Biznes plan: Szkoła językowa

Przykładowy biznes plan dla szkoły językowej.

SPIS TREŚCI:
1) Opis planowanego przedsięwzięcia
2) Lokalizacja, jej atuty i warunki
3) Kosztorys niezbędnych wydatków
4) Wkład własny
5) Doświadczenie
6) Szanse powodzenia działalności

Opis planowanego przedsięwzięcia

Moim planem jest otworzenie szkoły językowej, kształcącej wszystkich bez względu na wiek i w niezwykle szerokiej ofercie. Doskonale wiemy, że obecnie brak znajomości języków obcych jest niezwykle dużą przeszkodą, dlatego też wiele osób decyduje się na to, aby nauczyć się innych języków, zwłaszcza, jeżeli przydadzą się im w pracy. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, iż nie każdy ma możliwość dojeżdżania daleko aby rozpocząć naukę czy też nie każdego stać na prywatne indywidualne lekcje. Dlatego zamierzam stworzyć placówkę, w której każdy będzie mógł bez problemu i przede wszystkim za dość przystępną cenę nauczyć się wybranego przez siebie języka.

Ponieważ każdy człowiek jest inny, moim celem jest przede wszystkim stosowanie różnych metod nauki, dzięki czemu klienci będą mogli dobrać dla siebie takie które w ich przypadku będą najbardziej efektywne. Poza tym zamierzam zadbać także o to, aby każdy mógł wybrać sobie dogodną dla niego godzinę zajęć, wiadomo, że nie każdy ma możliwość uczestniczenia w nich w wyznaczonych godzinach, ze względu na naukę czy też pracę.

Lokalizacja, jej atuty i warunki

Na potrzeby prowadzenia działalności znalazłam lokal znajdujący się w pasażu handlowym. Lokal usytuowany jest na piętrze, dzięki czemu wiele hałasów nie będzie do niego docierać. Poza tym wejście do niego jest z tyłu, dlatego też korzystający z usług mojej szkoły klienci nie muszą się martwić iż co chwila będzie ktoś przeszkadzał, na przykład poszukując zlokalizowanych w tym samym budynku firm. Lokal to kilka pomieszczeń, które z powodzeniem można przystosować do tego typu działalności. Są tam 4 duże pomieszczenia, które można wykorzystać jako sale do nauki, poza tym 2 mniejsze oraz toaleta. Plusem na pewno jest także to, iż do całego pasażu przylega dość duży parking, dlatego na pewno nikt nie będzie miał problemu ze znalezieniem dla siebie miejsca parkingowego. Lokal nie wymaga prac remontowych, jest bowiem odmalowany i wyposażony, jeżeli mowa o toalecie. W oknach znajdują się żaluzje, tak zwane verticale, które z powodzeniem wystarczą. Konieczne jest jednak wyposażenie w niezbędne do prowadzenia zajęć elementy.

Kosztorys niezbędnych wydatków

Wydatki które muszę ponieść aby móc prowadzić działalność, to przede wszystkim koszt zakupu pomocy do nauki języków. Jednakże nie mówię tutaj o kupnie tablic, tylko nieco bardziej nowoczesnych urządzeń.
Potrzebne będą tablice interaktywne, które umożliwią wyświetlanie treści z ekranu komputera, a także poruszanie się przy ich pomocy w plikach komputerowych czy też zakreślanie i podkreślanie odpowiednich informacji. Niestety nie należą on do tanich elementów, zakup jednej to koszt około 1000 złotych, bowiem zamierzam kupić tablice dobrych firm, gwarantujące bezproblemowe ich użytkowanie. A ponieważ potrzebne będą przynajmniej 4, łączny koszt to minimum 4 tysiące złotych. Aby nie dewastować pomieszczeń, zamiast ciężkich tablic do pisania na nich kredą, zamierzam zakupić tablice przyklejane na ścianę. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że w dowolnej chwili mogą być one przenoszone w inne miejsce. Takich tablic powinno być więcej, przynajmniej dwie na pomieszczenie, w zależności od rozmiaru. Koszt zakupu szacuję na około 2 tysiące złotych.

Konieczny będzie także zakup komputerów, służących do przygotowywania oraz prezentowania treści. Łączny koszt zakupu sprzętu komputerowego szacuję na około 15 tysięcy złotych, gdyż do tego należy doliczyć także zakup drukarki jak też kserokopiarki, która będzie niezbędna. Chcę bowiem aby wszyscy korzystający z usług szkoły klienci bez problemu mieli dostęp do prezentowanych na zajęciach treści zarówno w formie wydruków, jak też będą im one udostępniane na życzenie na nośnikach pamięci, takich jak pendrive.
Oczywiście konieczne jest także wyposażenie pomieszczeń w stoły oraz krzesła. Szacunkowy koszt to około 6 tysięcy złotych. W tą kwotę wchodzą również sprzęty przystosowane dla dzieci, dla ich bowiem także zamierzam prowadzić zajęcia nauki języków.

Wkład własny

Ze swojej strony wnoszę przede wszystkim doświadczenie.
Posiadam potwierdzoną odpowiednimi zaświadczeniami wiedzę w zakresie języka angielskiego i niemieckiego, poza tym ukończyłam kursy, pozwalające mi na prowadzenie zajęć z tego języka w tym także zajęć dla dzieci. Oczywiście jestem już po rozmowach z wykładowcami innych języków, którzy przystali na ofertę zatrudnienia w mojej szkole. Oczywiście zapoznałam ich z programem nauczania, jaki zamierzam w szkole prowadzić oraz przykładowymi godzinami zajęć, na które wszyscy przystali. Zamierzam także rozszerzać działalność, aby każdy mógł się nauczyć języka, który jest mu potrzebny. W momencie otwarcia szkoły stawiam na 4 główne języki – angielski, niemiecki, francuski i rosyjski. Zainteresowanie innymi językami na pewno spowoduje, że zatrudnię odpowiednich wykładowców oraz umożliwię pobieranie nauki z poszukiwanych języków.