Biznes plan: Gabinet fizjoterapii

Dla osób które rozważają otworzenie własnego gabinetu fizjoterapii, publikujemy przykładowy biznes plan.

SPIS TREŚCI:
1) Opis planowanej działalności
2) Lokalizacja – jej zalety i wady
3) Niezbędne remonty
4) Wydatki i ich zestawienie
5) Wkład własny i doświadczenie
6) Szanse powodzenia działalności

1) Opis planowanej działalności

W planach mam otwarcie gabinetu fizjoterapii, które obecnie staje się coraz popularniejsza i coraz więcej usług poszukuje pomocy w takich właśnie miejscach. W o0kolicy nie ma tego typu miejsca, dlatego przewiduję, iż gabinet będzie się cieszył dużą popularnością. Obecnie coraz większa ilość lekarzy zaleca przeprowadzanie tego typu zabiegów, jednak pacjenci muszą jeździć dość daleko, aby z nich skorzystać, co nie zawsze jest dla nich łatwe ze względu na problemy z dostaniem się na miejsce.

2) Lokalizacja – jej zalety i wady

Na miejsce prowadzenia działalności wybrałam budynek należący do gminy, w którym dawniej mieścił się ośrodek zdrowia. Dzięki temu mogę liczyć na wystarczającą ilość miejsca do świadczenia swoich usług. Fizjoterapia to bowiem bardzo wiele możliwości, i chciałabym mieć możliwość wykonywania jak największej ilości różnorodnych zabiegów. Niestety i tak nie będzie możliwości świadczenia wszystkich usług, jednak planuję na początek wprowadzenie tych które są najbardziej poszukiwane przez pacjentów.
Ponadto planuję także podpisanie umowy z NFZ, dzięki czemu pacjenci będą mieli możliwość korzystać z zabiegów w ramach ubezpieczenia.

Jeżeli chodzi o sam budynek, to niestety wymaga on prac. Przede wszystkim będą one związane z przygotowaniem go do tego, iż będą świadczone tego typu usługi. Niektóre sprzęty i urządzenia wymagają bowiem przygotowania odpowiednich podłączeń do prądu czy też wody, a jednocześnie muszą być one właściwie wykonane. Większość prac związanych z przygotowaniem będzie więc polegała na dostosowaniu pomieszczeń właśnie do tego, jakie sprzęty mają się w nich znajdować. Oczywiście poza tym należy odświeżyć wnętrza, jednak wystarczy malowanie ścian, ponieważ zarówno stan podłóg jak i innych elementów nie jest zły i nie ma konieczności ich wymiany. Pewnym minusem lokalu jest to, iż znajduje się on na obrzeżach miasta, w zamian za to jednak przynależy do niego dość sporych rozmiarów parking. Dzięki temu na pewno nikt nie będzie miał kłopotu z parkowaniem i bezproblemowym wyjazdem po zakończonym zabiegach.

3) Niezbędne remonty

Przede wszystkim w budynku należy dostosować instalacje wodną i elektryczną do potrzeb planowanej działalności. Zachodzi także konieczność wymiany umywalek i sedesów oraz dostosowanie łazienek do wymogów obowiązującego obecnie prawa budowlanego i tym samym potrzeb osób niepełnosprawnych. Poczyniłam starania, polegające na zapoznaniu się z oferta i firm remontowych w tym zakresie, i jeżeli prac podjęłaby się jedna firma, będzie to koszt około 15 tysięcy złotych. W prace wliczono także odświeżenie wnętrza budynku. Pozostaje jeszcze kwestia drzwi wejściowych, ponieważ właściciel budynku, czyli urząd gminy, ma zadecydować o tym, czy wymieni je na własny koszt, czy też wymiana będzie po mojej stronie, a koszt jej wykonania będzie odliczony od czynszu. W tej kwestii czekam na odpowiedź, jeżeli będę zmuszona do dokonania tej wymiany, będzie to dodatkowy koszt około 3 tysięcy złotych. Jednakże ten wydatek w obecnej chwili nie jest przeze mnie wliczany do kosztów związanych z niezbędnymi pracami remontowymi. Według fachowców prace remontowe nie będą trwały dłużej niż 3 tygodnie, co jest na pewno stosunkowo krótkim okresem czasu.

4) Wydatki i ich zestawienie

Wydatki związane z otwarciem gabinetu fizjoterapii to w znacznej większości konieczność zakupu niezbędnych sprzętów. Jest to przede wszystkim niezwykle duża ilość akcesoriów stosowanych przy fizjoterapii, jak piłki, materace, specjalne krzesła czy nawet odpowiednie skakani lub podobne do nich. To jednak są te akcesoria, które zaliczyć możemy do niezbyt dużych jak mowa o ich rozmiarze. Koszt związany z ich zakupem nie jest wygórowany, nawet jeżeli weźmiemy pod uwagę iż kupi się ich nieco więcej.

Jednak poza takimi produktami niezbędnym wyposażeniem są także łóżka do masażu czy znacznie bardziej skomplikowane urządzenia wspomagające fizjoterapię. W tej kwestii udało mi się dojść do porozumienia z dystrybutorami tego typu urządzeń, którzy zaoferowali iż znaczną większość niezbędnego wyposażenia będą mogli mi udostępnić jak zakup na raty bezpośrednio u nich, nie za pomocą banku. Dzięki temu koszt początkowy na pewno będzie znacznie niższy niż w sytuacji gdybym musiała wszystko zakupić za gotówkę.

Ponadto na rynku można znaleźć bardzo wiele wysokiej jakości używanych sprzętów, które są wciąż sprawne i bez problemu można z nich korzystać jeszcze przez długi czas. Jednakże i tak koszt wyposażenia to kwota minimum 43 tysiące złotych, nie licząc oczywiście kosztów remontu, które powinny zamknąć się w sumie 15 tysięcy złotych. Do wydatków należy także doliczyć koszty związane z reklamą gabinetu, czyli wykonaniem szyldów reklamowych, a także koszty reklamy w prasie czy na portalach internetowych, jak też koszt wykonania strony internetowej, która na pewno jest w tym przypadku niezbędna.