Pomysł na biznes – Skup palet


Zwykłe, drewniane palety nie należą raczej do rzeczy na które zwracamy na co dzień jakąkolwiek większą uwagę. Fakt, są one wykorzystywane w wielu różnych miejscach – wystarczy wspomnieć tylko hurtownie, sklepy czy też magazyny – ale w większości przypadków nie dostrzegamy ich prawdziwego znaczenia. Z tego też powodu dobrym pomysłem na własny biznes może być skup palet; jest to miejsce które, jak sama nazwa wskazuje, skupuje od klientów używane palety. Oczywiście, zyski płyną tutaj z ich sprzedaży kolejnym osobom. Palety to towar który można wykorzystywać wielokrotnie, ale bardzo wielu ludzi potrzebuje ich tylko raz, chociażby przy większym zamówieniu ze sklepu. W większości przypadków szukają oni później odpowiedniego miejsca w którym mogliby się pozbyć niepotrzebnych już palet – wówczas powinni udać się właśnie do nas.

Prowadząc taki skup będziemy mogli kupować używane palety za stosunkowo niską cenę, i następnie sprzedawać je za znacznie wyższą – zysk na jednej palecie to około 5 zł, a warto pamiętać, że przy odpowiednim podejściu będziemy mogli sprzedawać je w naprawdę dużych ilościach. Oczywiście, podobnie jak i w przypadku każdego innego biznesu, również i tutaj nasz sukces zależy od wielu różnych czynników; będziemy musieli zadbać o mnóstwo kwestii aby móc skutecznie przyciągnąć do siebie klientów. Niemniej jednak warto przynajmniej to przemyśleć, bowiem przy właściwym podejściu może to być naprawdę bardzo opłacalna działalność.

Aby móc otworzyć własny skup palet potrzebujemy przede wszystkim odpowiednich warunków. Niezbędne jest miejsce w którym będziemy mogli składować wszystkie skupione palety. Nie jest to interes który skutecznie można prowadzić chociażby we własnym ogrodzie czy domu, bowiem potrzebna jest znacznie większa powierzchnia – na sam początek zaleca się działkę o wielkości minimum 500 metrów kwadratowych, choć w przypadku rzeczywiście rozwiniętych skupów w większych miastach może to być jeszcze więcej. Samo pilnowanie wszystkich przechowywanych tam palet może być dość trudne; warto bowiem pamiętać o tym, że takie rzeczy potrafią być łakomym kąskiem dla potencjalnych złodziei. Z tego też powodu dodatkowym kosztem będzie oczywiście zadbanie o solidne ogrodzenie i zatrudnienia stróża nocnego.

Nie każda paleta która trafi do naszego skupu będzie w odpowiednim stanie – równocześnie nie powinniśmy odrzucać tych uszkodzonych, bowiem sporo na tym tracimy. Palety w czasie użytkowania mogą się niszczyć, ale często takie zniszczenia są jak najbardziej możliwe do naprawienia; ponadto uszkodzone palety siłą rzeczy będziemy mogli kupować po znacznie niższych cenach. Przed rozpoczęciem takiej działalności musimy jednak być gotowi na konieczność samodzielnego ich naprawiania, przez co warto już na samym początku zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia stolarskie. Nie jest to żadna trudna praca, bowiem w większości przypadków wystarczą tutaj jedynie zupełnie podstawowe umiejętności. Niemniej jednak musimy mieć pewność co do tego, że będziemy w stanie zrobić to faktycznie dobrze, bowiem inaczej klienci nie będą zbyt zadowoleni z oferowanych przez nas palet.

Samo szukanie klientów chętnych do kupowania oferowanych przez nas rzeczy to inna kwestia. Z jednej strony na palety istnieje obecnie po prostu ogromne zapotrzebowanie, przez co ludzie naprawdę chętnie je kupują. Ponadto wbrew pozorom w niektórych okolicach nie istnieje zbyt wiele takich skupów, przez co wcale nie będziemy musieli radzić sobie tutaj z ogromną konkurencją. Z drugiej zawsze trzeba tutaj zainwestować nieco w odpowiednią reklamę, choć nie musi ona wcale być tak zaawansowana jak w przypadku innych firm – w większości przypadków wystarczą przyciągające uwagę tablice informacyjne czy wizytówki i ulotki, dzięki którym nasi dotychczasowi klienci będą o nas pamiętali w przyszłości. Warto również samodzielnie szukać takich klientów, chociażby starając się nawiązać kontakt ze sklepami czy hurtowniami. Bardzo ważna jest również lokalizacja naszego skupu. W najlepszej sytuacji są oczywiście osoby posiadające działkę w pobliżu ruchliwych dróg, bowiem zawsze istnieje tu znacznie większa szansa na to, że zainteresuje się nami ktoś, kto po prostu tędy przejeżdżał.

Pomimo kilku trudności skup palet może być bardzo ciekawym pomysłem na biznes. Trzeba oczywiście włożyć nieco wysiłku w rozkręcenie takiej firmy, bowiem klienci nie przyjdą do nas sami z siebie. Musimy także upewnić się, że będą do nas trafiały wszystkie osoby z okolicy, które mają w ogóle takie palety na sprzedaż. Samo dbanie o ich odpowiedni stan techniczny przed sprzedaniem również może od nas wymagać pewnego wysiłku. Dodatkowo będziemy także musieli zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo i skutecznie zabezpieczyć teren naszego skupu przed dostaniem się do niego jakichkolwiek nieproszonych gości. Wszystkie te wady nie zmieniają jednak faktu, że z takiego skupu mogą płynąć naprawdę spore dochody.

Jak już powiedzieliśmy, czysty zysk z każdej sprzedanej palety to około 5 złotych, a dobry skup posiadający stałych klientów w ciągu miesiąca potrafi sprzedać nawet kilka tysięcy sztuk. Dość łatwo można zatem obliczyć, że taki biznes potrafi być jest naprawdę opłacalny.