Biznes plan: piekarnia

4) Zestawienie niezbędnych wydatków

Po obliczeniu wszystkich wydatków związanych z rozpoczęciem działalności całkowita suma potrzebna do wystartowania na lokalnym rynku oscyluje w przedziale 150 tys. zł. Na remont budynku jak już wspomniałam potrzeba około 30 tys. złotych. Pozostałe 120 tys. zł. Potrzebne jest, aby zakupić niezbędny do produkcji sprzęt, w tym piece piekarnicze, mieszadła do masy, regały do magazynu, blaty, krajalnice, blachy. Ponadto potrzebuję także wyposażyć sklepik, w regały wystawcze, ladę chłodniczą do ciast. Garderobę dla pracowników trzeba wyposażyć w nowe szafki, ponadto dobrze byłoby zakupić dla pracowników specjalne piekarnicze stroje. Chciałabym także zakupić jednego bądź dwa busy dostawcze, które są niezbędne, aby przewozić zamówiony towar do sklepów w całym powiecie. Jeśli kupi się sprzęt używany kwota, którą podałam, jako potrzebną by rozpocząć działalność powinna wystarczyć. Sprzęt potrzebny w przedsiębiorstwie piekarniczym jest kosztowny, dlatego by rozpocząć tą działalność potrzebny jest spory zastrzyk gotówki. Warto byłoby także zainwestować w reklamę – zarówno w banery reklamowe, plakaty, ulotki, a także gazetki ze specjalną ofertą dla przedsiębiorstw, z którymi będę chciała podjąć współpracę.

 

5) Szanse powodzenia działalności

Ze względu na brak firm konkurencyjnych w pobliżu jestem przekonana o dużym powodzeniu planowanej przeze mnie działalności. Firma, w której pracowałam w Niemczech prosperowała bardzo dobrze, a położona była w małym, 10-tysięcznym miasteczku. Ze względu na bardzo dobre wypieki rozsławiła się na szerokie okolice. Bardzo chciałabym, aby i w moim przypadku tak się stało.

Po kontakcie z licznymi przedstawicielami lokalnych przedsiębiorstw, głownie restauratorów, sklepikarzy, uzyskałam od nich zapewnienia, że w chwili, gdy rozpocznę działalność podpiszą ze mną umowę na stałą dostawę moich wypieków. Ponadto chciałam zaznaczyć, ze podobną działalność w innym rejonie Polski prowadzi bliska mi osoba. Sklepik w jej piekarni cały czas jest oblegany. Ludzie przyzwyczaili się do tego, ze można u niej wciąż kupić ciepły, świeży chlebek. Wielokrotnie miałam okazję widzieć kolejki w jej sklepie, co tylko dało mi motywacji ku temu by starać się otworzyć podobną firmę.

Pragnę zatrudnić wiele osób, które mają już jakieś doświadczenie przy produkcji pieczywa. Jednak poza ich własnym doświadczeniem chcę, aby odbyli przed podjęciem pracy w mojej piekarni, miesięczny staż w polskiej firmie mieszczącej się w Niemczech, w której pracowałam przez wiele lat i w której zdobywałam doświadczenie. Zależy mi na tym, aby powielić receptury na bazie, których tam wypiekane są różnego rodzaju chleby. Ponadto chciałabym w swojej ofercie mieć pieczywa ekologiczne, bezglutenowe, razowe, dostosowując się do zdrowych trendów obecnie panujących. Jestem przekonana o tym, że jeśli stworzę nowoczesne przedsiębiorstwo, w którym pracownicy będą czuli się dobrze, a o którym lokalna społeczność będzie słyszała tylko pozytywne opinie, będzie to kluczek do powodzenia. Wiem, że najlepszym źródłem reklamy jest zadowolenie klientów, dlatego też zachęcać będę dobrym smakiem, dostępną ceną, szeroką ofertą, miłą obsługą a także różnego rodzaju promocjami.