Karty kredytowe – narzędzie wygodne i często niezbędne

Nikt już nie ma wątpliwości, że żyjemy w czasach praktycznie bezgotówkowych. Coraz więcej punktów handlowo – usługowych umożliwia nam dokonywanie płatności przy pomocy różnego rodzaju kart płatniczych, w tym także kredytowych.

Pierwsza karta kredytowa w Polsce pojawiła się we wrześniu 1993 roku, jednak nie był to najlepszy moment na debiut tak nowoczesnego produktu finansowego. Z jednej strony miał wtedy miejsce okres szybkiego rozwoju finansowego, z drugiej jednak piętrzyły się bariery dla rozwoju tego typu produktów, jak niewielka zamożność społeczeństwa, wysoka inflacja, rozchwianie gospodarki i wyjątkowo mała liczba punktów, w których można było płacić kartami. Dziś w polskich portfelach znajduje się około 35 milionów kart płatniczych, z czego nieco ponad 6 milionów to karty kredytowe (dane Narodowego Banku Polskiego: Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2014 r.). Ponieważ wiedza Polaków na ich temat wciąż pozostaje niewielka, postaramy się przybliżyć zasady funkcjonowania oraz możliwości, jak i interesujące zalety i korzyści, które karty kredytowe.

 

Czym jest i jak działa karta kredytowa?

Zacznijmy od definicji oraz miejsca karty kredytowej w rodzinie kart płatniczych.

Karta płatnicza jest elektronicznym instrumentem płatniczym, dającym dostęp do zgromadzonych w banku pieniędzy. Umożliwia ona dokonywanie płatności bezgotówkowych za towary i usługi, zarówno w punktach stacjonarnych wyposażonych w terminal, jak i podczas transakcji dokonywanych przez Internet lub telefon, oraz wypłacanie gotówki z bankomatu.

Karta kredytowa jest jednym z rodzajów kart płatniczych (obok między innymi karty debetowej, najpopularniejszej na rynku finansowym), której otrzymanie wiąże się z przyznaniem przez bank konkretnego limitu kredytowego, w którego ramach rozliczane są wykonane przez jej posiadacza operacje finansowe. Jest to więc coś w rodzaju klucza do elektronicznego sejfu z przyznanymi na konkretnych zasadach pieniędzmi, które możemy pożyczyć na zakupy, a następnie oddać w wyznaczonym terminie. Bank raz w miesiącu przysyła posiadaczowi karty kredytowej wyciąg, będący zestawieniem dokonanych przez niego operacji wraz z informacją o terminie spłaty.

Kartą kredytową można dokonywać płatności bezgotówkowych w stacjonarnych sklepach i punktach usługowych, jak i podczas transakcji online. Przy jej pomocy można także podejmować gotówki z bankomatu, co jednak wiąże się z zapłatą prowizji. Karta kredytowa nie daje natomiast dostępu do środków zgromadzonych na koncie osobistym.

Wydając kartę kredytową, banki oferują nam szereg korzystnych warunków. Do każdej karty przyznawany jest tak zwany okres bezodsetkowy, czyli termin, w którym możemy spłacić swoje wynikające z używania karty zobowiązania bez naliczonych odsetek. Długość tego terminu zależy od banku i jego oferty. Im dłuższy okres bezotsetkowy jest dłuższy, tym korzystniejsza dla klienta jest oferta. W rezultacie, wielu klientów banków korzysta z karty kredytowej zamiast debetowej, a potem spłaca kredyt w okresie bezodsetkowym.

 

Karta kredytowa a konto w banku

W większości banków, aby otrzymać kartę kredytową, nie jest wymagane posiadanie konta osobistego w danym banku. Karta nie musi być więc przypisana bezpośrednio do naszego konta, ale może, jeśli tylko wybrany przez nas bank taką opcję udostępnia.

W wielu bankach do karty kredytowej przypisany jest internetowy serwis transakcyjny, który pozwala nam dodatkowo monitorować wszystkie nasze transakcje i terminy spłaty. Podobnie jak z wyciągu, dowiemy się, kiedy i na co wydaliśmy pieniądze, czy wykorzystaliśmy cały przysługujący nam limit, ile pieniędzy możemy w danym okresie rozliczeniowym wykorzystać i ile będziemy musieli spłacić. Różnica jest natomiast taka, że mamy do tych informacji wgląd w każdej chwili.

Jeśli wybieramy kartę kredytową w tym samym banku, w którym mamy konto, często możemy liczyć na dodatkowe przywileje i możliwości. Możemy na przykład ustawić automatyczne spłacanie wynikającego z użytkowania karty kredytowej zobowiązania na konkretny dzień w miesiącu. Zostanie wtedy ono spłacone, jeśli na koncie dostępne będą odpowiednie środki.

 

Zalety kart kredytowych i dodatkowe możliwości

W dobie internetowych zakupów bardzo ważną możliwością jest płacenie kartą kredytową właśnie za zakupy online. Autoryzacja karty, a następnie realizacja zamówienia przebiegają bardzo szybko, znacznie szybciej niż w przypadku innych sposobów płatności. Warto tu zauważyć, że w wielu przypadkach możliwe są tylko płatności kartami kredytowymi. Na przykład niektóre linie lotnicze oraz agencje wynajmu samochodów nie honorują żadnych innym metod płatności podczas transakcji online. To samo dotyczy zakupów w zagranicznych i międzynarodowych sklepach internetowych lub platformach aukcyjno – handlowych. Jest to związane z opcją dodatkowego ubezpieczenia, jaką posiadają „kredytówki”.

Karta kredytowa jest wyjątkowo wygodnym środkiem płatniczym podczas podróży, gdyż umożliwia dokonywanie płatności nie tylko w kraju, ale także i za granicą, gdzie jest rozpoznawana przez terminale. W przypadku kart debetowych nie zawsze się to niestety udaje. „Kredytówka” jest więc najpewniejszym paszportem do zakupów za granicą, gdyż rozwiązuje jeden z największych problemów podróżnika, jakim jest konieczność posiadania miejscowej waluty.

Niektóre banki oferują także możliwość wykonania przelewu z konta karty kredytowej na dowolny rachunek bankowy. Można w ten sposób opłacić rachunki i inne zobowiązania, jak i zasilić swoje własne konto. Aby to zrobić, wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego banku lub zadzwonić na bankową infolinię.

Karta kredytowa pomaga użytkownikom tworzyć własną historię kredytową. Wydawanie niewielkich sum i spłacanie ich w terminie pozwala zbierać doświadczenie, jakie może się później przydać przy wystąpieniu z wnioskiem o kredyt. Od osób, które nie posiadają historii kredytowej, banki wymagają często dokładniejszej i obszerniejszej dokumentacji, natomiast dzięki pozytywnej historii kredytowej możemy uzyskać kredyt szybciej i na lepszych warunkach.

Dodatkowymi bonusami, jakie możemy otrzymać od banków wraz z kartą kredytową, są atrakcyjne ubezpieczenia, pakiety assistance, concierge oraz programy rabatowe, zależnie od oferty konkretnego banku.

 

Dla kogo są karty kredytowe?

Kto myśli, że karty kredytowe są rozwiązaniem tylko dla osób zamożnych, jest w dużym błędzie. Jest to produkt dla każdego, niezależnie od jego statusu finansowego, gdyż w przygotowanej przez banki bogatej ofercie kart kredytowych (na przykład http://www.mbank.pl/indywidualny/karty/), każdy znajdzie coś dla siebie. Są one doskonałym rozwiązaniem w sytuacji zdarzeń losowych i nieprzewidzianych oraz pozwalają korzystać z okazyjnych zakupów. Nic więc dziwnego, że karty kredytowe w Polsce zdobywają sobie coraz więcej zwolenników i stale zyskują na popularności. Zawdzięczają to swoim licznym zaletom, zarówno pod względem ich podstawowych funkcjonalności, jak i wspomnianych możliwości dodatkowych. Warto więc zainteresować się szerokim wachlarzem możliwości, jakie wiążą się z posiadaniem karty kredytowej.