Third Party Logistics – wszystko, co warto wiedzieć

W procesy logistyczne firmy angażują obecnie zewnętrznych operatorów. To dla nich najbardziej opłacalne rozwiązanie, które pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia działu logistycznego, a przy tym jednocześnie na poprawienie obsługi klienta i zwiększenie zysków. Jednym z powszechnych rozwiązań w tym zakresie jest Third Party Logistics – 3PL.

Logistyka firm trzecich, czyli inaczej Third Party Logistics, w skrócie 3PL, to metoda działania, w której kwestie logistyczne poleca się firmie zewnętrznej – mogą być to zarówno pojedyncze funkcje, jak i całą ich grupa. Najczęściej są to: transport, magazynowanie, konsolidacja ładunków oraz konsolidacja celna, dystrybucja oraz zarządzanie transportem. Przykładem tego rodzaju firmy jest Trans-Tok, która od ponad 20 lat zajmuje się pracą jako operator logistyczny na rzecz zewnętrznych klientów. Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na jej stronie internetowej

Początki 3PL

Swoją historię rozwiązania Third Party Logistics rozpoczynają w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Właśnie wtedy zwiększyła się użyteczność sektora IT, który odegrał ważną rolę w rozwoju logistyki. To właśnie wtedy zaczęły pojawiać się firmy świadczące zewnętrzne usługi logistyczne na rzecz swoich klientów – wiele z nich działa do dzisiaj.

Kto wybiera Third Party Logistics?

Usługi 3PL są skierowane w szczególności do firm, w których logistyka nie jest główną usługą, również tych, które posiadają szeroką sieć dystrybucyjną i potrzebują jej profesjonalnego wsparcia.

Najważniejsze atuty korzystania z rozwiązań 3PL

Wiele firm na całym świecie doceniło pomoc zewnętrznych operatorów logistycznych. Wśród najważniejszych atutów tego rozwiązania znajdują się:

  • możliwość skupienia się na innych, bardziej strategicznych strefach przedsiębiorstwa zamiast na logistyce
  • obniżenie kosztów zarządzania logistyką
  • poprawa konkurencyjności cenowej przedsiębiorstwa
  • brak konieczności inwestowania w logistykę
  • zwiększenie jakości usług świadczonych przez firmę

Nowość – Fourth Party Logistics

Aktualnie coraz większe zainteresowanie budzą także rozwiązania 4PL, czyli Fourth Party Logistics. W tym przypadku mamy do czynienia z wirtualnymi dostawcami bazującymi na Internecie, którzy nie posiadają fizycznych centrów logistycznych, własnych środków transportowych czy też magazynów. Nie wykonują one wobec tego procesów stricte logistycznych, ale koncentrują się na zarządzaniu procesami realizacji dostaw z użyciem zaawansowanych programów i procedur do przetwarzania informacji. Zatem Fourth Party Logistics to integracja zasobów, technologii i możliwości innych organizacji, by zapewnić klientom pełne wsparcie w utrzymaniu ciągłości łańcuchów dostaw.

Podsumowując, obecnie z 3PL korzysta wiele firm, chociaż po piętach metodyce tego rodzaju depczą także bardziej nowoczesne rozwiązania. Jednak nadal zewnętrzny operator logistyczny pozostaje jednym z najważniejszych partnerów w biznesie – w branży produkcyjnej, handlowej, przemysłowej i wielu innych.

Więcej o spedycji w Warszawie można przeczytać na stronie www.trans-tok.com.pl