Rozszerzenie działalności gospodarczej

Podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej, co jakiś czas przedsiębiorcom przychodzą do głowy nowe pomysły, dlatego często mają oni ochotę na rozszerzenie zakresu swojej działalności.

Wówczas w pierwszej kolejności powinni oni zgłosić to we właściwym Urzędzie Miasta, który prowadzi Ewidencję Działalności Gospodarczej. Przedsiębiorca zobowiązany jest pójść do miejskiego urzędu gminy, w którym to znajduje się siedziba jego spółki.

Zgłoszenia o poszerzeniu działalności dokonuje się poprzez złożenie stosownego wniosku do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Każdy przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie swojej działalności gospodarczej zapisywany jest do Polskiej Klasyfikacji Działalności. Ta książka klasyfikuje działalności gospodarcze na pięciu poziomach, do których zalicza się sekcje, działy, grupy, klasy oraz podklasy.

Przedsiębiorcy, którzy rejestrują swoją działalność muszą posługiwać się odpowiednimi kodami tzw PKD, a jeśli postanawiają poszerzyć swoją działalność to wtedy muszą też dopisać odpowiednie kody w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Warto już na początku zaznajomić się z tymi kodami, ponieważ wówczas będzie można precyzyjniej określić rodzaj wykonywanych przez siebie czynności. Każdy przedsiębiorca decydujący się na poszerzenie swojej działalności powinien sprawdzić czy nie zmieniają się też zasady opodatkowania firmy, ponieważ może okazać się, że nowa forma działalności może podlegać już innemu podatkowi niż dotychczasowe działania firmy.

Poszerzenie działalności gospodarczej wcale nie jest zbyt kosztowne, ponieważ kosztuje to jedynie pięćdziesiąt złotych. Za tę kwotę można dokonywać dowolnej ilości zmian, a wtedy nie będzie się ponosiło żadnych pobocznych kosztów. Poszerzenie swojej działalności gospodarczej wcale nie jest tak bardzo skomplikowane, a przynosi to mnóstwo korzyści. Pod starą nazwą można promować swoją firmę, która po części jest już znana klientom, dlatego też oni mają już do tej firmy zaufanie.

Rozszerzenie działalności gospodarczej nie jest trudne, dlatego każdy powinien ryzykować. Wszelkie sprawy formalne można szybko pozałatwiać, bowiem w tym przypadku nie doświadczy się biegania od urzędu do urzędu. Tego typu decyzja może okazać się bardzo trafna, a z czasem może nawet doprowadzić do tego, że przedsiębiorca zdecyduje się na kolejne poszerzenie swojej działalności. Zmiany z zakresu prowadzenia działalności zazwyczaj nie są zbyt radykalne, jednak trafiają w sedno zapotrzebowania i przynoszą niesamowite efekty.