Sprawdź swojego kontrahenta w KRD

Krajowy Rejestr Długów istnieje od 2003 roku. Głównym celem firmy jest zbieranie i udostępnianie danych o dłużnikach, długach i zaległościach finansowych. Bardzo chętnie korzystają z niego banki, gminy, małe i duże firmy oraz zwykli obywatele. Informacje o kontrahentach, klientach i przyszłych współpracownikach są bardzo cenne. Możemy poznać przeszłość i stan obecny finansów przyszłego współpracownika i ustrzec się przed kłopotami.

W KRD, informacje o swoich dłużnikach mogą zamieszczać firmy, gminy oraz osoby fizyczne. W przypadku przedsiębiorstw i podmiotów gospodarczych dług musi wynosić co najmniej 200 zł i być przeterminowany o co najmniej 60 dni. Kiedy wpis w bazie dłużników chce dokonać osoba fizyczna to wystarczy wyroku sądu potwierdzający istnienie zadłużenia.

Jeśli ktoś podejrzewa, że został dopisany do bazy dłużników, to w każdej chwili może sprawdzić swoje przypuszczenia. Wystarczy, że zamówi raport o sobie w KRD i będzie wiedział:

• Czy jego nazwisko widnieje w bazie dłużników
• Kto i dlaczego dopisał go do listy zalegających z opłatami
• Jaka jest kwota zaległych zobowiązań finansowych

Jeśli nazwisko widnieje w bazie KRD, to taka osoba będzie miała problemy z zaciągnięciem kredytu, z podpisaniem umowy u operatora telefonii komórkowej czy z zakupami na raty. Kiedy już dowie się, kto i dlaczego dopisał go do bazy dłużników, to będzie wiedział, co trzeba zrobić, żeby swoje nazwisko z tej bazy jak najszybciej usunąć.

Taka centralna baza danych o podmiotach mających problem ze spłatą zobowiązań finansowych to super sprawa. Pozwala ona na zweryfikowanie osób, firmy i instytucji pod kątem kondycji finansowej. W wielu przypadkach taki sprawdzenie pozwoliło na uniknięcie strat finansowych i odstąpienie od współpracy z nieuczciwymi kontrahentami. Jeśli nie można odzyskać pieniędzy od swojego dłużnika, to KRD może w tym pomóc. Wyśle wezwanie do zapłaty i obciąży kosztami windykacji należności zalegającego z opłatami.

Współpraca z KRD to możliwość weryfikacji swoich kontrahentów, sprawdzanie swojego statusu w bazie oraz większa pewność płatności wystawionych faktur. Umieszczona na dokumentach informacja o współpracy z KRD działa na firmy i instytucje bardzo motywująco.

Zobacz także: Praca w KRD forum.