Biznesplan: Przedszkole

Przykładowy biznes plan przedszkola.

SPIS TREŚCI:
1) Opis przedsięwzięcia
2) Lokalizacja i jej atuty
3) Niezbędne prace do wykonania
4) Wydatki związane z otwarciem działalności
5) Wkład własny i poczynione przygotowania
6) Szanse powodzenia działalności

1) Opis przedsięwzięcia

Planuję otwarcie przedszkola dla dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Wprawdzie w mieście istnieją takie placówki, także państwowe, jednak w związku z tym iż dzieci rodzi się coraz więcej, nie dla wszystkich starcza dla nich miejsca. Chcę więc uzupełnić lukę która powstała, otwierając przedszkole dopasowane nie tylko do potrzeb dzieci, lecz także do wymagań rodziców.

2) Lokalizacja i jej atuty

Doskonale wiem, jak ważna w tego typu działalności jest przede wszystkim odpowiednia lokalizacja. Nie zawsze lokal w centrum jest najwłaściwszy, gdyż dobrze jest, jeżeli dzieci mają plac zabaw i miejsce, gdzie mogą się bawić na dworze. A takich miejsc w ścisłym, centrum raczej znaleźć nie można. Dlatego na potrzeby planowanego przedszkola odpowiedniego miejsca szukałam raczej na obrzeżach miasta. Dom jest do niewielkiego remontu, a ściślej mówiąc wymaga przystosowania, na przykład łazienek na potrzeby małych dzieci. Poza tym konieczne jest zmodyfikowanie kuchni tak aby można było w niej bez problemu przyrządzić posiłki dla większej ilości dzieci. Niezbędne będzie także wykonanie odpowiednich zabezpieczeń na schodach oraz oknach, aby były one jak najbardziej bezpieczne dla dzieci. Do domu przylega sporych rozmiarów ogród, jednakże należy zadbać o jego odpowiednie wyposażenie w zabawki dopasowane do wieku dzieci.

Z właścicielem domu podpisałam umowę przedwstępną, na mocy której w przypadku uzyskania dotacji podpisana zostanie umowa najmu na okres minimum 10 lat z za cenę określoną w umowie przedwstępnej. Poza tym właściciel zobowiązuje się także do wykonania ogrodzenia, które oddziela część ogrodu w taki sposób, aby nie można było do niego wejść bezpośrednio z ulicy. Jest to kwestia istotna dla bezpieczeństwa dzieci, gdyż zarówno maluchy bawiące się w ogrodzie nie mogą wyjść niezauważone na ulicę, jak też osoby z zewnątrz nie mają do tego miejsca dostępu. Ponieważ kilka prac które należy przeprowadzić byłyby w budynku niezbędne, bez względu na rodzaj jego przeznaczenia, zostaną one odpisane od czynszu najmu. Należy do nich między innymi odświeżenie budynku oraz wymiana okien w jednym pomieszczeniu i paneli na podłodze w dwóch pomieszczeniach.

3) Niezbędne prace do wykonania

W pierwszej kolejności należy zadbać o przystosowanie łazienki do potrzeb małych dzieci. Aby miała ona odpowiednie rozmiary, należy połączyć ze sobą pomieszczenia istniejącej obecnie łazienki i wc, co da odpowiednią ilość przestrzeni. Poza tym należy zamontować odpowiednie do wieku dzieci umywalki oraz sedesy, co wiąże się także z koniecznością modyfikacji instalacji wodno kanalizacyjnej. Kolejnym pomieszczeniem, które zostanie poddane przeróbkom jest kuchnia. Tutaj w zasadzie jest to kwestia dobrania odpowiedniego umeblowania, gdyż jej wielkość jest wystarczająca, aby można było bez problemu przygotowywać posiłki dla większej ilości dzieci. W przedszkolu potrzebna jest także szatnia, tutaj jednak układ domu nie sprawi pod tym względem problemu. Zaraz przy drzwiach wejściowych znajduje się bowiem sporych rozmiarów pomieszczenie, służące kiedyś właścicielowi za biuro. Bez problemu wystarczy ono na to, aby wykonać w nim szatnię, trzeba tylko zadbać o jego odpowiednie umeblowanie. Poza tym niezbędna jest wymiana okien w jednym z pomieszczeń, gdyż uległo ono uszkodzeniu oraz paneli na podłodze w dwóch, które uległy zniszczeniu w związku z prowadzonymi wcześniej pracami. Oczywiście poza tymi pracami dom wymaga odświeżenia w sposób aby spełniał swoje przeznaczenie. Należy zawiesić tablice informacyjne na ścianach jak również wykonać odpowiednie zabezpieczenie całego budynku oraz przyległego do niego terenu aby dzieci były bezpieczne.

4) Wydatki związane z otwarciem działalności

Największym wydatkiem na pewno będą niezbędne prace remontowe, związane z przystosowaniem łazienek i kuchni. Według wycen firm zajmujących się wykonywaniem tego typu zleceń, koszt to około 10 tysięcy złotych. Wycena jednak uwzględnia także koszt wymiany okna oraz paneli na podłodze.

Kolejnym kosztem jest koszt wyposażenia sal i szatni. W szatni to zakup odpowiednich szafek dla dzieci, koszt to około 5 tysięcy złotych. W salach należy zapewnić dzieciom odpowiednie stoliki do jedzenia czy zabawki. Koszt wyposażenia sal to około 8 tysięcy złotych. Docelowo bowiem mają być 3 grupy, dzieci w wieku 3, 4 oraz 5 lat. Każdej z nich należy zapewnić wszystko co jest potrzebne w ich wieku. Oczywiście przedszkole to nie tylko zabawa, ale także nauka, zwłaszcza w starszych grupach dlatego ich wyposażenie musi objąć także koszt zakupu koniecznych przyborów, dzięki którym dzieci bez problemu będą mogły uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych.

Wyposażenie ogrodu w którym dzieci będą się mogły bawić to także bardzo ważna sprawa. Zabawki które będą się tam znajdować przede wszystkim muszą być bezpieczne dla dzieci orz posiadać wszelkie niezbędne atesty do tego aby maluchy mogły z nich korzystać. Wycena wyposażenia ogrodu w takich stopniu, aby dzieci bez problemu mogły z niego korzystać od początku to koszt około 6 tysięcy złotych.
Niezbędne jest także właściwe wyposażenie kuchni, aby umożliwić przygotowywanie posiłków dla tak dużej ilości dzieci. To kolejny wydatek w kwocie 5 tysięcy złotych. Docelowo więc na remonty oraz wyposażenie potrzeba 34 tysiące złotych.