Czym różni się kantor online od społecznościowej wymiany walut

Kantory internetowe oraz platformy do społecznościowej wymiany walut to dwa dostępne w sieci rozwiązania jeżeli chodzi o wymianę walut. Obydwa prezentują się bardzo interesująco i mimo że działają na zupełnie innej zasadzie, są ze sobą często mylone. Wynika to po prostu z niewiedzy użytkowników, którzy skupiając się jedynie na efekcie uznają, że wszystkie serwisy umożliwiające wymianę walut w sieci, to kantory online. Tak jednak nie jest i różnic pomiędzy kantorami a wymianą społecznościową jest naprawdę wiele.

Jak działają kantory online?

Kantory online to po części kantory stacjonarne przeniesione do internetu. Wymiana w nich dokonywana jest pomiędzy firmą a klientem. Co za tym idzie każda obarczona jest spreadem walutowym. Ten jest oczywiście zależny od danego kantoru, ale średnia dla całej branży wynosi około 1%. Różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kupna jest więc znikoma. Wszystkie transakcje odbywają się oczywiście bezgotówkowo i realizowane są bardzo szybko. Kantory te dostępne są również przez całą dobę i do wykonania wymiany potrzebny jest jedynie dostęp do sieci. Przewalutowania użytkownik może zatem dokonać z dowolnego miejsca, gdzie ma możliwość połączenia się z internetem.

Jak działa społecznościowa wymiana walut

Społecznościową wymianę walut ciężko porównać do jakichkolwiek rozwiązań stacjonarnych. W przypadku tych systemów transakcje odbywają się bowiem pomiędzy samymi użytkownikami. Klienci danej platformy samodzielnie ustalają kursy po jakich chcą wymienić waluty. Nikt w żaden sposób nie ingeruje w zaproponowane przez nich stawki. Mogą być one zarówno bardzo niskie jak i bardzo wysokie. Warto przytoczyć przykład takiej platformy czyli: https://www.walutomat.pl/ . Jest to największy tego typu serwis w Polsce, z którego korzysta ponad 190 tysięcy klientów. Przy tym również bardzo często jest on nazywany kantorem internetowym. Należy jednak wiedzieć, że nie ma on z nim nic wspólnego. W Walutomacie ze względu na dużą liczbę klientów wszystkie obsługiwane waluty są stale dostępne w dużych ilościach. Duża jest również konkurencja pomiędzy użytkownikami, a więc znalezienie dobrego kursu nie jest żadnym problemem. Sama platforma natomiast pobiera jedynie prowizję, która wynosi 0,2% wartości dokonanej transakcji. W zamian oferuje jednak pełne bezpieczeństwo wymiany.

 

kantor online
Wymiana walut

 

Podsumowanie

Łatwo zatem zauważyć, że faktycznie obydwa systemy różnią się od siebie bardzo mocno. Mimo pozornych podobieństw, tak naprawdę są czymś zupełnie innym i mylenie ich ze sobą jest bardzo poważnym błędem. Warto zatem dokładnie zapoznać się z każdym z nich i dopiero po tym zadecydować, który będzie w danej sytuacji lepszy. Zatem jak już teraz wiesz, czym obydwa systemy się od siebie różnią, to nie pozostaje ci nic innego, jak rozpoczęcie wymiany walut w którymś z opisanych systemów. Bowiem kantory online i społecznościowe platformy wymiany walut są znacznie bardziej opłacalne od banków oraz kantorów stacjonarnych, które mimo wszystko nadal cieszą się sporą popularnością.