Biznes plan: myjnia parowa

Przykładowy biznes plan dla osób planujących otworzyć mobilną myjnię.

1) Planowana inwestycja – opis
2) Lokalizacja i zalety
3) Analiza rynku
4) Niezbędne wydatki
5) Wkład własny, doświadczenie przydatne do planowanej inwestycji
6) Szanse powodzenia
7) Słabe i mocne strony inwestycji

1) Planowana inwestycja – opis

Planuję otworzyć ekologiczną myjnię parową. Na uwadze mam fakt, iż w moim mieście nie istnieje ani jedna myjnia tego typu. Moja firma będzie mogła realizować usługi na zasadzie dojazdu do klienta. Ponadto myjnia parowa będzie w stanie obsłużyć nie tylko klientów z zakresu motoryzacji. W planach mam działania na rzecz klientów prywatnych, biznesowych i instytucjonalnych. Właścicieli domów, parkingów i wielkopowierzchniowych obiektów różnego rodzaju.

Istnieje wiele pojazdów, przedmiotów, obiektów i miejsc, których utrzymanie w idealnej czystości z pomocą powszechnie dostępnych metod i środków jest niemożliwe. Ponadto wielu klientów nie ma na to czasu. Właściciele pojazdów korzystający z myjni wodnych często muszą czekać w kolejkach. Ceny związane z kompleksowym czyszczeniem bywają dla nich niezadowalające. Ponadto myjnie wodne nie współgrają ze środowiskiem, które w dzisiejszych czasach ulega znacznej degradacji i wymagania stosowania rozwiązań ekologicznych. Do tego stacjonarne myjnie wodne pozwalają tylko i wyłącznie na kompleksową pielęgnację pojazdów, w tym o określonych gabarytach.

Stworzona przeze mnie myjnia parowa odpowiada na potrzeby wszystkich klientów. Gwarantuje przyjazny charakter względem środowiska. Jest bardziej komfortową, tańszą i precyzyjną w działaniu.

2) Lokalizacja i zalety

Siedziba firmy znajduje się w centrum miasta. Tutaj dostępny jest parking dla floty pojazdów świadczących usługi mobilnie. W średniej wielkości pomieszczeniu użytkowym zorganizowane zostanie biuro. Dostępny lokal jest od wielu lat nieużytkowany. Nie wymaga wielu prac remontowych poza odświeżeniem. Na korytarzu wspólnym dla całego budynku znajduje się dojście do pomieszczeń gospodarczych, typu kuchnia, łazienka, niewielki magazyn, który może zostać przeznaczony na przechowywanie niezbędnych narzędzi, urządzeń i środków stosowanych w myjni parowej. Teren jest ogrodzony, stąd gwarantuje bezpieczeństwo dla niezbędnej floty pojazdów. Miejsce jest to dość dobrze znane przez mieszkańców, a położenie umożliwia swobodny dojazd i łatwe znalezienie przez klientów spoza miasta, którzy liczą na możliwość kontaktu i osobistego spotkania, w celu ustalenia szczegółów bądź też wolą na własną rękę dojechać na miejsce wykonania usługi. Znajduje się tu również miejsce przeznaczone na świadczenie usług na miejscu, bez opcji dojazdu do klienta.

3) Analiza rynku

Przeprowadzona analiza rynku pozwoliła wyciągnąć wnioski, iż istnieje duże zapotrzebowanie na świadczenie usług tego typu. Zamierzam stworzyć konkurencyjną ofertę cenową, jak i stale poszerzać zakres świadczonych usług.

4) Niezbędne wydatki

Lokal, który ma być użytkowany, jako siedziba stacjonarna wraz z pomieszczeniami dodatkowymi, został wystawiony na aukcję za 3000 złotych. Orientacja na tutejszym rynku wskazuje, iż nie będzie więcej osób zainteresowanych jego kupnem. Oszczędności, którymi dysponuję pozwalają dokonać zakupu.

Lokal wymaga odświeżenia oraz wyposażenia w meble biurowe, urządzenia biurowe, sprzęt papierniczy. Pomieszczenia typu kuchnia i łazienka oraz magazyn, który zostanie przeznaczony na przechowywanie środków i tym podobnych, nie wymagają dodatkowych nakładów finansowych.

Posiadam dwa pojazdy, które idealnie nadają się do świadczenia usług mobilnej myjni parowej.

Posiadane umiejętności pozwolą mi przez najbliższe sześć miesięcy samodzielnie zająć się reklamą.

Ostatnim wydatkiem jest zakup profesjonalnych środków pielęgnacyjnych, odzież oraz obuwie ochronne pozwalające na swobodne wykonywanie pracy, jak i niezbędne urządzenia. To wydatek około 10 tysięcy złotych na początek, który jestem w stanie pokryć w 30% z własnych oszczędności oraz w 70% z zaproponowanego mi dofinansowania.