Biznes plan: produkcja mebli

Biznesplan: Produkcja mebli

SPIS TREŚCI:

1. Opis planowanej działalności gospodarczej.
2. Lokalizacja działalności.
3. Zestawienie wydatków.
4. Posiadane doświadczenie.
5. Korzyści dla lokalnego rynku.
6. Szanse powodzenia działalności.

 

1. Opis planowanej działalności.

Zamierzam otworzyć firmę zajmującą się produkcją mebli. Obecnie na rynku jest dobry trend w meblarstwie. Dodatkowo nasze meble cieszą się bardzo dobra opinia za granicą, więc istnieją spore możliwości eksportu. Jakość naszych wyrobów a przede wszystkim cena czyni je szalenie konkurencyjnymi na rynkach Europy Zachodniej. Rodzimy rynek tez nieustannie rośnie, szczególnie w dziedzinie mebli robionych na wymiar. Nasze społeczeństwo się bogaci i w związku z tym popyt na nowe meble nieustannie rośnie.

Moim celem jest produkcja gotowych mebli a także wykonywanie mebli na wymiar. Dewizą firmy będzie jakość i zadowolenie klienta. Chcę budować trwałe relacje z odbiorcami oparte na zaufaniu. Będę specjalizował się w meblach kuchennych i łazienkowych. Zamierzam także projektować i wykonywać systemy mebli z drzwiami przesuwnymi. Produkty mają być najwyższej jakości i wyróżniać się tym, na tle konkurencji rynkowej. W tej kwestii nie ma miejsca na kompromisy. Dużym wyróżnikiem mojej firmy będzie możliwy aktywny udział klientów w fazie wykonywania projektu.

Chce w niedalekiej przyszłości uruchomić stronę firmową wraz ze sklepem internetowym. Zamierzam wykorzystywać wszystkie możliwe kanały dystrybucji. Sprzedaż online nieustanie rośnie i jest to ważne narzędzie w rekach skutecznego przedsiębiorcy. Wiąże się to ze sporymi nakładami finansowymi, bo budową i reklamą tej platformy muszą zająć się specjaliści. Dlatego tym wycinkiem działalności zamierzam zając się w przyszłości. Jest to kosztowna inwestycja, ale powinna się szybko zwrócić. Reklama w sieci jest najbardziej nośna w dzisiejszych czasach.

 

2. Lokalizacja działalności.

Przy tego typu działalności gospodarczej nie ma znaczenia lokalizacja zakładu, jedynym wymogiem jest w miarę dobry dojazd. Taka lokalizacja ma też tę zaletę, że stawka dzierżawy jest znacznie niższa, co ma nie bagatelne znaczenie po stronie kosztowej planowanego przedsięwzięcia. Udało mi się znaleźć pomieszczenia po byłej fabryce odzieżowej, zlokalizowane na obrzeżach miasta. Ich standard jest dobry i zadowalający. Obiekt posiada dogodny dojazd, ponieważ jest położony przy głównej drodze z miasta. Dodatkowym atutem jest obszerny parking. Teren jest ogrodzony i zabezpieczony, więc nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Wymaga jedynie niewielkiej adaptacji i odświeżenia. Posiadają wszystkie niezbędne instalacje w dobrym stanie. Po modernizacji zakład będzie składał się z następujących pomieszczeń:

– hala produkcyjna

– pomieszczenia magazynowe na wyroby gotowe gdzie będą oczekiwać na wyjazd do klienta

– pomieszczenia magazynowe do przechowywania materiałów i surowców do produkcji

– pomieszczenie gospodarcze

– sala ekspozycyjna gdzie klient będzie miał możliwość przyjrzeć się produkowanym meblom

– szatnia

– sanitariaty

– biuro

 

3. Zestawienie wydatków.

Narzędzia: piła stołowa do przycinania dużych arkuszy płyty, frezarka sterowana numerycznie do produkcji drzwiczek, oklejarka do płyt, wiertarka stołowa z dużym polem roboczym, heblarka grubościenna, drobne narzędzia (klucze torx, imbusy, śrubokręty, ściski stolarskie, piły ręczne), ręczne elektronarzędzia (wyrzynarka, wiertarka, wkrętarka) – 75000 zł.

Wyposażenie pomieszczeń magazynowych: systemy regałów – 8000 zł.

Wyposażenie sali ekspozycyjnej – 3000 zł.

Wyposażenie biura: komputer stacjonarny, laptop, drukarka, faks, telefon, krzesła, szafki, regały, biurka – 5500 zł.

Wyposażenie szatni i pomieszczeń socjalnych: szafki ubraniowe, krzesła, stoły – 2400 zł.

Przystosowanie hali do produkcji – 5000 zł.

Ogólne przystosowanie obiektu – 5500 zł.

Wstępny zakup surowców i materiałów – 35000 zł.

Koszty łączne – 139400 zł.

Inwestycje zamierzam pokryć ze środków własnych. Posiadam auto dostawcze o ładowności do 3,5 tony, którym będę realizował zlecenia bezpośrednie u klienta.

 

4. Posiadane doświadczenie.

Posiadam duże doświadczenie w branży meblarskiej. Ukończyłem technikum meblarskie, a także wiele szkoleń i kursów specjalistycznych w tej dziedzinie. Przez wiele lat pracowałem w dużej firmie zajmującej się produkcja mebli. Przeszedłem tam długa ścieżkę kariery zawodowej. Zaczynałem od praktykanta w trakcje uczęszczania do technikum. Po ukończeniu szkoły zostałem zatrudniony na pełen etat. Po kilkuletniej pracy zostałem awansowany na stanowisko mistrza. Następnie pracowałem w kilku mniejszych firmach z branży meblarskiej. Dzięki nim poznałem najnowsze trendy panujące na rynku. Dodatkowo branża ta zawsze stanowiła moje hobby i dzięki temu mocno się w to angażowałem. Uczestniczyłem we wszystkich możliwych kursach i szkoleniach, aby się nieustanie rozwijać.