Kantory internetowe oraz platformy do społecznościowej wymiany walut to dwa dostępne w sieci rozwiązania jeżeli chodzi o wymianę walut. Obydwa prezentują się bardzo interesująco i mimo że działają na zupełnie innej zasadzie, są ze sobą często mylone. Wynika to po prostu z niewiedzy użytkowników, którzy skupiając się jedynie na efekcie uznają, że wszystkie serwisy umożliwiające wymianę walut w sieci, to kantory online. Tak jednak nie jest i różnic pomiędzy kantorami a wymianą społecznościową jest naprawdę wiele.
Jak działają kantory online?
Kantory online to po części kantory stacjonarne przeniesione do internetu. Wymiana w nich dokonywana jest pomiędzy firmą a klientem. Co za tym idzie każda obarczona jest spreadem walutowym. Ten jest oczywiście zależny od danego kantoru, ale średnia dla całej branży wynosi około 1%. Różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kupna jest więc znikoma. Wszystkie transakcje odbywają się oczywiście bezgotówkowo i realizowane są bardzo szybko. Kantory te dostępne są również przez całą dobę i do wykonania wymiany potrzebny jest jedynie dostęp do sieci. Przewalutowania użytkownik może zatem dokonać z dowolnego miejsca, gdzie ma możliwość połączenia się z internetem.
Jak działa społecznościowa wymiana walut
Społecznościową wymianę walut ciężko porównać do jakichkolwiek rozwiązań stacjonarnych. W przypadku tych systemów transakcje odbywają się bowiem pomiędzy samymi użytkownikami. Klienci danej platformy samodzielnie ustalają kursy po jakich chcą wymienić waluty. Nikt w żaden sposób nie ingeruje w zaproponowane przez nich stawki. Mogą być one zarówno bardzo niskie jak i bardzo wysokie. Warto przytoczyć przykład takiej platformy czyli: https://www.walutomat.pl/ . Jest to największy tego typu serwis w Polsce, z którego korzysta ponad 190 tysięcy klientów. Przy tym również bardzo często jest on nazywany kantorem internetowym. Należy jednak wiedzieć, że nie ma on z nim nic wspólnego. W Walutomacie ze względu na dużą liczbę klientów wszystkie obsługiwane waluty są stale dostępne w dużych ilościach. Duża jest również konkurencja pomiędzy użytkownikami, a więc znalezienie dobrego kursu nie jest żadnym problemem. Sama platforma natomiast pobiera jedynie prowizję, która wynosi 0,2% wartości dokonanej transakcji. W zamian oferuje jednak pełne bezpieczeństwo wymiany.
Podsumowanie
Łatwo zatem zauważyć, że faktycznie obydwa systemy różnią się od siebie bardzo mocno. Mimo pozornych podobieństw, tak naprawdę są czymś zupełnie innym i mylenie ich ze sobą jest bardzo poważnym błędem. Warto zatem dokładnie zapoznać się z każdym z nich i dopiero po tym zadecydować, który będzie w danej sytuacji lepszy. Zatem jak już teraz wiesz, czym obydwa systemy się od siebie różnią, to nie pozostaje ci nic innego, jak rozpoczęcie wymiany walut w którymś z opisanych systemów. Bowiem kantory online i społecznościowe platformy wymiany walut są znacznie bardziej opłacalne od banków oraz kantorów stacjonarnych, które mimo wszystko nadal cieszą się sporą popularnością.