Biznes plan: Gospodarstwo agroturystyczne

Biznesplan gospodarstwa agroturystycznego – wzór.

I. Opis działalności
1. Lokalizacja
2. Dopasowanie do potrzeb klientów
II. Niezbędne prace do wykonania
III. Koszty przedsięwzięcia
1. Koszty związane z przygotowaniem budynków pod świadczenie usług agroturystycznych.
2. Pozostałe koszty
IV. Analiza rynku
V. Szanse powodzenia przedsięwzięcia

I. Opis działalności.

Planowaną działalnością jest gospodarstwo agroturystyczne, które będzie oferowało bardzo szeroki zakres usług. Gospodarstwa agroturystyczne kojarzą się nam głównie z wypoczynkiem na wsi. Nasze gospodarstwo będzie oferowało wiele dodatkowych i ciekawych form wypoczynku czynnego. Oprócz tego, nasze gospodarstwo jest tak obszerne, że planujemy organizować u nas jednodniowe imprezy na wolnym powietrzu, które mogą przyciągnąć dużą ilość turystów. Myślimy, że może się to okazać bardzo dobrym rozwiązaniem, pomocnym w podreperowaniu budżetu gospodarstwa agroturystycznego.

1. Lokalizacja.
Na prowadzenie działalności mamy bardzo atrakcyjne miejsce. Zlokalizowane jest w cichej i spokojnej okolicy, pomimo tego, że w niedalekiej odległości znajduje się jedna z częściej uczęszczanych tras, przez co dotarcie do naszego gospodarstwa agroturystycznego nie będzie utrudnione. Budynki naszego gospodarstwa zostały zakupione wraz z ogromnym obszarem ziemnym za atrakcyjną kwotę pieniędzy. Spowodowane jest to tym, że budynki gospodarcze od dawna niebyły do niczego wykorzystywane i wymagają remontu.

Na uwagę zasługuje fakt, że lata temu było tam prowadzone gospodarstwo rolne, wynajmowano również pokoje turystom. Z tego też względu w jakimś stopniu gospodarstwo jest już przystosowane do turystyki. Wymaga natomiast remontu, lecz nie trzeba wykonywać żadnych prac adaptacyjnych. Rozkład pomieszczeń w budynkach jest w miarę odpowiedni do prowadzenia naszej działalności. Powierzchnia naszego gospodarstwa jest tak ogromna, że bez problemu część zostanie zarezerwowana na parking na pojazdy naszych gości. Oprócz tego umieścimy stoliki na zewnątrz, a goście będą mieli miejsce do wspólnego grillowania. Chcemy również udostępnić naszym gościom tereny do uprawiania sportów takich jak piłka siatkowa, gra w tenisa ziemnego, a także pomieszczenie do tenisa stołowego i gry w bilard.

2. Dopasowanie do potrzeb klientów.
Oferta naszego gospodarstwa agroturystycznego będzie skierowana w głównej mierze do osób przyjezdnych. Szczególnie chętnie korzystać z niego będą osoby, na co dzień mieszkające w mieście, z daleka od wsi, spokoju i ciszy. Nasze położenie sprawia, że nikt nie powinien mieć problemu z trafieniem do naszego gospodarstwa. Spokojna okolica, cisza, a także lasy i góry, powinny przyciągnąć wielu przyjezdnych gości. Wypoczynek u nas to sama przyjemność, a zarazem wiele atrakcji. Chcemy przyłożyć się do tego, aby każdy mógł u nas wypocząć w taki sposób, w jaki lubi. Jeżeli ktoś całymi dniami chce się wylegiwać na słońcu, to nie będziemy mu tego utrudniać. Chcemy jednak duży nacisk położyć na to, aby osoby lubiące czynny wypoczynek, czuły się u nas spełnione i mogły aktywnie spędzić wolny czas.

Z racji tego, że nasze gospodarstwo agroturystyczne znajduje się na wsi, to jego wystrój będzie właśnie w stylu wiejskim, góralskim. Nie chcemy nowoczesnych mebli i wystroju, który nie będzie pasował to otaczającego krajobrazu i rzeczywistości. Oczywiście stawiamy na nowoczesne rozwiązania i wysoki komfort naszego gospodarstwa. Wszystko jednak w ludowym i wiejskim klimacie. Zadbamy o odpowiedni i regionalny sposób zdobienia wnętrz naszych budynków. Zależy nam na tym, aby pierwsze wrażenie było jak najbardziej pozytywne. Zadbamy o czystość w naszym gospodarstwie, oraz wysoką, jakość naszych usług. Nasze ceny planujemy utrzymać na akceptowalnym poziomie, aby każdy mógł sobie pozwolić na wypoczynek w naszym gospodarstwie agroturystycznym. „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, chcemy, aby goście poznali skarby, jakie kryją Polskie, wiejskie tereny.

II. Niezbędne prace do wykonania.

Najważniejszą kwestią staje się przede wszystkim wyremontowanie całego kompleksu budynków, jakie znajdują się na obszarze naszego gospodarstwa agroturystycznego. Oprócz tego musimy również zainwestować w wyposażenie całego budynku. Chodzi o zakup mebli, łóżek, a także wyremontowanie łazienek, toalet. W budynku trzeba wykonać wszelkie prace remontowe od podłóg po sam sufit. Wiązać się to będzie z pewnymi dosyć znacznymi kosztami.

Oprócz remontu wnętrza i budynków i odświeżenia ich elewacji zewnętrznych, dokonać należy również dodatkowych prac. Planowane jest stworzenie obszernego parkingu na samochody naszych gości. Dodatkowo trzeba ułożyć kostkę brukową, aby stworzyć chodniki doprowadzające do budynków naszego gospodarstwa. Niezbędne jest również przygotowanie terenu do stworzenia boiska do tenisa ziemnego, a także do gry w siatkówkę.

III. Koszty przedsięwzięcia.

Koszty uruchomienia naszego gospodarstwa agroturystycznego to głównie koszty związane z remontem kompleksu budynków znajdujących się na terenie gospodarstwa. Mniejsza, choć również duża kwota pieniędzy potrzebna jest na umeblowanie i wyposażenie pomieszczeń. Oczywiście niewielką część środków finansowych należy również przeznaczyć na reklamę naszego gospodarstwa agroturystycznego. Należy wykonać ulotki i je roznieść, czym planujemy zająć się sami. Dużą uwagę przywiążemy do wykonania strony internetowej, która będzie przedstawiała naszą ofertę, a także za jej pomocą możliwa będzie rezerwacja terminu wypoczynku w naszym gospodarstwie agroturystycznym.

1. Koszty związane z przygotowaniem budynków pod świadczenie usług agroturystycznych.
Koszty związane z przygotowaniem budynków oscylują w granicy 300 000 złotych. Zawarte są w tym ceny przeprowadzonych prac remontowych, oraz zakupu niezbędnego wyposażenie, które umożliwiać będzie świadczenie usług klientom. Koszty przygotowania budynków dzielą się prawie pół na pół, 50% to koszty zakupu wyposażenia, a drugie 50% to remont budynków.

2. Pozostałe koszty.
Do pozostałych kosztów można zaliczyć kwotę około 50 000 złotych, którą planujemy zainwestować w budowę boisk sportowych, a także w budowę parkingu na samochody naszych gości, oraz chodników umożliwiających komfortowe dojście do naszych budynków. Dodatkowo planujemy kwotę około 5 000 złotych przeznaczyć na reklamę, oraz stworzenie strony internetowej, która będzie umożliwiała rezerwację terminów wypoczynku.