Co musisz wiedzieć o outsourcingu IT?

Konkurencja na rynku zmusza firmy do szukania oszczędności i ciągłego podnoszenia własnej efektywności i jakości pracy. Skupienie się na swoich podstawowych obowiązkach jest niezbędne by utrzymać klientów i skutecznie się rozwijać. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców korzysta z zewnętrznego wsparcia. Coraz częstszą praktyką jest stosowanie outsourcingu IT. Sprawdźmy, dlaczego to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne.

Sprawnie działająca infrastruktura IT jest niezbędna do codziennej pracy większości firm. Jeśli nie działa drukarka, nie jest to aż tak wielkim problemem. Przy mniej poważnych usterkach dobrze radzą sobie nawet pracownicy z działów niezwiązanych z informatyką. Jednak w przypadku defektu serwera ingerencja komputerowych amatorów może mieć dużo poważniejsze konsekwencje. Unieruchomiona poczta, brak dostępu do danych sprawia, że na dobrą sprawę przedsiębiorstwo przestaje pracować. Koszty z tym związane są nie do odrobienia.

Dlatego coraz więcej firm decyduje się na outsourcing IT. Sprzęt, szkolenia i oprogramowanie komputerowe są drogie, podobnie wykształcenie specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli czas pracy takiej osoby jest dzielony na kilka firm, koszty jej wynajęcia są z reguły dużo bardziej korzystne niż w przypadku własnego zatrudnienia i ponoszenia również kosztów socjalnych. Firmy zatrudniające wyłącznie specjalistów w danej dziedzinie z reguły szybciej i sprawniej radzą sobie z obowiązkami, w których wykonywaniu się specjalizują.

Co oferuje outsourcing IT?

Umowa outsourcingowa w pełni zabezpiecza interesy firmy. W zależności od rodzaju umowy i zakresu usług, partner ma zapewnione 24 godzinne wsparcie. Nie musi martwić się o zastępstwa, czy urlopy, szkolenia, czy konieczność zapewnienia dodatkowego pracownika na wypadek, gdy chwilowo pojawia się więcej pracy.

Zakres usług outsourcingowych może być bardzo różny. – Poważna firma outsourcingowa z reguły oferuje usługi na miarę. W zależności od potrzeb można zdecydować się na pełne przekazanie zadań związanych z IT począwszy od zakupu sprzętu, naprawy komputerów, aktualizacji oprogramowania, administrowania sieci, wynajmu serwera itp. do wyodrębnienia kilku najbardziej istotnych obszarów. Często praktykowanym rozwiązaniem jest np.: czasowy outsourcing IT na czas wdrażania nowego oprogramowania. Tu warto dodać, że nawet duże przedsiębiorstwa z własnym działem IT korzystają ze wsparcia zewnętrznego przy wdrażaniu rozwiązań SAP. – wyjaśniają specjaliści z firmy itelligence, która oferuje pełen zakres usług outsourcingu IT w swoim data center w Tarnowie Podgórnym.

 

 

Plusy outsourcingu IT

Takie rozwiązanie umożliwia pracownikom skupienie się na własnych obowiązkach, zapewnia zawsze sprawną infrastrukturę informatyczną, a tym samym podnosi wydajność całej firmy. Nie bez znaczenia jest też przejrzysty czynnik kosztowy. Umowa jasno określa zasady współpracy od strony finansowej, więc łatwiej jest też planować koszty i wydatki w przedsiębiorstwie.

Czasami zarządzający firmą obawiają się przekazania części kompetencji w obce ręce, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach działy IT mają coraz większe znaczenie dla kondycji firmy i jej sprawnego działania. Takie obawy są oczywiście zrozumiałe, ale tu należy wrócić do definicji, co to jest w ogóle outsourcing. Henry Ford podsumował ten proces jednym trafnym zdaniem: „Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my”.

Przekazanie części zadań wyspecjalizowanej firmie jest uznawane przez specjalistów od zarządzania za jeden z najlepszych sposobów optymalizacji kosztów i zwiększenia efektywności przedsiębiorstw. Na tej samej zasadzie co outsourcing IT działa współpraca z firmami księgowymi, kurierskimi, czy agencjami marketingowymi. Żelazną zasadą powinno być tu wybranie odpowiedniej firmy, której kompetencje i opinia nie budzą najmniejszych wątpliwości. W ten sposób można w pełni wykorzystać zalety związane z outsourcingiem.

Analizując pozycję rynkową własnej firmy, warto zastanowić się, na ile zasadne może się okazać skorzystanie z outsourcingu IT. Można również skontaktować się z firmą outsourcingową, która wskaże potencjalne obszary współpracy i wyceni ofertę. Na tej podstawie można już z dużą pewnością dać odpowiedź na pytanie, czy i w jakim zakresie opłaca się skorzystać z outsourcingu IT.