O kredycie konsolidacyjnym

Osoby, które posiadają kilka zobowiązań finansowych, szczególnie kilka kredytów powinni przeanalizować możliwość konsolidacji swoich zobowiązań. Daje to możliwość płacenia jednej raty, która zawiera opłaty wszystkich długów. Takie rozwiązanie na pewno odciąży nasz budżet domowy od obciążeń finansowych.

O co chodzi?

Pomimo tego, że takie rozwiązanie banki stosują już od dawna, to jest duża grupa ludzi, która zastanawia się nad tym, co to jest kredyt konsolidacyjny? Jest to sposób na połączenie kilku zadłużeń w jedno.

Takiemu połączeniu może podlegać niemal każdy rodzaj kredytu, od gotówkowego przez samochodowy po mieszkaniowy, a także możemy skonsolidować linie debetowe na rachunkach bankowych. Jednak tak jak do każdego kredytu, do tego również powinniśmy podejść z rozwagą, ponieważ możemy sobie tym kredytem pomóc, ale też możemy sobie zaszkodzić.

Kredytowanie z głową

Mając możliwość zmiany kilku zadłużeń w jedno i kilku rat w jedną, często się mówi o idealnej ofercie. Trudno ulec pokusie i decydujemy się na skonsolidowanie naszych zobowiązań finansowych. Niestety, jeśli ktoś nie wie, co to jest kredyt konsolidacyjny może sobie jeszcze zaszkodzić taką zmianą, dlatego wcześniej należy dobrze zapoznać się z ofertą banków i sprawdzić na czym polega konsolidacja.

Podobnie jak przy poszukiwaniach wszystkich kredytowych rozwiązań naszych problemów finansowych, w przypadku kredytu konsolidacyjnego także trzeba sprawdzić, co to jest kredyt konsolidacyjny, na czym polega i czy możemy sobie na niego pozwolić. Wbrew pozorom ten rodzaj zadłużenia nie jest dla każdej osoby, która ma kilka zadłużeń na głowie.

Korzyści kredytowe

Największą zaletą kredytu konsolidacyjnego jest to, że łączy on wiele kredytów w jeden. Przez to mamy mniej opłat na głowie i niższą ratę spłaty. Dzięki temu mamy mniej opłat miesięcznych i nie obciążamy tak bardzo naszego budżetu domowego. Sprawdzając, co to jest kredyt konsolidacyjny, szybko dojdziemy do tego, że jest to wyeliminowanie problemów z terminowym opłacaniem zobowiązań.

Kolejną korzyścią jest niższe oprocentowanie oraz wydłużony czas spłaty. Trzeba pamiętać o tym, że mamy do wyboru dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych – gotówkowy i hipoteczny. Co to jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy i hipoteczny? Pierwszy jest rodzajem kredytu bez zabezpieczenia, a drugi jest tańszym kredytem z zabezpieczeniem hipotecznym. Ten rodzaj konsolidacji jest tańszy i dłuższy, natomiast gotówkowy jest droższy. W obu przypadkach wartość miesięcznej raty jest najczęściej niższa niż suma nieskonsolidowanych zobowiązań, a sam czas spłaty może trwać nawet 35 lat.

Formalności kredytowe

Kredyt konsolidacyjny jest tak samo kredytem jak gotówkowy i sprawy formalne są do siebie bardzo podobne. Niezbędne jest przygotowanie zaświadczeń o dochodach, a w przypadku kredytu hipotecznego dokumenty związane z naszym domem lub innymi nieruchomościami.

Źrodło: http://www.finmarket.pl/finanse/kredyty-konsolidacyjne