Bezpieczny kantor internetowy – jak wybrać bezpiecznie?

Wśród 50 podmiotów, które oferują wymianę walut przez internet, wiele próbuje zachęcić do siebie klientów korzystnymi kursami. Na co zwracać uwagę, aby nie tylko otrzymać najlepszą cenę, lecz także odpowiednio zabezpieczyć swoje środki?

Obok atrakcyjnych kursów wymiany walut, bezpieczeństwo transakcji powinno być jednym z czołowych kryteriów wyboru kantoru internetowego. Jakie informacje warto sprawdzić?

Kim jest właściciel kantoru internetowego?

Powinien on dysponować odpowiednio wysokim kapitałem, który wystarczy na pokrycie wszystkich środków, które przesyłają do niego klienci. Takie dane powinny być publicznie dostępne na stronach internetowych banków i w Krajowym Rejestrze Sądowym (tutaj znajdziesz dane dot. spółek z o.o. i spółek akcyjnych).

Bezpiecznie mogą czuć się klienci kantorów założonych przez banki, takich jak Rkantor.com (właścicielem jest Raiffeisen Polbank) oraz kantor walutowy Alior Banku. Tak duże instytucje są w stanie zabezpieczyć wszystkie wpłaty swoich użytkowników, są też zobowiązane do regularnego składania sprawozdań finansowych. Ich działanie regulują też odpowiednie ustawy, np. Ustawa Prawo Bankowe z 1997 r. Jest to o tyle istotne, że w polskim prawie nie zdefiniowano kantoru internetowego, co oznacza, że ich działalność nie została opisana w odrębnym akcie prawnym. Narodowy Bank Polski nadzoruje kantory stacjonarne, jednak nie chce objąć nadzorem kantorów internetowych, bo nie przeprowadzają one transakcji gotówkowych. W jaki sposób e-kantory mogą zatem zabezpieczyć środki swoich klientów?

Uzyskać status krajowej instytucji płatniczej, czyli nadzór Komisji Nadzoru Finansowego.

Komisja Nadzoru Finansowego sprawuje nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce; jej zadaniem jest też zapobieganie nieprawidłowościom w działalności obecnych na nim podmiotów. Na stronie internetowej KNF można znaleźć m.in. ostrzeżenia dot. naruszeń prawa przez niektóre z nich.

To, czy kantor jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego można sprawdzić tutaj (pamiętaj, że nazwa kantoru może różnić się od nazwy jej właściciela – w wyszukiwarce KNF wpisz nazwę firmy, która jest właścicielem kantoru).

KNF bada m.in., czy:

  • firma ma środki, które wystarczą na pokrycie wszystkich transakcji zleconych przez jej klientów,
  • właściciel kantoru przestrzega przepisów zapobiegających praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, zgodnie z ustawą z dn. 16.11.2000 r.
  • zarząd spółki ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe, które pozwalają na ostrożne i stabilne zarządzanie firmą

W razie problemów finansowych e-kantoru, który nie jest nadzorowany przez KNF, jego klienci mogą dochodzić swoich praw powołując się m.in. na kodeks cywilny i ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Jednak te dokumenty mają zastosowanie dopiero wtedy, gdy dana osoba poniesie określoną stratę finansową. Klienci kantorów internetowych ze statusem krajowej instytucji płatniczej są zabezpieczeni przed przykrymi konsekwencjami finansowymi, wynikającymi np. z utraty płynności finansowej przez dany serwis online.

Zlecasz transakcję w kantorze online? Sprawdź stosowane tam zabezpieczenia informatyczne!

Dobre praktyki w tym zakresie mają kantory z kapitałem bankowym, np. w Rkantor.com (kantorze online założonym przez Raiffeisen Polbank) transakcje zabezpieczone są szyfrem SSL (zestaw szyfrów TLS 1.2.; klucz wystawiony jest przez Geo Trust EV SSL CA – G4). Cały panel klienta Rkantor.com jest pod względem poziomu zabezpieczeń taki sam, jak stosowany w bankach. Warto te sprawdzić, czy dany kantor wysyła potwierdzenia SMS transakcji oraz czy podlega kontroli Generalnego Inspektora Informacji Finansowej.

Czy możesz sprawdzić opinie klientów kantoru w niezależnych serwisach?

Przykładem takiej strony jest Opineo.pl. Jeśli kantor ma konto w tego rodzaju portalu, można wnioskować, że nie boi się weryfikacji przez klientów i jest otwarty na ich sugestie.

Jakie dane wpisujesz przy rejestracji w danym kantorze online?

Jeśli możesz zarejestrować się i wykonywać transakcje podając tylko imię i nazwisko oraz fałszywy e-mail oznacza to, że poziom zabezpieczeń w kantorze jest niski. Daje to pole do nadużyć – podszywania się, prania brudnych pieniędzy itp. Jeśli spełnione są opisane wyżej kryteria bezpieczeństwa (stabilny właściciel, wysoki poziom zabezpieczeń informatycznych, nadzór instytucji państwowych), to prośba podanie pełnych danych świadczy o wiarygodności i trosce o bezpieczeństwo informacji na Twój temat. Weź także pod uwagę, że jeśli zarejestrujesz się podając nieprawdziwe dane, rezygnujesz z możliwości późniejszej weryfikacji Twojej tożsamości. Wtedy niemożliwe będzie złożenie reklamacji lub dochodzenie swoich praw np. w sytuacji, gdy pomylisz rachunki bankowe, na które przelewasz pieniądze.

Co jeśli nie możesz odzyskać wysłanych do kantoru pieniędzy?

Natychmiast powiadom o tym właściwe organy ścigania – najpierw warto złożyć zawiadomienie do prokuratury (wzór pisma znajdziesz tutaj). Pamiętaj, aby dostarczyć jak najwięcej dokumentów dotyczących zleconych przez Ciebie transakcji, w tym ich potwierdzenia.