 30 tysięcy złotych. Osobiście jestem w stanie przeznaczyć na ten cel 5 tysięcy złotych, ponieważ planuję wykonanie remontu lokalu z własnych oszczędności.

5) Wkład własny i doświadczenie do prowadzenia takiej działalności

Posiadam długoletnie doświadczenie w zakresie mechaniki samochodowej, ukończyłem także technikum o tym profilu. Doskonale znam wszystkie najnowsze osiągnięcia w zakresie napraw samochodów, i dlatego samodzielnie jestem w stanie naprawić niemalże każdy samochód. Poza tym przez czas pracy w warsztatach samochodowych zaobserwowałem wiele rzeczy które można zmodyfikować, aby przyciągnąć klientów. Zauważyłem, że dla wielu osób sporym problemem jest samo odstawienie auta do warsztatu. Nie zawsze bowiem naprawa trwa krótko i nie zawsze może być wykonana od razu. Dlatego zamierzam umożliwić swoim klientom odwożenie ich na terenie miasta i w promieniu 10 km od miasta za darmo pod wskazany adres. To dla wielu osób będzie na pewno bardzo wygodne, a poza tym z pewnością będzie czynnikiem przyciągającym uwagę do mojego warsztatu. Również w celu odebrania auta klient byłby dowożony, jeżeli nie miałby innej możliwości dostać się do mojego warsztatu. Wiele osób także nie pamięta, kiedy dokonywały ostatnich przeglądów czy wymiany części w swoich samochodach. Zamierzam prowadzić ewidencję komputerową aut, na podstawie numerów rejestracyjnych, oczywiście za zgodą klienta. Umieszczane by tam były wykonane naprawy i wymiany części, wraz ze stanem licznika pojazdu. Ponadto wpisywane byłyby użyte do wykonania napraw części, bywa, że klienci przyjeżdżając życzą sobie na przykład wymianę oleju na taki jak teraz mieli, jednak nie pamiętają jego nazwy. Jeżeli klient wyraziłby zgodę i pozostawił numer telefonu, wówczas przy pomocy wiadomości sms byłby informowany o tym, iż przyszła pora na wymianę oleju, filtrów czy podobnych części. Poza tym często klienci skarżą się, iż auto z warsztatu otrzymują brudne, dlatego ode mnie wszystkie auta wyjeżdżałyby umyte i wyczyszczone bez dodatkowych kosztów ze strony klienta.

6) Korzyści z działalności dla rynku lokalnego

Myślę, że moja działalności przyniesie lokalnej społeczności wiele pożytku. Przede wszystkim od początku istnienia warsztatu musiałbym zatrudnić przynajmniej dwóch pracowników, tym samym dając zatrudnienie. Poza tym z pewnością dla właścicieli aut byłaby to dobra wiadomość, ponieważ nie musieliby oczekiwać długo na wykonanie dla nich napraw. Z czasem zamierzam rozszerzać swoją działalność o usługi które będą dla klientów najbardziej potrzebne. Zamierzam reklamować się w lokalnych mediach oraz organizować dla Klientów atrakcyjne promocje.