Jak dostosować przestrzeń magazynową do korzystania z wózka widłowego?

Magazyn to przestrzeń, w której nie tylko składuje się towary, ale również przeprowadza szereg innych czynności, jak np. zbieranie zamówień. Jeżeli praca w tej przestrzeni ma być efektywna i bezpieczna, to magazyn musi zostać odpowiednio zaprojektowany.

Pracę w magazynie ułatwia wiele nowoczesnych urządzeń. Do najpopularniejszych należą wózki widłowe. Obok najprostszych wózków paletowych, w magazynach można znaleźć również wózki, czołowe, czy przeznaczone do komisjonowania. Pozwalają one rozlokować towar, wykorzystując w tym celu całą dostępną w magazynie przestrzeń.

Aby wózki widłowe mogły być wykorzystywane w magazynie, konieczne jest m.in. wytyczenie dróg, po których będą się one poruszały. Najłatwiej zrobić to, gdy magazyn ma dopiero powstać – wówczas wystarczy w projekcie uwzględnić potrzebę wykorzystania wózków widłowych. Jeżeli jednak niewielki magazyn rozrasta się, a produktów przybywa z miesiąca na miesiąc, to konieczne jest przeanalizowanie dotychczasowej metody składowania towarów.

Wnętrze megazynu
Wnętrze megazynu

 

System składowania jest kluczowy

Zanim przestrzeń magazynowa zostanie dostosowana dla wózków widłowych, niezbędne jest wybranie optymalnego systemu składowania. W przypadku magazynów już funkcjonujących warto zweryfikować, czy wdrożone i stosowane rozwiązania rzeczywiście są optymalne. Gdy ten etap prac zostanie zamknięty, łatwiej będzie wskazać wózki, które pozwolą na efektywną i bezpieczną pracę w magazynie.

Współcześnie stosowanych systemów składowania jest sporo. Przykładowe systemy składowania wykorzystujące wózek widłowy to m.in.: z regałami standardowymi, drive-in czy przepływowy.

Skorzystaj z pomocy specjalistów, aby zaoszczędzić pieniądze

Dostosowanie przestrzeni magazynowej do korzystania z wózków widłowych jest procesem, podczas którego należy wykonać szereg czynności. Wiedza osób pracujących w magazynie, choć cenna, nie zawsze jest wystarczająca, aby odpowiedzieć na pytanie, czy przyjęty system składowania jest adekwatny. Tymczasem zakup wózków widłowych to konkretne koszty. Aby nie okazało się, że jako właściciel magazynu przepłaciłeś lub dokonałeś nietrafionych wyborów, powinieneś pamiętać o specjalistach.

Wytyczenie dróg, po których wózki widłowe będą mogły się poruszać, to jeden z podstawowych elementów wpływających na poziom bezpieczeństwa w magazynie. Jakie jednak wózki będą nadawać się do wysokich regałów, jakie zaś tam, gdzie między regałami jest niewiele miejsca? Na te pytania mogą odpowiedzieć m.in. specjaliści z firmy Zeppelin Polska, którzy na co dzień zajmują się dostarczaniem wózków widłowych swoim partnerom biznesowym. Pamiętaj, że korzystając z pomocy ekspertów nie tracisz, ale inwestujesz środki w rozwój swojej firmy.