System zabezpieczeń budynku czy ochrona fizyczna? – podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę podczas dokonywania wyboru

Panuje powszechne przekonanie, że najlepszym sposobem na zabezpieczenie swojego mienia jest łączenie ochrony fizycznej z systemem zabezpieczeń. Z tym stwierdzeniem trudno polemizować, jednak obie metody są kosztowne i nie każde przedsiębiorstwo stać na zastosowanie obu. Jeśli musimy wybierać – lepiej będzie postawić na ochronę fizyczną czy na systemy zabezpieczeń? Co należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji?

Ochrona fizyczna – wady i zalety

Nawet, jeśli usługa ochrony fizycznej jest dostarczana przez najbardziej renomowaną firmę, która zatrudnia wysoko wykwalifikowanych pracowników o ogromnym doświadczeniu nie da się wyeliminować ich omylności. Czynnik ludzki zawodzi z różnych przyczyn – przez zmęczenie, rozkojarzenie, wydarzenia które mają miejsce w życiu prywatnym, etc. Jeśli decydujemy się na ochronę fizyczną nie jesteśmy w stanie do końca wyeliminować takiego ryzyka. Zaletami ochrony fizycznej są natomiast zdolność do szybszego reagowania w przypadku pojawienia się zagrożenia i możliwość zadziałania poza procedurami, gdy np. wystąpi zdarzenie które nie zostało przewidziane podczas projektowania systemu zabezpieczeń.

ochrona osobista

 

Systemy zabezpieczeń – wady i zalety

Największym minusem nawet najlepszych systemów zabezpieczeń jest fakt, że w przypadku wystąpienia zagrożenia nie reagują samodzielnie – mogą jedynie uruchomić alarm, lub wysłać sygnał o pojawieniu się zagrożenia do odpowiednich służb lub współpracującej z nami firmy ochroniarskiej. Ich największą zaletą natomiast jest brak ludzkich słabości – maszyny nie zasypiają, nie muszą załatwiać potrzeb fizjologicznych i o ile są prawidłowo zainstalowane i użytkowane – mogą kontrolować dany obiekt praktycznie bez przerwy. Istotne są również kwestie finansowe – nawet, jeśli zdecydujemy się na zakup najdroższych urządzeń, wydatek ten będzie jednorazowy. Usługi serwisowe dostawcy systemów zabezpieczeń przeważnie świadczą za darmo. Nie ma potrzeby tworzenia etatu i regularnego opłacania pracownika. Aby system działał bez zastrzeżeń wystarczy właściwie od czasu do czasu skontrolować jego sprawność i w przypadku wystąpienia problemu wezwać serwisanta.

Systemy zabezpieczeń – dowiedz się więcej w serwisie Konsalnet.

Co warto wziąć pod uwagę?

Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem podczas wyboru pomiędzy ochroną fizyczną a systemem zabezpieczeń będzie lokalizacja obiektu. W przypadku budynku oddalonego od siedzib ludzkich lepsza będzie ochrona fizyczna. Długi czas oczekiwania na interwencję może sprawić, że nawet najskuteczniejszy alarm i najsprawniejszy monitoring nie spełnią swojego zadania. Natomiast w przypadku obiektów o dużej powierzchni, np. rozległego terenu lub wielopiętrowego budynku, lepszym rozwiązaniem wydają się systemy zabezpieczeń. W takim przypadku wszystkie newralgiczne punkty muszą być kontrolowane jednocześnie, co dla żywego człowieka bez wsparcia techniki jest niemożliwe.

Przed dokonaniem wyboru warto też sprawdzić, z jakich rozwiązań korzystają sąsiadujące z naszym obiektem przedsiębiorstwa. Jeśli do tej pory ich zabezpieczenia okazywały się skuteczne, to powielając stosowane przez nie rozwiązania powinniśmy zapewnić sobie taki sam poziom bezpieczeństwa.