Samochód w firmie – leasing czy wynajem długoterminowy?

Chociaż współczesne firmy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych systemów komunikacyjnych, nie będą nigdy w stanie wyeliminować konieczności podróży służbowych. Wyjazdy na konferencje, delegacje czy wizyty u partnerów biznesowych wymagają osobistego zaangażowania, często związanego z bliższą lub dalszą podróżą. Dlatego menadżerowie stają przed poważnym wyzwaniem, jakim jest stworzenie i zarządzanie flotą samochodów służbowych. Już na pierwszym etapie należy rozważyć kilka dostępnych opcji.

Capex czy opex?

Kupując samochód dla firmy dysponujemy kilkoma możliwościami. Najbardziej oczywistą jest zakup za gotówkę, ale niewiele jest instytucji, które mogą sobie pozwolić na tak duże koszty inwestycyjne. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest leasing aut. To praktyczne rozwiązanie charakteryzuje się niskimi kosztami inwestycyjnymi oraz zbilansowanymi kosztami operacyjnymi, które można dopasować do możliwości budżetowych. Warto skorzystać z kalkulatora leasingowego np. na stronie Skoda Flota, aby sprawdzić wysokości miesięcznych rat leasingowych. Wielu producentów samochodów prowadzi własne programy flotowe, które umożliwiają długoterminowy wynajem aut firmowych na bardzo korzystnych zasadach.

Różne możliwości leasingowe

Leasing nowych aut przeszedł długą drogę ewolucyjną. Skomplikowane procedury zostały znacznie uproszczone, a dealerzy samochodów i instytucje finansowe dopasowały rozwiązania do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań firm i instytucji. Leasing charakteryzuje się niskim kosztem inwestycyjnym, zwykle wystarcza już 10 procent wartości nowego auta, choć oczywiście wkład początkowy może być wyższy. Elastyczne są również okresy spłat, podzielone na 24, 36, 48 i nawet 60 miesięcy. Jednak prawdziwą wartością dodaną jest możliwość wyboru leasingu z niską lub wysoką wartością końcową.

Pierwsza opcja oznacza, że przy zaangażowaniu relatywnie niewielkich środków początkowych otrzymujemy możliwość wykupu samochodu firmowego po zakończeniu okresu leasingowego za niewielką wartość – zwykle od 1 do 25 proc. Wysokość ceny wykupu uzależniona jest od wysokości miesięcznych rat leasingowych. Wiele firm woli jednak skorzystać z opcji, która pozwala na nabycie nowego samochodu bez konieczności wykupu eksploatowanego już modelu. Takim rozwiązaniem jest leasing z wysoką wartością końcową. Kupowane w nim samochody dla firm charakteryzują się niską miesięczną ratą leasingową oraz niskim wkładem początkowym. Natomiast po zakończeniu okresu leasingowego firma ma możliwość wykupu auta za około 45 proc. wartości lub zwrotu pojazdu do dealera.

Wynajem długoterminowy

Równie ciekawą opcją jest długoterminowy wynajem samochodu dla firmy. Tutaj firma nie ponosi żadnych wydatków inwestycyjnych, całość kosztów przerzucając do budżetów operacyjnych. Opcja ta zdejmuje z firmy konieczność dbania o pilnowanie terminów przeglądów czy opłaty serwisowe. Są one wliczone do stałej raty, a precyzyjne systemy raportów menedżerskich oferowane przez największych dostawców samochodów flotowych pozwalają na pełną kontrolę floty samochodowej.