Plan biznesowy apteki

Pomysł postawienia na biznes związany z prowadzeniem apteki zrodził się w chwili podjęcia decyzji o rozpoczęciu studiów farmaceutycznych, dlatego dokładałem wszelkich starań aby zdobyć jak największą wiedzę i zrealizować swój życiowy plan. Jak wiadomo ludzkość narażona jest na występowanie wielu chorób których wyleczenie może odbywać się przede wszystkim przy pomocy leków, dlatego taki rodzaj działalności gospodarczej moim zdaniem jest dobrą koncepcją.

Spis Treści:

1. Opis planowanej działalności gospodarczej
2. Lokalizacja działalności
3. Posiadane doświadczenie i uprawnienia do wykonywania zawodu aptekarza
4) Zestawienie niezbędnych wydatków
5) Szanse powodzenia działalności

 

1. Opis planowanej działalności gospodarczej

Celem prowadzenia działalności jest dystrybucja farmaceutyków w aptece stacjonarnej, które będę sprzedawał klientom zarówno na receptę jak też leki bez recepty ogólnodostępne. Leki nieznajdujące się w danej chwili na stanie apteki zostaną zamówione i sprowadzane nawet tego sama dnia, ponadto klienci mogą zamawiać leki drogą telefoniczną i odebrać w dogodnym dla nich czasie. Dodatkowym udogodnieniem, jaki proponuję klientom jest możliwość zamawiania leków drogą internetową, ponieważ apteka będzie posiadała swoją stronę internetową, na której znajdzie się pełen asortyment leków.

Kanał dystrybucji internetowej leków dostępny będzie w ciągu całego tygodnia, przez całą dobę, zamówienia będę realizował każdego dnia, wysyłając zamówienie poprzez najskuteczniejszą pocztę kurierską. W przypadku zamówień na leki wydawane na receptę, kurier przed wydaniem przesyłki będzie zobowiązany do odbioru od klienta stosownej recepty. Wychodząc naprzeciw potrzebom ludności płatności będą możliwe za pomocą kart płatniczych, przelewem na konto apteki lub gotówką do rąk aptekarza lub kuriera. Kompleksowa obsługa klienta ma na celu zaistnienie na rynku farmaceutycznym i uzyskanie przewagi nad konkurencją, która nie posiada rozwiniętej sieci dystrybucji poprzez inne kanały niż tylko tryb stacjonarny.

Otwierana przeze mnie apteka będzie prowadziła sprzedaż takich farmaceutyków jak:

  • Leki osiągalne jedynie na receptę finansowane przez NFZ a także leki pełnopłatne.
  • Leki niewymagające posiadania recepty od lekarza oraz suplementy diety, będą należały do nich leki usuwające dolegliwości wywołane bólem różnego pochodzenia, przeziębieniem, niestrawnością, niedomaganiem wątroby itp. Ponadto apteka będzie zaopatrzona w leki homeopatyczne. Dla osób aktywnych dostępne będą komplety witamin niezbędne do regeneracji organizmu.
  • Produkty zielarskie w bogatym asortymencie w postaci ziół sypanych do zaparzania, herbatek ziołowych, wyciągów z owoców i soków.
  • Kosmetyki wyprodukowane na bazie naturalnych składników służące do pielęgnacji ciała i włosów. Oferta skierowana zostanie do osób w każdym wieku, rodzice będą mieli możliwość nabycia hypoalergicznych preparatów do pielęgnacji noworodków, niemowląt oraz dzieci starszych. Natomiast dla kobiet w ciąży i matek karmiących dostępne będą kosmetyki zabezpieczające ich skórę przed rozstępami oraz inne pomocne akcesoria.
  • Sprzęt medyczny w postaci ciśnieniomierzy, glukometrów, inhalatorów, irygatorów, testów diagnostycznych, sprzęt rehabilitacyjny między innymi opaski i stabilizatory stawów.

 
2. Lokalizacja działalności

Apteka zlokalizowana będzie na terenie Warszawy w pobliżu dużego osiedla mieszkaniowego, przedszkola i zakładów usługowych, lokal jest moją własnością, dzięki czemu nie będę ponosił dodatkowych kosztów związanych z opłacaniem wynajmu wolnej powierzchni. Pomieszczenia posiadają całkowity metraż o powierzchni 140 m2, z rozbiciem na takie miejsca jak: sala sprzedażowa (100m2) z ladą i aptekarzem, który sprzedawał będzie leki na receptę i przyjmował wpłaty za pozostały asortyment.
Na tym obszarze znajdą się również regały, w których dostępne będą farmaceutyki dostępne bez recepty, suplementy diety oraz środki do pielęgnacji dorosłych oraz dzieci, po które klienci będą mogli sięgać osobiście zapoznając się z opisem każdego leku. Pozostałą powierzchnię wykorzystam na magazyn zawierający cały asortyment, który jest niezbędny do sprawnego funkcjonowania apteki oraz na pomieszczenie biurowe do bieżącej obsługi dostaw i internetowej sprzedaży. W aptece znajdzie się pomieszczenie sanitarne oraz pokój socjalny dla farmaceutów, którzy będą mogli spożyć posiłek.

 
3. Posiadane doświadczenie i uprawnienia do wykonywania zawodu aptekarza

Ukończyłem studia farmaceutyczne i jestem magistrem farmacji, ponadto posiadam dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy w dużej aptece prężnie działającej na warszawskim rynku. Zdobyta wiedza podczas studiów i w czasie wykonywania obowiązków zawodowych pomoże mi sprawnie zarządzać apteką i zatrudnionym personelem, w którego skład będzie wchodziło czterech farmaceutów.
Posiadam fachową wiedzę, co do sposobu zakupu leków dla apteki, ponieważ zdaje sobie sprawę, że można ich dokonywać jedynie od podmiotów uprawnionych posiadających właściwe zezwolenia na prowadzenie takiej sprzedaży. Apteka będzie prowadzona na podstawie uzyskanego zezwolenia na prowadzenie apteki. Posiadam uprawnienia do sporządzania odpisu recepty zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz uprawnienia do wypisywania recepty farmaceutycznej, którą mogę wykonać w sytuacji zagrożenia życia pacjenta.

Jako właściciel apteki będę pełnił w niej funkcję kierowniczą, której zadania zawarte zostały w art.88 ust.5 pkt.1 UPF i tak do moich działań  będzie należało:

  • Organizowanie pracy w aptece poprzez przyjmowanie, wydawanie, magazynowanie wszystkich artykułów a także stosowanie prawidłowej identyfikacji farmaceutyków a w przypadku zlecenia tych zadań pracownikowi ścisłe nadzorowanie poprawności ich wykonania.
  • Zgodne z obowiązującymi normami i procedurami będę sporządzał leki recepturowe a także służył doradztwem oraz informacją o lekach znajdujących się w aptece.