Czym się kierować przy wyborze konta firmowego?

Najczęściej rachunki firmowe są zakładane przy okazji rozpoczęcia prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Nikt nie ma wówczas za wiele czasu na analizę wszystkich dostępnych ofert i stara się jak najszybciej podjąć decyzję.

Konto firmowe – jedna z wielu spraw przedsiębiorcy

Formalnie rzecz biorąc, nie zawsze dedykowane („firmowe”) konto formalnie jest konieczne, jednak w praktyce ciężko się bez niego obejść. Wybierając konto dla swojej działalności, zwraca się uwagę głównie na pobierane opłaty – całkiem słusznie, jednak to nie powinno być jedynym kryterium wyboru.

Zmiana konta firmowego jest bardziej uciążliwa niż zmiana banku w którym mamy rachunek osobisty, dlatego warto na początku dobrze przemyśleć czy wybrana oferta spełnia nasze wymagania. Pomimo faktu, iż pojawiają się co jakiś czas nowe oferty kont i są prowadzone różne promocje, rachunki firmowe są zamykane i otwierane przeważnie przy rozpoczynaniu/zakończeniu działalności firmy. W trakcie jej funkcjonowania przedsiębiorcy nie lubią dokonywać zmian z kilku powodów:

  • przyzwyczajenie – w różnych aspektach (serwis transakcyjny, placówki, hasła)
  • zmiana danych firmowych (ZUS, US) – nowy numer konta
  • konieczność poinformowania kontrahentów i klientów
  • czas na znalezienie dobrej oferty i dopełnienie formalności

Jak widać, przeniesienie się do innego banku pociąga za sobą kilka niezbędnych działań – tym bardziej warto przy zakładaniu firmy tej sprawie przyjrzeć się bliżej, pomimo wielu innych obowiązków w tym okresie.

Znajdź i załóż konto przez Internet

Obecnie mamy ten komfort, że wiele spraw można załatwić nie wychodząc z domu – pozwala to zaoszczędzić sporo czasu.

ranking-kontomania

Nie inaczej jest w przypadku konta bankowego. W sieci funkcjonuje wiele rankingów, które oceniają i przybliżają najważniejsze aspekty ofert różnych banków. To pozwala uniknąć żmudnego przeszukiwania taryf opłat w wielu bankach. Wystarczy znaleźć ofertę która ogólnie nas zadowala, a następnie dla pewności przeanalizować szczegółowo właśnie to wybrane konto.

Wracając jednak do innych kryteriów niż opłaty, warto zwrócić uwagę na wszelkie promocje i bonusy na start, które można otrzymać. Czasem są to bardzo wymierne korzyści (np. zwrot 600 zł rocznie za opłacanie ZUS-u: mBank), a czasem po prostu przydatne dodatki (100 darmowych firmowych wizytówek: ING).

Nie bez znaczenia są możliwości które daje rachunek – czy możemy zapłacić szybkim przelewem w PayU, korzystać z BLIK albo z wpłatomatów. Czasami może przydać się przelew natychmiastowy – warto sprawdzić czy bank daje taką opcję i ile ona kosztuje. Dla niektórych istotne mogą być również sesje elixir w danym banku. To wszystko ma znaczenie dla późniejszego komfortu korzystania z konta.

Tak czy inaczej, ofertę warto oceniać kompleksowo, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Wówczas bank będzie dla nas pomocnym partnerem w prowadzeniu biznesu.