Opcje binarne czym są i czy warto w nie inwestować

Opcje binarne stają się coraz popularniejsze. Powstaje wiele nowych serwisów oferujących swoim klientom handel binarny, ofertę o niego poszerzają również już istniejący brokerzy forex. Zarabianie w ten sposób jest jak najbardziej możliwe.

Opcje binarne (cyfrowe) zostały udostępnione inwestorom stosunkowo niedawno, bo w roku 2008. Podstawą działania ich rynku jest Internet. Handel nimi wbrew pozorom nie jest zbyt skomplikowany. Podstawową zaletą handlu opcjami binarnymi jest prostota zasad, na których ten obrót jest oparty. Głównym zadaniem jest przewidzenie czy cena waloru lub waluty, na której oparta jest wybrana opcja binarna, pójdzie w dół czy w górę. Można tutaj skorzystać z pomocy licznych wykresów, które często udostępniają brokerzy, u których zostało założone konto. Inwestora nie interesują chwilowe wahania danych aktyw, ale ich końcowe ceny. To ona jest bowiem wyznacznikiem końcowego zysku lub straty.

opcje binarne prognozaPodstawą handlu opcjami binarnymi jest więc prognoza, czy cena określonego aktywa będzie maleć czy rosnąć. Aktywem mogą być m.in. pary walutowe (EUR/USD), towary (ropa naftowa, złoto), a także akcje czy indeksy. Aby rozpocząć handel nie trzeba posiadać dużej kwoty pieniędzy. Na samym początku wystarczy jedynie 10$.

Opcje binarne pozwalają na uzyskanie nawet 80% zysku w stosunku do kwoty bazowej. Jednak handel opcjami cyfrowymi należy do dość ryzykownych rozwiązań. Ryzyko strat zminimalizować może jednak dokładna analiza rynku. Najpopularniejsze są analiza fundamentalna, techniczna oraz handel nowościami. Analiza fundamentalna to ocena czy dane aktywa zostały dobrze oszacowane. Obserwacja rynku pozwala na stwierdzenie czy ceny są zawyżone czy zaniżone. Wówczas wystarczy przewidzieć trendy zmian oraz ustawić opcje kupna i sprzedaży. Analiza techniczna ma sens w sytuacji gdy ceny rynkowe są realne. Wówczas analizuje się trendy panujące wśród określonych instrumentów finansowych i na tej podstawie prowadzi inwestycje. Z kolei handel nowościami to obserwacja zmian w gospodarce i granie na parkietach, które odczuwają ich wpływ. Odpowiednia strategia inwestycyjna pozwala osiągnąć znaczne zyski.

 

Jak zacząć inwestować na giełdzie
Więcej znajdziesz na BZR.pl – jak zacząć inwestować na giełdzie – porady dla początkujących

 

Istnieje kilka różnych strategii obstawiania opcji cyfrowych i wciąż pojawiają się nowe. Popularne są mi.in. strategia 60 sekund, a także systemy pięciominutowe czy strategia niedźwiedzia, byka i motyla. Wszystko jednak jest uzależnione od aktualnej sytuacji na rynku. Opcje binarne należą do dość dynamiczny, a kierunek zmian zależy od wielu czynników natury zewnętrznej. Warto więc wcześniej wypróbować opcje binarne demo. Wiele firm brokerskich oferuje takie rozwiązanie na swoich stronach. Klienci mogą na rachunkach testowych spróbować swoich sił. To także sposób, aby dowiedzieć się czy dana platforma jest łatwa w obsłudze. Różni brokerzy mają bowiem odmienne warunki prowadzenia kont, z którymi bezwzględnie należy się zapoznać przed podpisaniem umowy.

W chwili obecnej dużym zainteresowaniem cieszą się opcje z ustalonymi barierami wejścia i wyjścia lub korelacyjnymi opcjami binarnymi. W przypadku tej drugiej opcji funkcja wypłaty zależy od minimum dwóch czynników. Wypłata zysku następuje dopiero, gdy wszystkie elementy uzyskają wcześniej ustalony poziom. Jest to zabezpieczenie na wypadek straty wynikającej z ruchu tylko jednego elementu.

Wiele osób jest zdania, że handel opcjami binarnymi przypomina pod kilkoma względami hazard. Wskazuje na to m.in. nieprzewidywalność rynku walutowego oraz niezbilansowane prawdopodobieństwo wygranej. Jednak doświadczeni inwestorzy dzięki uważnej obserwacji są w stanie zyskać przewagę i zyskać w ten sposób znaczne kwoty pieniędzy. Opcje binarne poza tym nie służą do zabezpieczania ryzyka walutowego, ani jego zmniejszania, ale do uzyskania zyska pozaoperacyjnego. To ciekawa alternatywa dla inwestowania posiadanego kapitału. Popularność opcji binarnych wzrasta, przede wszystkim z powodu coraz większej otwartości inwestorów na nietypowe i nowoczesne rozwiązania inwestycyjne oraz malejący wskaźnik ryzyka do awersji przedsiębiorców.