Szybki kurs „języka nieruchomościowego”

Zamierzasz przenieść swoje biuro, ale nie jesteś doświadczonym najemcą, a rynek nieruchomości komercyjnych do wynajęcia jest ci obcy? Z pomocą przychodzą specjaliści JLL, którzy dzielą się swoją wiedzą w Praktycznym Poradniku Najemcy Biura. Tym razem pochylili się nad trudnym żargonem branżowym i wyjaśniają terminy, którymi posługują się agenci i deweloperzy.

Z nieruchomościowego na nasze

Agenci, deweloperzy i doradcy bardzo często posługują się hermetycznym językiem branżowym, którego zrozumienie może stanowić nie lada wyzwanie dla kogoś, kto nie ma styczności z rynkiem nieruchomości na co dzień. Branżowy żargon, czyli tzw. anglo/real estate jest językiem, który w dużej mierze opiera się na zapożyczeniach z języka angielskiego – i nie jest to bynajmniej powszechny angielski, ale wyspecjalizowany branżowy, z którego zaczerpnięte słowa i konstrukcje są, dla wygody posługujących się nim, dodatkowo spolszczane. Dość skomplikowane, prawda? Szczególnie dla najemców, którzy nie mają żadnego doświadczenia na rynku nieruchomości biurowych, a muszą poradzić sobie z przeprowadzką biura lub ekspansją firmy.

Warto poznać terminy, którymi najczęściej posługują się specjaliści, aby współpraca z nimi przebiegła nie tylko pomyślnie, ale przede wszystkim szybko i komfortowo dla obydwu stron. Znacznie bowiem wygodniej rozmawiać o warunkach wynajmu, gdy poznamy Asking rent, a więc czynsz wyjściowy, a potem ustalać Gross space (wielkość powierzchni brutto), by ostatecznie zająć się Hot deskingiem, czyli polityką zajmowania biurek przez pracowników. Choć faktycznie brzmi to tajemniczo – z pomocą przychodzą specjaliści z JLL, którzy na swoim portalu www.bazabiur.pl opublikowali właśnie kolejny odcinek Praktycznego Poradnika Najemcy Biura. Tym razem pochylili się właśnie nad branżowym żargonem, który tłumaczą z nieruchomościowego na polski i to w sposób przystępny nawet dla tych, którzy nie mają żadnego doświadczenia na rynku.

PPNB – wiedza i doświadczenie specjalistów

Przystępny i świetnie napisany słownik terminów najczęściej wykorzystywanych przez deweloperów i agentów to trzeci odcinek Praktycznego Poradnika Najemcy Biura, za który w całości odpowiedzialni są specjaliści z JLL. PPNB został stworzony z myślą o najemcach, którzy nie mają ani doświadczenia na rynku nieruchomości biurowych, ani nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat trendów rynkowych i praw nim rządzących, a mają przed sobą wizję podpisania nowej umowy, negocjacji większej powierzchni lub nawet przeprowadzki całej firmy. Doradcy, architekci, prawnicy i agenci z wieloletnim stażem dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem odkrywając w serii krótkich porad, sekrety rynku nieruchomości biurowych.

Choć najświeższy odcinek dotyczy deweloperskiego żargonu, autorzy mając na uwadze szerokie zainteresowania czytelników, zamierzają w przyszłości zawrzeć w swoim poradniku także inne informacje – np. te dotyczące aktualnych trendów, mechanizmów rynkowych, a nawet kwestii związanych z urządzaniem biura i budynkami zielonymi. Nowy odcinek, a także dwa poprzednie można odnaleźć na portalu www.bazabiur.pl – największej w kraju wyszukiwarce nowoczesnych powierzchni biurowych do wynajęcia, na której poza ofertą deweloperów znajdują się także aktualności, raporty i porady ekspertów w danej dziedzinie.