Biznes plan: Firma budowlana

4) Wkład własny oraz doświadczenie

Przede wszystkim ukończyłem technikum budowlane, dlatego też posiadam niezbędną do wykonywania tego typu usług wiedzę. Przez kilka ostatnich lat pracowałem na budowie w jednej z bardziej znanych firm z kraju. Otrzymałem także zapewnienie, iż w przypadku gdy otworzę własną działalność, firma podejmie ze mną współpracę jak podwykonawcą na wykonywanie prac budowlanych. To dla mnie bardzo duża szansa, gdyż dzięki temu mam możliwość pracy niemalże przez cały rok.

O ile prace budowlane wykonuje się zazwyczaj w sezonie letnim, gdy pogoda jest do tego odpowiednia, o tyle wiele prac wykończeniowych można bez problemu przeprowadzać obecnie także zimą. Poza tym takie rozmowy przeprowadziłem z kilkoma firmami, przede wszystkim działającymi w okolicy i także uzyskałem zapewnienie, iż bez problemu będę mógł podjąć z nimi współpracę.
Ponadto zadbałem o to, aby moja firma stała się znana w okolicy. Poczyniłem rozpoznanie na temat możliwości reklamy. W okolicznym miejscowościach zamierzam rozdawać oraz dostarczać do skrzynek pocztowych ulotki reklamujące moją działalność, mam zamiar to robić regularnie za każdym razem, jak będzie się rozpoczynał sezon wiosenny i co za tym idzie, znacznie większy ruch w kwestii budowania domów. Ponadto zamierzam umieścić moją reklamę w kilku portalach internetowych, powiązanych z miejscowościami znajdującymi się w najbliższej okolicy. Oczywiście reklama w prasie lokalnej także jest tą formą reklamy, którą przewiduję wykorzystać. Wiem iż obecnie niezwykle istotną kwestią prowadzenia niemalże każdej działalności jest posiadanie własnej strony internetowej, tą zamierzam stworzyć osobiście, ponieważ posiadam w tym zakresie wiedzę. Jedynie jej promocję zlecę odpowiednim specjalistom.

Regularnie sprawdzam także oferty przetargów, których w regionie jest wiele. Prowadząc tego typu działalność bez problemu będę mógł w wielu z nich składać oferty. Myślę, że znajomość lokalnego rynku i jego potrzeb na pewno jest także atutem który może korzystnie wpłynąć na rozwój mojej firmy. Jeżeli zaś chodzi o niezbędne do wykonywania wielu prac materiały, to rozmawiałem z właścicielami składów budowlanych, znajdujących się w pobliskich miejscowościach. Zaoferowali mi pomoc polegającą na wydłużeniu terminu płatności za materiały niezbędne do wykonania zleceń aż do zakończenia ich realizacji. Nie zamierzam bowiem pobierać od moich klientów jakichkolwiek zaliczek, gdyż doskonale zdaję sobie sprawę z tego, iż taka forma świadczenia usług nie jest obecnie mile widziana.

5) Szanse powodzenia działalności

Wprawdzie firm z branży budowlanej jest na rynku bardzo wiele, jednak jego dynamiczny rozwój powoduje, że każda znajdzie bez problemu zatrudnienie. Dlatego przewiduję, iż moja firma nie będzie mogła narzekać na brak zleceń. Skupiając się w pierwszej kolejności na klientach z najbliższej okolicy, mogę oferować im bardzo konkurencyjne ceny. Brak kosztów związanych z dojazdem do klienta sprawia, że cena usług może być nieco niższa niż tych firm, które zlokalizowane są nieco dalej. Ponadto nawet w początkowym okresie czasu muszę zatrudnić przynajmniej jednego pracownika, a w sezonie planuję zatrudnianie kilku osób. Dlatego moja firma jest w stanie dać pracę potrzebującym tego osobom, co na pewno jest korzystne. Stopa bezrobocia w regionie należy bowiem do dość wysokich, dlatego każde stanowisko pracy jest bardzo istotne. Doskonale znam rynek budowlany i zachodzące na nim zmiany, dlatego też jestem w stanie bez problemu wdrażać wszelkie nowości w tej dziedzinie, które pojawią się na rynku.