Wybieramy taryfę prądu dla firmy

Każdy przedsiębiorca staje przed koniecznością dokonania wyboru odpowiedniej taryfy prądu dla swojej firmy. To bardzo istotny aspekt funkcjonowania działalności gospodarczej, ponieważ ma on duży wpływ na koszty jej prowadzenia.

 

Firmy płacą więcej

 

Wysokość rachunków za prąd wywołuje niezadowolenie nie tylko ze strony wielu użytkowników indywidualnych, ale i przedsiębiorców – zwłaszcza że podmioty gospodarcze płacą więcej niż gospodarstwa domowe. Jest to efekt tego, że w przeciwieństwie do taryf dedykowanych odbiorcom indywidualnym taryfy przeznaczone dla klientów instytucjonalnych nie są objęte regulacjami Urzędu Regulacji Energetyki.

 

Z czego wybierać?

 

Decydując się na wykupienie konkretnej taryfy, przedsiębiorca powinien dokładnie przeanalizować rzeczywiste potrzeby swojej firmy. Ma to nierozerwalny związek z jej profilem oraz z branżą, a także z organizacją pracy. Inne oczekiwania mają np. typowo biurowe firmy pracujące kilka godzin dziennie, a inne duże przedsiębiorstwa produkcyjne działające praktycznie non stop. Te ostatnie jako najwięksi odbiorcy elektrycznej korzystają z taryfy A – są zasilane z sieci wysokiego napięcia. Jeśli natomiast chodzi o małe i średnie firmy, to do wyboru są następujące warianty:

 1. taryfa B, w której klienci są zasilani z sieci średniego napięcia. W jej obszarze istnieje kilka opcji:
  • jednostrefowa – np. B11, B21,
  • trójstrefowa – np. B23;
 2. taryfa C, w której klienci są zasilani z sieci niskiego napięcia. Wyróżnia się tu opcje:
  • jednostrefowa – np. C11, C21,
  • dwustrefowa – np. C12, C22,
  • trójstrefowa – np. C13, C23.

 

Zdecydowanie najczęściej wybór pada na taryfę C – ze szczególnym wskazaniem na C11, której charakterystyczną cechą jest stała stawka za cenę energii w ciągu doby. Ogólnie zasada jest taka, że jeśli firma wykorzystuje energię elektryczną głównie w godzinach szczytu, to najlepszym dla niej rozwiązaniem jest taryfa jednostrefowa. Jeżeli natomiast zużywa prąd przede wszystkim poza szczytem, wówczas powinna zdecydować się na taryfę dwu- bądź trójstrefową.

 

Co się kalkuluje?

 

Jak sprawdzić, co się bardziej opłaca? To proste. Należy najpierw przeprowadzić odczyt licznika rano, po południu i wieczorem oraz znowu rano, a następnie obliczyć, jak przedstawiają się proporcje pomiędzy zużyciem prądu w ciągu dnia i w nocy. Trzeba przy tym mieć baczenie na to, iż u poszczególnych dostawców energia dla firm w godzinach szczytu i poza nimi jest wyceniana inaczej.

 

Wybieramy taryfę prądu dla firmy

 

Zmiana taryfy lub dostawcy

 

Do rzadkości nie należą sytuacje, gdy przedsiębiorca nie jest zadowolony z taryfy i rozważa jej zmianę. Tu wiele zależy od tego, czy zamierza korzystać z usług dotychczasowego dostawcy. Jeśli tak, to wystarczy odpowiedni aneks do umowy, lecz pojawiają się przy tej sposobności istotne aspekty:

 • niektórzy dostawcy nie dopuszczają możliwości zmiany taryfy częściej niż raz w roku,
 • zmiana taryfy, np. z jedno- na dwustrefową, oznacza zwykle konieczność zamontowania nowego licznika, co może wiązać się z dodatkowym wydatkiem.