Inwestowanie na giełdzie przez internet

Rachunek maklerski, dzięki któremu można inwestować na giełdzie, można założyć bez wychodzenia z domu. Wiele banków prowadzi swoje domy maklerskie, więc wystarczy tylko zalogować się do właściwego serwisu transakcyjnego oraz złożyć przez Internet wniosek o otwarcie rachunku maklerskiego.

Cała procedura nie jest zbyt skomplikowana. Do wypełniania jest krótki formularz, a do tego potrzebny jest dowód tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Ponadto przyda się indywidualny numer NIP lub PESEL. Należy także podać dane teleadresowe właściwego dla miejsca zameldowania urzędu skarbowego. Po podpisaniu stosownych dokumentów wystarczy już tylko zalogować się na konto internetowe.

 

inwestowanie przez internetInwestowanie jest skuteczne jedynie wtedy, gdy oparte jest na analizie informacji rynkowych. Najważniejsze dane to notowania spółek oraz wydawane przez nie regularnie komunikaty. Bieżące notowania są zwykle dostępne za darmo z poziomu konta maklerskiego. Inwestor może je dodatkowo personalizować.

 

Na samym początku warto jednak dogłębnie zapoznać się z funkcjami i możliwościami rachunku maklerskiego, najlepiej operując na niewielkich kwotach. Dopiero później, po zaznajomieniu się z kursami i ich wahaniami można przejść do ulokowania na rachunku większych kwot. Lepiej jednak nie inwestować od razu całych dostępnych pieniędzy i część z nich zostawić sobie na wypadek straty. Przydatne mogą być różnego rodzaju fora i portale tematyczne. Inwestowanie na giełdzie przez Internet jest w tym momencie prawdopodobnie najlepszą metodą na kupowanie i sprzedawanie akcji. Jest ona przede wszystkim szybka oraz nie wymaga konieczności wychodzenia z domu. Pozwala również na inwestowanie osobom, które nie mieszkają w dużych miastach. Dzięki niej można nieustannie, na bieżąco obserwować wszystkie wykresy cen akcji określonych spółek. Trwające 24 godziny na dobę połączenie z siecią pozwala inwestorom na obserwowanie cen akcji, a w razie jakiegokolwiek sygnału na ich natychmiastową sprzedaż lub kupno.

Początkujący inwestorzy powinny nieco czasu poświęcić na zapoznanie się ze spółkami giełdowymi, które wchodzą w skład poszczególnych indeksów. Dobrze jest się również zorientować, co wpływa na przebieg notowań giełdowych. Najlepiej w tym celu po prostu śledzić informacje rynkowe oraz te napływające z rynków finansowych.

Podczas wybierania określonego rachunku brokerskiego warto zapytać się o kilka istotnych kwestii. Jedną z najważniejszych jest wysokość prowizji od zleceń dokonywanych przez Internet. Zwykle wynosi ona od 0,2 do 0,5 % wartości całej transakcji. Ponadto pozostaje temat rocznej opłaty za prowadzenie konta, kosztów przelewu na inne rachunki czy dostępu do specjalistycznych serwisów tematycznych.

giełda przez internet
Więcej o inwestowaniu na BZR.pl – konta maklerskie, fundusze, oraz porady dotyczące inwestowania.

Nie warto grać przeciwko aktualnemu trendowi, jeśli jest on trwały. Z decyzją o inwestowaniu trzeba się także wstrzymać w momencie szczytu. Najczęściej jest to bowiem sygnał znacznego spadku cen. Lepiej kupować gdy jest tanio, czyli w okresie po gwałtownych spadkach. Kluczowym elementem wówczas jest odczytanie sygnałów pokazujących, w którym momencie warto jest wejść ponownie na rynek. Początkujący inwestorzy powinni także pamiętać o ustawieniu zleceń zabezpieczających (stop loss). To poziom, do którego inwestor akceptuje ewentualne straty. Pozwala to na uniknięcie utraty całego kapitału.

Kluczową kwestią dla inwestorów są także szkolenia, które oferują liczne firmy finansowe. W wielu przypadkach są to darmowe spotkania, podczas których można dowiedzieć się wielu informacji na temat inwestowania i funkcjonowania giełdy od bardziej doświadczonych brokerów. Są one w znakomitej większości sponsorowane przez domy maklerskie (są sposobem promocji) i stanowią doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy.

Jedną z opcji inwestowania przez Internet jest również skorzystanie z platform handlowych forex. Wiąże się to jednak z dość wysokim ryzykiem, dlatego wcześniej warto skorzystać z wersji demo. W ten sposób za darmo, bez ryzyka można poznać możliwości platformy oraz zaznajomić się z zasadami panującymi na rynku akcji itd.