Otwarcie lombardu

W dzisiejszych czasach bardzo ciężko o dochodowy biznes. Ludzie nie mają pieniędzy, przez co nie wydają gotówki na przyjemności. Wiąże się to w dużej mierze z tego, że w dzisiejszych czasach bardzo ciężko o dobrą pracę, a jak już ją nawet zdobędziemy, to trudno jest ją utrzymać. Ciężko, więc zacząć działalność skoro ludzie wydają tylko tyle ile muszą.

Biorą wiele rzeczy na kredyt, chwilówki, często po to, aby posiadać gotówkę na bieżące potrzeby. Możemy jednak pokusić się o działalność, która będzie polegała na udzielaniu kredytów pod zastaw. W lombardzie często ludzie zostawiają wartościowe przedmioty po to, aby uzyskać jakąś, choć niewielką sumę pieniędzy. Może to być dobry pomysł na biznes, o ile nie gryzie się to z naszym sumieniem.

Jak więc otworzyć lombard?
Jeżeli już zdecydowaliśmy się na otworzenie lombardu, to powinniśmy znaleźć jakiś lokal w atrakcyjnej lokalizacji. Im więcej osób będzie wiedziało o jego istnieniu, tym większe szanse, że ktoś skorzysta z oferowanych przez nas usług. Lokal nie musi być bardzo duży, jednak na tyle pojemny, żeby można było w nim przechowywać przedmioty, które wzięliśmy w zastaw. Oprócz lokalu w atrakcyjnej lokalizacji, konieczna jest inwestycja w reklamę. Może to być reklama w formie ulotek, plakatów. Jeżeli mamy większą gotówkę do przeznaczenia, to możemy pokusić się o reklamę w regionalnej stacji radiowej, to na pewno zapewni nam klientów na początku naszej działalności. Bardzo istotne jest to, aby zdawać sobie sprawę, że lombard to biznes, który wymaga dużych zasobów pieniężnych. Musimy mieć znaczną sumę żeby udzielać ludziom pożyczek.

Jeżeli mamy lokal, reklamę i środki pieniężne, to możemy zaczynać działalność. Możemy zatrudnić pracownika lub samemu zajmować się lombardem. Te drugie rozwiązanie jest o tyle lepsze, że będziemy mieli mniejsze wydatki na początku naszej działalności. Warto przejść jakiś kurs, który nauczy nas realnego wyceniania przedmiotów oddawanych pod zastaw. Jest to bardzo ważne, żebyśmy nie wyceniali niektórych przedmiotów za wysoko, bo później możemy mieć problem ze sprzedażą z zyskiem, a jak wiadomo nie zawsze przedmioty są wykupywane z powrotem. Lombard to biznes, w którym często będziemy spotykać się z podejrzanymi osobami, warto, więc pewne środki pieniężne przeznaczyć na monitoring i ochronę lokalu, tym bardziej, jeżeli będziemy w nim przechowywać kosztowne przedmioty.

Z usług lombardu korzystają bardzo różni ludzie. Często są to osoby, których nikt by nie podejrzewał o problemy finansowe. Większość ludzi wraca po określonym czasie z gotówką i wykupuje pozostawiony w lombardzie przedmiot. Wtedy nasz zysk jest niższy. Jakiś procent klientów nigdy jednak nie wraca z gotówką i wtedy mamy szansę, naprawdę dobrze zarobić na zastawionym przedmiocie. Zarobimy, o ile dobrze wyceniliśmy jego wartość przy udzielaniu pożyczki. Zazwyczaj zysk jest bardzo duży i wynosi drugie tyle, czyli jeżeli daliśmy na przykład na telefon pożyczkę w wysokości 150 złotych, to w rzeczywistości jego wartość, to około 300 złotych. Ludzie oprócz biżuterii, czy telefonów, zastawiają również samochody, mieszkania, działki. Dlatego musimy posiadać duże zasoby pieniężne, adekwatne do wartości zastawu.

Czy warto prowadzić własny lombard?

Odpowiedź na pytanie czy warto prowadzić lombard nie jest łatwa. Jeżeli posiadamy znaczną sumę w postaci gotówki, lokal w atrakcyjnej lokalizacji i znamy się trochę na cenach różnych przedmiotów, to możemy spróbować tego biznesu. Warto jednak pamiętać, że często możemy mieć do czynienia z podejrzanymi klientami. Co jakiś czas może również odwiedzić nas Policja i sprawdzić legalność przedmiotów, które wzięliśmy w zastaw. Nie jest to łatwy biznes. Pomyłka w wycenie, lub nielegalne pochodzenie przedmiotu może nas bardzo dużo kosztować. Jeżeli jesteśmy osobami, które nie boją się wyzwań i ryzyka, to jak najbardziej jest to dobry biznes. Może nam przynieść wysokie zarobki, jeżeli nie popełnimy żadnego błędu przy prowadzeniu naszej działalności.