Do czego służy rachunek maklerski

Rachunek maklerski to sposób na wzbogacenie się. Konto tego typu pozwala bowiem na zakup akcji, obligacji, funduszy inwestycyjnych i innych ofert. Rachunek służy również do płacenia maklerom mającym za zadanie zakup lub sprzedaż wybranych przedmiotów. Opłaty mogą wynosić od kilku do kilkuset złotych, uzależnione jest to od rodzaju przeprowadzanych transakcji. Domy maklerskie mają także różny zakres usług.

Maklerzy to specjaliści i doradcy w zakresie inwestowania pieniędzmi. Z kolei firmy maklerskie są bardziej nastawione na własne inwestycje, pozwalają również na podejmowanie decyzji finansowych swoim klientom osobiście. Są to tzw. oferty dyskontowe. Dzięki nim klient ma duży wgląd w finansowy przebieg transakcji, a ponadto ma szanse na zaoszczędzenie.

Konto tego typu można otworzyć bez względu na wysokość posiadanych oszczędności. Jednak inwestycja niskiej sumy pieniędzy jest nieopłacalna, gdyż niekiedy prowizja może okazać się wyższa niż zysk. Niektóre firmy ustalają minimalną kwotę, jaka jest potrzebna do otwarcia rachunku maklerskiego. W takiej sytuacji ewentualne zyski dla obu stron są bardziej prawdopodobne. Konto można założyć online, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz zgłoszeniowy dostępny w Internecie. Warunkiem koniecznym jest jedynie pełnoletność oraz podanie swoich danych osobowych, w tym numeru dokumentu tożsamości oraz NIP. Pomocny jest również niezależny rachunek bankowy, na który i z którego będą przelewane środki pieniężne.

konto-maklerskie

Po otworzeniu rachunku maklerskiego od razu można przystąpić do inwestowania. Każdy rachunek pozwala na uzyskanie miesięcznych zysków, które są odkładane i czekają na dalsze transakcje. Dzięki czemu prowizje i opłaty nie są tak dotkliwe odczuwalne przez klienta. Konto maklerskie to dobry sposób na rozpoczęcie budowy swego kapitału.

 

Koszty korzystania z konta maklerskiego to opłata za jego prowadzenie, opłata za usługi dodatkowe i prowizje od przeprowadzonych transakcji. Pierwsza z nich to zwykle koszt kilku lub kilkunastu złotych w skali miesiąca. Coraz częściej jednak można spotkać rachunki bez opłat za prowadzenie. Opłaty dodatkowe do cena opcjonalnych usług np. dostępu do specjalistycznych serwisów informacyjnych czy zaawansowanych programów analitycznych. Najważniejsze są jednak prowizje od transakcji. Standardem jest w tej chwili prowizja w wysokości 0,39% od wartości zrealizowanego zlecenia. Ponadto nie wolno zapomnieć o podatku od zysku z obrotu papierami wartościowymi (tzw. podatek Belki), który wynosi 19% i jest rozliczany w zeznaniu końcoworocznym.