Opcje binarne – inwestowanie czy hazard?

Niektóre działania inwestycyjne nie cieszą się najlepszą sławą. Uważane są bądź za mało opłacalne, bądź – jak w przypadku, któremu poświęcimy niniejszy artykuł – za graniczące z grami hazardowymi. Wystarczy jednak usystematyzowanie wiedzy na ich temat, by przekonać się, że takie opinie mijają się z prawdą.

Czym są opcje binarne?

Opcje binarne czasem określa się także mianem „digital options”, systemu „zero-jedynkowego” albo „wszystko albo nic”. Są systemem inwestycji dokonywanej przez kupującego, który zainwestowane środki przeznacza na spekulacje dotyczące wzrostu lub spadku instrumentu bazowego. Jednym słowem, musimy przewidzieć, czy ceny będą wzrastać, czy spadać. Co może być aktywem w opcjach binarnych? Są cztery możliwości:

  • pary walutowe, np. euro i dolar
  • towary, np. złoto, ropa itd.
  • indeksy
  • akcje

Dlaczego „wszystko albo nic”? To proste. Jeśli nasza prognoza będzie poprawna, do inwestycji zyskamy na dodatek ok. 80%. Jeśli będzie błędna – stracimy całą inwestycję. Z racji tego, że opcje binarne dostępne są już od 10$ (a w przypadku niektórych brokerów nawet taniej), teoretycznie może nimi handlować prawie każdy. Czy jednak będziemy na nich zarabiać? Trzeba szybko uświadomić sobie, że żeby odnosić sukcesy na inwestycjach w opcje binarne, potrzebna jest zarówno wiedza, jak i doświadczenie.

To drugie przyjdzie z czasem, pierwszemu zaś można pomóc. Warto w tym celu odwiedzić platformę https://www.xtb.com/pl, która stanowi nieocenione kompendium wiedzy na temat wszelkiego rodzaju inwestycji. Za pośrednictwem tego serwisu można też rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem. Początkujący koniecznie powinni sprawdzić przede wszystkim część serwisu poświęconą edukacji: xtb.com/pl/edukacja.

Czy opcje binarne to hazard?

Eksperci w temacie inwestycji zauważają, że Polacy wciąż podchodzą do inwestowania w opcje binarne sceptycznie. W naszym kraju dość powszechnie uważa się, że opcje binarne są odmianą hazardu, na której nie da się zarabiać. Warto jednak wyjaśnić tę kwestię – hazard jest grą, w której o sukcesie decyduje przypadek, traf, szczęście. Wiedza i doświadczenie nie mają tam znaczenia, zaś w przypadku obrotu opcjami binarnymi okazują się kluczowe. Im intensywniej będziemy poszerzać swoją wiedzę ekonomiczną, zapoznawać się ze szczegółowymi analizami rynku, tym większe zyski będziemy osiągać. Do niedawna wiele osób za hazard uważało też cały rynek Forex, który przynosi dzisiaj dochody ludziom na całym świecie. Opcje binarne to gra, w której liczy się dużo więcej niż tylko ślepy los.

 

Opcje binarne – inwestowanie czy hazard?

 

Strategie binarne

By móc określić, czy ceny wybranych przez nas aktywów będą rosnąć czy spadać, obrać trzeba pewną strategię binarną. Niestety – nie istnieje żadna niesamowita strategia bez wad, która zawsze niezawodnie będzie określać daną cenę. Istotną jej cechą powinna być zyskowność w długoterminowej perspektywie – handel opcjami binarnymi przynosi prawdziwe zyski właśnie w takim wymiarze.

Eksperci wskazują 3 zasadnicze rodzaje strategii binarnych:

  • kierowanie się najnowszymi wiadomościami z rynku
  • wykorzystywanie grafów pokazujących rozwój ceny w poprzednim okresie
  • połączenie obu tych rozwiązań.

Jak można się domyślić, ostatnia ze strategii okazuje się najrozsądniejsza. Przed rozpoczęciem prawdziwego handlu, warto przetestować ten typ inwestycji, korzystając z darmowego konta demonstracyjnego. Pozwala ono na zorientowanie się w specyfice platformy handlowej i umożliwia przetestowanie strategii. Dzięki temu nie trzeba na początku ryzykować swoich pieniędzy.