Firmy coraz częściej wynajmują auta, rezygnując z zakupu floty

Wynajem samochodów to jedna z coraz bardziej popularnych usług. Firmy wolą wynajmować auta w średnim lub długim okresie, niż kupować je na własność, wydając na ten cel ogromne kwoty.

Samochody na wynajem

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów podaje, że w II kwartale 2016 roku do branży długoterminowego wynajmu samochodów trafiło ponad 15 tys. samochodów osobowych. Oznacza to zatem wzrost o 32,6 proc. na przestrzeni pomiędzy kwietniem a czerwcem 2015 roku. Warto przy tym dodać, że w tym samym czasie łącznie firmy kupiły 74,5 tys. samochodów, co odpowiada wzrostowi rzędu 30 proc.

W coraz większej liczbie przypadków to małe i średnie firmy rezygnują z zakupu służbowych samochodów na własność. Z badań instytutu Keralla Research wynika, że już 20 proc. firm z sektora MŚP decyduje się na długoterminowy wynajem samochodu – Warszawa jest tego najlepszym przykładem. Na stołecznym rynku działa najwięcej wypożyczalni pojazdów dla firm i osób prywatnych. Pojazdy oferuje m.in. firma Vanfleet, która oferuje m.in. usługę car-sharing for business.

 

Źródło zdjęcia: shutterstock
Źródło zdjęcia: shutterstock

 

Moda z Zachodu

W państwach Europy Zachodniej wynajmowanie samochodów przez klientów biznesowych jest bardzo popularne. Wynajem długoterminowy na Zachodzie stanowi główną formę użytkowania samochodów przez przedsiębiorców. Szacuje się, że nawet 80 proc. pojazdów służbowych pochodzi z wypożyczalni.

Można prognozować, że tempo rozwoju rynku wypożyczalni samochodów wśród właścicieli przedsiębiorstw będzie rosło. Sprzyja temu między innymi możliwość odliczenia 50 proc. podatku VAT od paliwa, co automatycznie powoduje, że koszty eksploatacji samochodów firmowych drastycznie spadają.

Wynajmem aut z wypożyczalni częściej interesują się obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa, których często po prostu nie byłoby stać na zakup pojazdu na własność. Oferty wypożyczalni są dostosowane do ich potrzeb. W ich flocie znajdują się auta o zróżnicowanej klasie, pojemności silnika, a więc i cenie wynajmu. Można wypożyczyć dokładnie taki samochód, jaki spełni nasze oczekiwania.

Najchętniej z wynajmu długoterminowego samochodów korzystają w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, firmy produkcyjne i budowlane, ale rośnie zainteresowanie takimi usługami w hotelach i restauracjach.