Co warto wiedzieć o indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego?

Zbyt wiele osób lekkomyślnie podchodzi do tematu oszczędzania pieniędzy na przyszłość. Nie myślą o tym, jak będzie wyglądało ich życie za kilka czy kilkadziesiąt lat. To ważne więc, by uświadomić im i sobie, że czasy mamy osobliwe, dlatego warto już dziś myśleć o tym, jak będzie wyglądała nasza rzeczywistość. Aby zabezpieczyć się lepiej finansowo stworzony został tak zwany III filar, w ramach którego każdy z nas może założyć indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Co warto o nim wiedzieć?

Dla kogo IKZE?

Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, które jest sposobem oszczędzania pieniędzy na w ramach III filaru, jest rozwiązaniem dla osób pracujących na umowę o pracę, które ukończyły 16 lat. To doskonałe wyjście dla wszystkich, którzy myślą o przyszłości jednak mają problemy z odkładaniem pieniędzy samodzielnie. Co zapewne ucieszy wielu właścicieli IKZE, ten sposób zbierania środków na emeryturę umożliwia korzystanie z ulgi podatkowej, gdyż każdą składkę można odliczyć od PIT.

Gdzie i kiedy założyć IKZE?              

Wniosek o IKZE możesz złożyć w każdym momencie i etapie swojej pracy. Jego wypełnienie nie zajmuje dużo czasu i możesz to zrobić zarówno poprzez stronę internetową, np. https://www.pzu.pl/produkty/pzu-ikze, jak i w placówce banku czy ubezpieczyciela. Właśnie tam będziesz mógł uzyskać dodatkowe informacje i rozwiać wszelkie swoje wątpliwości, które być może kłębią się w Twojej głowie.

Korzyści z posiadania IKZE

Jednak co tak naprawdę daje Ci posiadanie konta oszczędnościowego IKZE? Przede wszystkim taki sposób oszczędzania pieniędzy umożliwia Ci ogromną swobodę w zarządzaniu swoimi środkami – nikt nie zobowiązuje Cię do regularnych wpłat, co więcej, masz możliwość wypłacania swoich pieniędzy i przenoszenia ich na inne konta oszczędnościowe. Kolejną bardzo ważną rzeczą z perspektywy różnych wypadków losowych, jest możliwość wypłaty pieniędzy w dowolnej chwili, gdy tylko okaże się, że są Ci potrzebne w danej chwili – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek pisemny (jedynym kosztem będzie zapłacenie podatku dochodowego). Indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego to nie tylko oszczędzanie na własną emeryturę. Może się bowiem okazać, że zanim zaczniesz pobierać z niego środki, Tobie może przydarzyć się jakiś nieszczęśliwy wypadek lub umrzesz. W takim momencie środki zgromadzone na koncie nie znikają, lecz zostają przekazane osobom, które wskażesz w umowie, a Twoi spadkobiercy nie będą musieli z tego tytuły płacić podatku od darowizn czy spadków. Zagwarantuj sobie i swoim bliskim lepszą przyszłość z IKZE!