Branża programistyczna dziedziną przyszłości

Programowanie niezmiennie jest dziedziną, w której notuje się intensywny rozwój i tym samym wzrost zainteresowania. Nie jest już zarezerwowany dla grupy wybitnych informatyków, ale jest skierowane do osób o umyśle analitycznym i kreatywnym. Śmiało można powiedzieć, że języki programistyczne zajmują w świecie trzecie miejsce, tuż po języku ojczystym i obcym. Innymi słowy, osoby, które go znają, są bogatszymi o cenne umiejętności, a tym samym mile widziane na elitarnym rynku pracy.

Korzyści z nauki

Szukając korzyści z nauki programowania, nie trzeba sięgać daleko, wystarczy spojrzeć na ilość rekrutacji wysokiej klasy specjalistów. Dla początkujących także znajdują się mocne argumenty jak chociażby możliwość lepszego wykorzystania nowoczesnych technologii i sprawniejsze poruszanie się po współczesnym świecie informatyki. Innowacyjna gospodarka nie tylko docenia programowanie, ale przede wszystkim czyni z niego jeden z czołowych elementów. Szacuje się, że tylko na polskim rynku praca dla programistów czeka aż na 50 tysięcy specjalistów. To jasno wskazuje zawód przyszłości, ale też ukierunkowuje na konkretne działania w planowaniu swojego rozwoju zawodowego. Tym samym wiele osób pokrewnych z branżą podejmuje szkolenia w zakresie programowania, szczególnie że w dzisiejszych czasach nie jest to zadanie tak samo trudne i skomplikowane co jeszcze dekadę temu.

Programowanie to eksperymentowanie

Myli się ten, kto programistę widzi wyłącznie w stereotypowych ujęciach, czyli jako osobę, która niemalże przyrosła do komputera i zajmuje się nieustannie tym samym zadaniem. Nic bardziej mylnego!

Programowanie to dział dla kreatywnych i kochających wyzwania, dlatego najczęściej wybitnymi w tej materii zostają osoby, które lubią eksperymenty i możliwość kreowania. Co więcej, dobrej klasy programista nieustannie musi dążyć do perfekcji, która wiąże się z poszerzaniem swojej wiedzy. Stąd też nieodłącznym elementem pracy jest poznawanie systemów operacyjnych, metodyki tworzenia oprogramowań oraz języków programowania. Praca programisty to także kontakt z klientem czy projektantem, dlatego nie może być mowy o jakimś zamknięciu i działaniu w odosobnieniu.

 

 

Gdzie szkolą się programiści

Intensywny rozwój branży jest poniekąd efektem rozwoju i wkroczenia komputeryzacji w coraz nowsze dziedziny życia. Eksperci podkreślają, że praca programisty wymaga poszukiwania rozwiązania dla powstałych pytań, wyzwań i powstających trudności projektowych. Najczęstszym miejscem edukacji są szkolenia z zakresu programowania w wielu stopniach zaawansowania. Pomocne są także książki branżowe czy wykwalifikowane grupy dyskusyjne. Dla wielu istotnym źródłem wiedzy są szkolenia online, które umożliwiają sprecyzowanie interesującej programistę tematyki i dostosowanie tempa nauki do własnych możliwości czasowych.

Najpopularniejsze języki kodowania

Kluczem do umiejętności jest wspomniany już na wstępie język programowania. Wśród wielu, najbardziej popularnym niezmiennie pozostaje Java, po którą sięga blisko 10 tyś. programistów na całym świecie. Warto dodać, że Java jest obecna na blisko 7 miliardach różnych urządzeń, co czyni ją niemalże językiem podstawowym i koniecznym dla każdego programisty.

Drugim programem jest Javascript, która jest obsługiwana praktycznie przez każdą przeglądarkę i znakomitą większość stron internetowych. Należy on do grupy tzw. języków skryptowych. Warto połączyć znajomość JavaScript z drugim językiem skryptowym PHP, który jest wykorzystywany do rozszerzenia możliwości stron internetowych.

Trzecim pożądanym językiem jest SQL, który jest najpopularniejszym strukturalnym językiem zapytań. Umożliwia on tworzenie, modyfikację oraz dokładne zarządzanie danymi. Uniwersalizm programu SQL pozwala na jego wykorzystanie niezależnie od systemu operacyjnego, a ponadto jest prosty w obsłudze i tym samym w nauce.

Reasumując, współczesne wymagania technologicznie nierozerwalnie łączą się z programowaniem. Można założyć, że praca w tejże dziedzinie będzie notowała wyłącznie wzrost zapotrzebowania, co powinno skłonić wiele osób do podniesienia swoich kwalifikacji, czy też uzupełnienia swojej dotychczasowej wiedzy.

Artykuł pisany przy współpracy z Valkir Academy.