Podstawowe funkcje Excela, które przydają się w prowadzeniu biznesu

Efektywne prowadzenie firmy nie należy do łatwych zadań. Sprawne zarządzanie wiąże się z prowadzeniem księgowości i korzystaniem z wielu obszernych baz danych. Samemu niełatwo sobie z tym poradzić, na szczęście z pomocą przychodzi program MS Excel.

Formatowanie warunkowe – kurs Excel jako źródło wiedzy

Czasem łatwiej operować danymi, gdy niektóre komórki są w jakiś sposób wyróżnione. Najłatwiej zaznaczać je kolorami lub pogrubiać ich wartości. Ale prowadząc firmę, danych jest często zbyt wiele, by modyfikować każdą komórkę z osobna. W takiej sytuacji warto zastosować formatowanie warunkowe. Musisz tylko określić jakie dane cię interesują i w jaki sposób Excel ma je zaznaczać. Całą resztę program szybko wykona za ciebie. Szkolenie Excel pomoże ci dowiedzieć się, jak dokładnie powinna być wprowadzana formuła. W ten sposób zaoszczędzisz wiele czasu i zminimalizujesz ryzyko pomyłki.

Filtrowanie danych

Ta funkcja przyda się, kiedy zechcesz wyszukać w tabeli wszystkie wartości przyporządkowane do konkretnej kategorii. Na przykład, w arkuszu z informacjami o zakupionych w danym kwartale produktach, chcesz znaleźć tylko te, które należą do kategorii „budowlane”. Nie musisz sam ich szukać i kopiować do innej tabelki, żeby wykonać obliczenia. Użyj narzędzia filtrowania, które wyświetli tylko te dane, które cię interesują. Ta prosta funkcja może znacznie ułatwić ci przeprowadzanie operacji matematycznych i pozwoli w szybki i przejrzysty sposób filtrować dane.

Kopiowanie formuły – szkolenie Excel dla początkujących

Stosowanie formuł ułatwia pracę, ale co jeśli trzeba wykonać wiele obliczeń? Nie trzeba wtedy kopiować formuły w tradycyjny sposób. Wystarczy, że dwukrotnie klikniesz myszką na prawy dolny róg komórki, której zawartość chcesz wkleić do komórek pod spodem. Następnie przeciągnij uchwyt wypełnienia o tyle komórek w dół, ile potrzebujesz. Jeżeli odwołania w formule zostały poprawnie wprowadzone, wyniki powinny się zmieniać w zależności od wiersza. Kurs Excel powinien uzupełnić twoją wiedzę o to, jak sprawdzić czy zastosowane odwołania działają tak, jak to sobie zaplanowałeś. Nie jest to trudne, ale wymaga nieco głębszej znajomości obsługi programu.

Wykresy i zestawienia


Wizualizacje danych pomagają w ich interpretacji i w przejrzysty sposób ilustrują skomplikowane zestawienia. Najłatwiej je wykonać, korzystając z zakładki Wstawianie i polecenia Wstaw wykres. Czasem jednak dane w arkuszu ulegają zmianom, a wtedy konieczne jest stworzenie nowej wizualizacji.

Excel umożliwia samodzielne aktualizowanie się zestawień za każdym razem, gdy będą wprowadzane inne dane, wymaga to jednak zastosowania pewnych formuł, które choć łatwe w użyciu, dla wielu pozostają nieznane. Odpowiednio przeprowadzony kurs Excel powinien nauczyć cię, jak najłatwiej tworzyć wykresy, których nie trzeba później samemu modyfikować.

Opanowanie funkcji Excela nawet w stopniu podstawowym pozwala znacznie ułatwić prowadzenie biznesu. Wiele osób używa go wyłącznie do tworzenia tabel, nie zdając sobie sprawy z jego możliwości. By maksymalnie wykorzystać jego zalety, najlepiej zapisać się szkolenie Excel, gdzie dowiesz się, jak poprawnie stosować formuły i polecenia. Wszystko czego się nauczysz będziesz mógł szybko sprawdzić w praktyce, wykonując zestawienia i obliczenia potrzebne do prowadzenia biznesu.

Więcej na temat szkoleń z Excela znajdziesz na stronie: http://itschool.pl/szkolenia/microsoft-office/excel/.