Najczęściej rachunki firmowe są zakładane przy okazji rozpoczęcia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Nikt nie ma wówczas za wiele czasu na analizę wszystkich dostępnych ofert i stara się jak najszybciej podjąć decyzję.
Konto firmowe – jedna z wielu spraw przedsiębiorcy
Formalnie rzecz biorąc, nie zawsze dedykowane („firmowe”) konto formalnie jest konieczne, jednak w praktyce ciężko się bez niego obejść. Wybierając konto dla swojej działalności, zwraca się uwagę głównie na pobierane opłaty – całkiem słusznie, jednak to nie powinno być jedynym kryterium wyboru.
Zmiana konta firmowego jest bardziej uciążliwa niż zmiana banku w którym mamy rachunek osobisty, dlatego warto na początku dobrze przemyśleć czy wybrana oferta spełnia nasze wymagania. Pomimo faktu, iż pojawiają się co jakiś czas nowe oferty kont i są prowadzone różne promocje, rachunki firmowe są zamykane i otwierane przeważnie przy rozpoczynaniu/zakończeniu działalności firmy. W trakcie jej funkcjonowania przedsiębiorcy nie lubią dokonywać zmian z kilku powodów:
- przyzwyczajenie – w różnych aspektach (serwis transakcyjny, placówki, hasła)
- zmiana danych firmowych (ZUS, US) – nowy numer konta
- konieczność poinformowania kontrahentów i klientów
- czas na znalezienie dobrej oferty i dopełnienie formalności
Jak widać, przeniesienie się do innego banku pociąga za sobą kilka niezbędnych działań – tym bardziej warto przy zakładaniu firmy tej sprawie przyjrzeć się bliżej, pomimo wielu innych obowiązków w tym okresie.
Znajdź i załóż konto przez Internet
Obecnie mamy ten komfort, że wiele spraw można załatwić nie wychodząc z domu – pozwala to zaoszczędzić sporo czasu.
Nie inaczej jest w przypadku konta bankowego. W sieci funkcjonuje wiele rankingów, które oceniają i przybliżają najważniejsze aspekty ofert różnych banków. To pozwala uniknąć żmudnego przeszukiwania taryf opłat w wielu bankach. Wystarczy znaleźć ofertę która ogólnie nas zadowala, a następnie dla pewności przeanalizować szczegółowo właśnie to wybrane konto.
Wracając jednak do innych kryteriów niż opłaty, warto zwrócić uwagę na wszelkie promocje i bonusy na start, które można otrzymać. Czasem są to bardzo wymierne korzyści (np. zwrot 600 zł rocznie za opłacanie ZUS-u: mBank), a czasem po prostu przydatne dodatki (100 darmowych firmowych wizytówek: ING).
Nie bez znaczenia są możliwości które daje rachunek – czy możemy zapłacić szybkim przelewem w PayU, korzystać z BLIK albo z wpłatomatów. Czasami może przydać się przelew natychmiastowy – warto sprawdzić czy bank daje taką opcję i ile ona kosztuje. Dla niektórych istotne mogą być również sesje elixir w danym banku. To wszystko ma znaczenie dla późniejszego komfortu korzystania z konta.
Tak czy inaczej, ofertę warto oceniać kompleksowo, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Wówczas bank będzie dla nas pomocnym partnerem w prowadzeniu biznesu.