Jak kupić akcje?

Kupno akcji to kolejny krok po założeniu konta maklerskiego oraz zasileniu go odpowiednią kwotą przeznaczoną na inwestycje. Nie jest to wbrew pozorom bardzo skomplikowane. W zasadzie istnieją dwie podstawowe opcje kupna akcji – z limitem ceny lub bez niego. W tym drugim przypadku zlecenie można składać po cenie rynkowej,po cenie rynkowej na otwarciu bądź po każdej cenie. Ponadto istnieje możliwość ustawienia stop lossa – zabezpieczenia się przed stratą.

Najprostsze zlecenia z określonym limitem cenowym oparte są na zasadzie – kupić taniej i drożej sprzedać. Podczas zakupu ustala się największa kwotę, jaką kupujący jest w stanie zapłacić za akcje. Jest to tzw. limit kupna. Z kolei podczas sprzedaży ustalany jest minimalny poziom kursu satysfakcjonujący sprzedającego. Tego typu zlecenia z limitem to rozwiązanie dla inwestorów, którzy wiedzą po jakich cenach chcą zawrzeć transakcje oraz nie zależy im na czasie. Im korzystniejszy limit zostanie ustalony, tym dłuższy może być okres oczekiwania na realizację zlecenia.

Inwestorzy, którym bardziej zależy na szybkości realizacji transakcji powinni zdecydować się na zlecenie po każdej cenie (PKC). Mają wówczas pewność, że transakcja zostanie zrealizowana w całości. Jednak cenami wykonania będą te aktualnie znajdujące się w arkuszu.

Odwrotnością PKC jest natomiast PCR – po cenie rynkowej. To rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy chcą zawrzeć transakcje po jak najlepszym kursie, jaki jest w danej chwili na rynku. Jednocześnie akceptują oni fakt, że zlecenie może nie zostać zrealizowane w całości. Na takich samych zasadach działa zlecenie po cenie rynkowej na otwarciu PCRO. Składane jest ono przez osoby, które chcą wykonać transakcje po kursie ustalonym na otwarciu lub zamknięciu sesji. Jednak w tym przypadku można skorzystać ze stop loss, kursu przy którym następuje rezygnacja z trzymania akcji przynoszących straty. Należy go ustalić już w chwili zakupu walorów.

kupowanie-akcji
Nauka inwestowania: http://www.bzr.pl/nauka-inwestowania/

 

Inwestowanie w akcje dobrze jest rozpocząć w momencie, gdy bessa jest zaawansowana i kursy akcji spadają od dłuższego czasu. Należy jednak wyodrębnić dobre spółki, najlepsze są te niedowartościowane, które mają znaczną ilość sporej gotówki oraz wypłacają regularne dywidendy. Często działają one w niszach rynkowych, gdzie konkurencja jest niewielka. Dzięki temu mogą uzyskiwać wyższe marże niż inne spółki. Warto więc przed dokonaniem zakupu zrobić analizę rynku. Warto zebrać dane w arkuszu kalkulacyjnych z kilku ostatnich lat i oszacować, które firmy spełniają określone warunki.