Wybieramy lokatę terminową – poradnik

Lokata terminowa jest znakomitym pomysłem na ulokowanie kapitału zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z oszczędzaniem, jak i dla tych, które odłożyły już znaczny kapitał. Decydując się na skorzystanie z tego typu produktu finansowego, warto dokładnie rozumieć, na czym polega.

Czas trwania lokaty

Najczęściej oferowane przez banki lokaty zakładają ulokowanie depozytu na 3,6, 9 lub 12 miesięcy. Wcześniejsze zerwanie umowy wiąże się w większości przypadków z utratą wypracowanych odsetek, ale czasem także z innymi opłatami. Przed zdecydowaniem się na konkretny produkt, należy zawsze dokładnie przeanalizować warunki ewentualnego zerwania lokaty przed czasem. Klasyczna lokata terminowa charakteryzuje się oprocentowaniem stałym lub rosnącym, lecz nie wyczerpuje to wszystkich możliwości.

Niektóre banki mają w ofercie także lokaty o oprocentowaniu dynamicznym. Takie oprocentowanie lokat oznacza, że oprocentowanie wzrasta wraz z czasem trwania lokaty, z miesiąca na miesiąc. Jeśli klient zdecyduje się utrzymać lokatę przez 12 miesięcy, oprocentowanie za wszystkie miesiące zostanie naliczone w wysokości obowiązującej w ostatnim miesiącu. Jeśli zostanie zerwana wcześniej, oprocentowanie naliczone zostanie w wysokości obowiązującej w ostatnim miesiącu jej trwania. Istnieją też produkty, które zakładają wypłatę odsetek z góry. Zazwyczaj takie lokaty terminowe oprocentowanie mają niższe, niż średnia na rynku.

eurobank-Wybieramy lokatę terminową - poradnik

Oprocentowanie lokat a spodziewane odsetki

Oprocentowania lokat wahają się zazwyczaj między jednym a nawet kilkoma punktami procentowymi w skali roku. Kalkulator lokat bankowych pozwala na obliczenie wysokości odsetek, na które możesz liczyć, decydując się na konkretne lokaty terminowe. Kalkulator jest także pożytecznym narzędziem, dzięki któremu możesz sprawdzić, czy dany produkt jest faktycznie dostosowany do twoich potrzeb.

Zdarza się bowiem, że produkty finansowe mają górny lub dolny limit kapitału, poniżej lub powyżej którego oprocentowanie zmienia się. Szczególne znaczenie ma to, gdy decydujesz się na promocyjne lokaty bankowe – kalkulator pozwoli sprawdzić, czy promocyjne, wysokie oprocentowanie części środków faktycznie gwarantuje wypracowanie odsetek wyższych, niż przeciętne.

Nowe środki na lokatach bankowych

Bardzo często banki oferują korzystnie oprocentowane lokaty dla nowych klientów. Także dość często spotykane są promocje, polegające na udzieleniu atrakcyjnego oprocentowania dla nowych środków znajdujących się na rachunku stałego klienta. Zawsze warto rozważyć skorzystanie z tego rodzaju promocji, bowiem nawet stosunkowo niewielka różnica w punktach procentowych oprocentowania lokaty może przynieść sporo zysku w skali roku.

Jednak w przypadku, gdy założenie korzystnej lokaty wiąże się z uruchomieniem konta osobistego lub innego dodatkowego produktu bankowego, warto dokładnie wziąć pod lupę daną ofertę i przeanalizować, czy posiadanie kolejnego konta nie będzie wiązało się z opłatami. Może się bowiem zdarzyć, że korzyści płynące z udziału w promocji na lokatę terminową mogą zostać zrównoważone przez opłaty wynikające z posiadania nowego konta osobistego.