Biznes plan: piekarnia

Przykładowy biznes plan piekarni. Szkic, który pomoże opracować biznes plan dopasowany do swojego  biznesu.

1) Opis planowanej działalności gospodarczej
2) Lokalizacja działalności
3) Posiadane doświadczenie i wkład własny
4) Zestawienie niezbędnych wydatków
5) Szanse powodzenia działalności

 

1) Opis planowanej działalności gospodarczej

Działalnością, jaką planuję otworzyć jest piekarnia. Wyroby piekarnicze sprzedawane są w każdym sklepie spożywczym. Jedne są lepsze w smaku, inne gorsze. Bułki, chleby, bagietki, a także słodkie ciastka, pączki czy drożdżówki mają swoich smakoszy praktycznie w każdym polskim domu, stąd przedsiębiorstwa, które zajmują się wypiekaniem tych produktów są potrzebne na rynku. Kluczem do sukcesu w wypłynięciu na rynku i wzbiciu się ponad konkurencyjne firmy jest dobra receptura, według której powstawać będą wypieki o niepowtarzalnym smaku. Jako że na terenie mojej miejscowości, oraz w promieniu 20 km nie istnieje żadna piekarnia, a sklepy zaopatrywane są w produkty typu chleb i ciasta przez piekarnie z sąsiednich powiatów, chcę otworzyć piekarnię. Jestem przekonana, że działalność ta okaże się sukcesem i że do sklepiku, który także planuje otworzyć w siedzibie piekarni, będą przybywać rzesze ludzi, aby kupić świeży, cieplutki i chrupiący chleb. Liczę także na współpracę z przedsiębiorcami prowadzącymi własne sklepy spożywcze na terenie naszego powiatu. Myślę, że kierując się lokalnym patriotyzmem będą skłonni podjąć ze mną współpracę, aby pomóc w rozwoju młodego przedsiębiorcy.

 

2) Lokalizacja działalności

W związku z tym, ze w 2014 roku stałam się właścicielką nieruchomości o powierzchni 150 m2 chciałabym ją przeznaczyć na miejsce prowadzenia mojej działalności. Budynek ten był zaadaptowany na potrzeby działalności gastronomiczno- cateringowej. Składa się on z 3 części – jedna stanowiąca zaplecze sanitarne pracowników, druga, która dawniej była dużą kuchnią, teraz służyć mi będzie, jako hala produkcyjna, a trzecia, która była restauracją będzie przerobiona na magazyn. Z części magazynowej planuję wydzielić pomieszczenie, w którym utworze mały, przytulny sklepik. Budynek nie jest stary. Pomieszczenia są urządzone w nim zgodnie z wytycznymi sanepidu, a także wg standardów HCCP. W związku z tym drobne przeróbki, jakie będę musiała uczynić nie będą bardzo kosztowne. Ponadto kilka bliskich mi osób zajmuje się projektowaniem wnętrz oraz remontami i już zadeklarowali mi chęć pomocy przy urządzaniu.

Budynek, w którym chcę prowadzić swoja działalność oddalony jest o 1200m od centrum miejscowości. Miejscowość jest sporym miasteczkiem i liczy sobie 30 tys. mieszkańców. W okresie letnim przybywa do niej sporo turystów ze względu na walory turystyczne. Istnieje tu wiele punktów gastronomicznych, funkcjonujących głównie latem, które także będą stanowić dla mnie dodatkowy punkt zbytu – szczególnie bułek do hot dogów, hamburgerów, kebabów.

Nieruchomość usytuowana jest miedzy dwoma osiedlami mieszkalnymi, przez co lokalizacja wydaje się bardzo atrakcyjna. Ponadto w pobliży przebiega droga łącząca powiaty, uczęszczana przez wiele aut. Przed budynkiem jest spory parking.

 

3) Posiadane doświadczenie i wkład własny

W 2007 roku skończyłam szkołę zawodową, uzyskując zawód piekarza. Następnie, w trybie wieczorowym rozpoczęłam naukę w 4 letnim technikum gastronomicznym, skupionym głównie na przygotowywaniu do wykonywania pracy cukiernika. Cały okres nauki w technikum pracowałam w piekarni, która głównie trudniła się pieczeniem ciast i tortów. Doskonale opanowałam tam różne techniki dekoracji cukierniczej, co chciałabym także wykorzystać w swojej działalności. Przez kolejne 4 lata pracowałam w Niemczech, jako piekarz w polskiej firmie. Poznałam tam specjalne receptury, przepisy, które sprawiały, że na terenie Niemiec polskie pieczywo rozchodziło się w zawrotnym tempie. Kiedy wróciłam do Polski, za zgromadzoną gotówkę zakupiłam państwową nieruchomość, wystawioną na licytację. Stanowi ona teraz mój wkład własny, poza umiejętnościami i posiadanym doświadczeniem. Ponadto mam jeszcze 30 tys. zł oszczędności, które mogę w całości przeznaczyć na remont i adaptację budynku pod piekarnię.