Konto firmowe nie musi być drogie

Pracując na etacie, wystarcza nam standardowe konto bankowe. Gdy zaczynamy jednak zarabiać na własny rachunek, banki proponują nam korzystanie z rachunków firmowych. Czy założenie takiego jest konieczne?

Standardowy rachunek bankowy dedykowany osobom fizycznym różni się od rachunków firmowych. Te drugie najczęściej są dostosowane do potrzeb przedsiębiorców. Obok możliwości zlecania zwykłych czy natychmiastowych przelewów bankowych, właściciel firmy otrzymuje dostęp do szeregu dodatkowych usług na preferencyjnych warunkach. To, czy z nich skorzysta, zależy wyłącznie od niego, ale warto wiedzieć, jakie udogodnienia z myślą o klientach biznesowych przygotowały poszczególne banki działające na polskim rynku i jakie korzyści płyną z posiadania rachunku firmowego.

By oddzielić wydatki firmowe od osobistych

Założenie konta firmowego pozwala oddzielić wydatki firmowe od osobistych. Posiadając dwa konta, przedsiębiorca w praktyce ma większą kontrolę nad wydatkami. To główny powód, dla którego warto przemyśleć założenie dodatkowego, firmowego konta. Osoby zastanawiające się nad takim rozwiązaniem powinny pamiętać, że dziś banki oferują tanie konta bankowe.

Standardowe rachunki osobiste są prowadzone na rzecz klientów indywidualnych bezpłatnie. Idea Bank czy Alior Bank nie pobierają też opłat za standardowe przelewy, czy wypłatę gotówki z bankomatów.

Dodatkowe korzyści dla firm

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a które zdecydują się założyć firmowy rachunek bankowy, mogą skorzystać z szeregu dodatkowych produktów stworzonych z myślą o nich. Raiffeisen Polbank oferuje klientom biznesowym zakładającym rachunek firmowy Wymarzone Konto dla Biznesu bezpłatne ubezpieczenie Pomoc dla Biznesu. W ramach tego ubezpieczenia klienci mają dostęp do pomocy technicznej, medycznej czy serwisu concierge (pomocy organizującej usługi czy wydarzenia). Atrakcyjną ofertę przygotował również Idea Bank. Oferuje on klientom biznesowym korzystającym z rachunku konto Firma to ja (szczegóły: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja) m.in. dostęp do systemu zarządzania firmą Idea Cloud. Aplikacja pozwala na szybkie wystawianie faktur i wysyłanie ich do klientów, budowanie bazy kontrahentów czy przechowywanie dokumentów w wirtualnym sejfie. Przedsiębiorcy prowadzący punkty handlowo-usługowe mogą też skorzystać z atrakcyjnych warunków na terminale płatnicze.

Przelicz koszty i zdecyduj

By zdecydować, czy podpisanie umowy o prowadzenie rachunku firmowego będzie się tobie opłacać, powinieneś przeanalizować koszty. Banki mające w swojej ofercie konta firmowe pamiętają o atrakcyjnych cenach. Wspomniany Idea Bank oferuje bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta konto Firma to ja. Klient nie zapłaci również zlecając standardowe przelewy przez internet, a także może zyskać decydując się na terminal płatniczy. Raiffeisen Polbank proponuje bezpłatne prowadzenie rachunku firmowego, ale przedsiębiorca będzie musiał zapłacić za obsługę karty debetowej. W zamian jednak może korzystać z obszernego pakietu ubezpieczeń. By zatem wybrać korzystnie, niezbędne jest uważne zapoznanie się z ofertami poszczególnych banków i porównanie opłat oraz korzyści wynikających z podpisania umowy o prowadzenie konkretnego rachunku firmowego.