Biznesplan: Firma transportowa

Gotowy biznesplan firmy oferującej usługi transportowe. Szkic który pomoże w opracowaniu własnego planu, dostosowanego do indywidualnych potrzeb.

I. Opis działalności
1. Lokalizacja
2. Dopasowanie do potrzeb klientów
II. Niezbędne prace do wykonania
III. Koszty przedsięwzięcia
1. Koszty związane z lokalem
2. Pozostałe koszty
IV. Analiza rynku
V. Szanse powodzenia przedsięwzięcia

I. Opis działalności firmy.

Działalnością będzie firma transportowa, której działalność będzie oferowała szeroki zakres usług. Firma będzie kierowała usługi transportowe do osób prywatnych, jak również interesuje nas współpraca z innymi przedsiębiorstwami. Klientom oferowany będzie transport dostawczymi busami do 3, 5 tony, jak również możliwy będzie transport wielkogabarytowy, pojazdami ciężarowymi z naczepą, oraz bez niej. Nasza działalność będzie obejmowała terytorium całego kraju, w przyszłości jednak planowany jest rozwój na rynek międzynarodowy.

1. Lokalizacja

Miejsce pod działalność firmy znajduje się na obrzeżach miasta. Jest to atrakcyjna lokalizacja, ponieważ ruch samochodów dostawczych i ciężarowych, nie będzie utrudniał ruchu miejskiego. Pojazdy wielkogabarytowe, nie będą musiały wjeżdżać głęboko, w terytoria miejskie. Plac, który zostanie wynajęty pod działalność firmy, posiada budynek, w którym znajdować się będzie siedziba i biuro firmy. Plac jest obszerny, ponieważ, w przeszłości był to plac magazynu budowlanego.

Właściciel z racji, że nie wykonuje na tym terenie od lat, żadnej działalności zarobkowej, oraz teren należy przygotować poprzez posprzątanie pewnych zalegających materiałów, zgodził się na niski czynsz. Jest to na początku rozwoju naszej firmy bardzo korzystne. Plac jest w stanie pomieścić kilkadziesiąt samochodów ciężarowych, wraz z naczepami, dzięki czemu nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca na naszą flotę pojazdów, która z czasem będzie się rozwijać i rozszerzać.

2. Dopasowanie do potrzeb klientów

Oferta firmy transportowej skierowana jest nie tylko do ludności okolicznych miejscowości. Nasza oferta ma być interesująca i satysfakcjonująca dla ludzi, z terytorium całego kraju. Chcemy również współpracować z firmami, które posiadają zapotrzebowanie na usługi transportowe pojazdami wielkogabarytowymi. W okolicy naszej firmy, funkcjonują firmy sprzedające materiały budowlane, z małym taborem pojazdów wielkogabarytowych. Możliwa będzie z nimi współpraca. W niedalekiej odległości od naszego placu, znajduje się również jeden z największych w okolicy, sklepów meblowych. Nie posiada on swojego transportu, a kupujący potrzebują przewieźć meble do swoich domów, dlatego służyć będziemy busami dostawczymi z ładownością, do 3, 5 tony.

Wielu klientów zwraca uwagę na markę, oraz stan techniczny pojazdów. Dlatego naszym celem jest, posiadanie jak tylko to będzie możliwe, jak najmłodszej floty pojazdów. Będziemy posiadać również sprzęt, który będzie umożliwiał, utrzymanie pojazdów w nienagannym stanie oraz w czystości, aby klient mógł mieć do nas pełne zaufanie.

Firma posiadać będzie również ubezpieczenie, na znaczną kwotę, w razie kłopotów z dostawą z przyczyn niezależnych od nas. Zabezpieczenie to, będzie chroniło nas, przed ewentualnymi konsekwencjami, jak również, umożliwiało wypłatę odszkodowania naszym klientom. Zaznaczamy jednak, że będziemy przykładać jak największą staranność do naszych usług transportowych, aby każdy klient był zadowolony i chętnie do nas wracał, z kolejnymi zleceniami.

II. Niezbędne prace do wykonania.

Bardzo istotne jest wyposażenie budynku, który znajduje się na placu, a ma funkcjonować, jako siedziba i biuro. Nie będą to zbyt duże koszty natomiast trzeba wykonać kilka koniecznych prac. Warto odświeżyć ściany wewnątrz budynku, malując je farbą. W budynku również trzeba odnowić toaletę, ponieważ jest w złym stanie. Biuro trzeba wyposażyć w biurko, krzesła, komputer, oraz drukarkę.

Bardzo ważne jest zakupienie wyposażenia, które umożliwi bieżącą opiekę nad naszą flotą pojazdów. Konieczne jest zainwestowanie w podnośniki do wymieniania kół, myjki ciśnieniowe, które umożliwią utrzymanie pojazdów w czystości, dzięki czemu będą sprawiały wrażenie bardziej zadbanych i nieawaryjnych. Planujemy również zakup interfejsów diagnostycznych, do naszych nowszych pojazdów, aby móc bez wzywania serwisu, sprawdzić ewentualne usterki trapiące nasze samochody.

Przed rozpoczęciem działalności, musimy również przystosować teren. do parkowania pojazdów. Na naszym placu, kilka lat wcześniej znajdowały się materiały, z magazynu budowlanego. Należy niektóre pozostałe posprzątać, usunąć z placu. Potrzeba również część placu wykosić, oraz poprawić kostkę brukową na tej części, na której się znajduje. W kilku miejscach należy naprawić siatkę ogrodzenia, aby nieupoważniony dostęp do placu był niemożliwy. Po wykonaniu tych prac, warunki do parkowania samochodów dostawczych i ciężarowych będą bardzo dobre.

III. Koszty przedsięwzięcia.

Główne koszty działalności, to zakup floty pojazdów, dzięki której możliwe będzie oferowanie naszych usług. Niewielkie koszty, to również remont budynku firmowego, w którym znajdować się będzie biuro i siedziba firmy. Pozostałym kosztem są reklamy, ulotki, oraz wizytówki firmy. Planowana jest również budowa strony internetowej, która ma za zadanie zareklamować nasze usługi oraz zainteresować potencjalnego klienta.

1. Koszty związane ze stworzeniem floty pojazdów.

Koszty zakupu floty pojazdów oscylują wokół kwoty 500 000 złotych. Jest to duża suma, umożliwiająca zakup, dwóch nowych samochodów dostawczych do 3, 5 tony. Możliwy jest również zakup, kilkuletniego ciągnika siodłowego wraz z naczepą, oraz samochodu ciężarowego – wywrotki. Są to koszty, których poniesienie jest obowiązkowe, w celu rozpoczęcia działalności. Możliwe jest otrzymanie leasingu, na zakup pojazdów dla firmy.

2. Pozostałe koszty.

Do pozostałych kosztów należy zaliczyć konieczność odnowienia budynku, oraz jego wyposażenia. Koszt sięgać będzie około 20-30 tysięcy złotych. Reklama, ulotki, wizytówki oraz strona internetowa to koszt około 5 tysięcy złotych. Wyposażenie konieczne do utrzymania floty pojazdów, w dobrym stanie, czyli narzędzia, oraz sprzęt diagnostyczny, to koszt około 30 tysięcy złotych.